Učenici iz susjedstva naplaćivali slanje lažnih dojava o bombama: ‘Naručivali’ su ih i iz Hrvatske
Više od 120 dojava o lažnim bombama u školama poslali su neki maloljetnici iz Bosne i Hercegovine. No, to je samo jedan slučaj u nizu takvih dojava koje u posljednje vrijeme stvaraju velike probleme na području Sarajeva. Policija je otkrila kako iza lažnih dojava stoje učenici od 14 do 16 godina, a više maloljetnika je ovog tjedna i uhićeno. Neki su svoje usluge slanja lažnih dojava čak i naplaćivali i to dvije do tri konvertibilne marke po dojavi koje su slali čak i u Hrvatsku.
– Sutra imam test u školi, možeš li poslati?, glasila je jedna od brojnih takvih poruka upućene učenicima iz Bosne i Hercegovine koji su slali lažne mailove o dojavama o bombama u školama.
Te dojave su u posljednje vrijeme gotovo paralizirale područje Sarajeva gdje se svako malo prekidala nastava kako bi policija pregledala zgradu. Ovog tjedna uhićeno je više maloljetnika za koje se sumnja da stoje iza stotina lažnih dojava. Šef Odsjeka za borbu protiv računalnog kriminala u BiH, Saša Petrović, ispričao je kako su svi uhićeni maloljetnici dječaci.
Naplaćivali su dvije do tri konvertibilne marke po dojavi
– Identificirali smo više osoba. Prioriteti su maloljetnici koji su poslali više od 80, 120 dojava. To su sve djeca od 14 i 16 godina. Dječja igra je to. Čitao sam grupe njihove na Instagramu gdje se oni dogovaraju o slanju poruka, tu ima i plaćanja od dvije do tri konvertibilne marke da se pošalje dojava u školu. Iz BiH su slali dojave čak i u Hrvatsku, rekao je Petrović u emisiji n1info.ba.
Komentirao je i kako bi roditelji trebali imati veću odgovornost u ovakvim slučajevima jer policija mora svaku takvu dojavu shvatiti ozbiljno, odnosno kao terorističku prijetnju i izaći na teren. Dodaje i kako im je trebalo dosta vremena da pronađu maloljetnike koji su slali dojave o bombama, a poručio je i kako se svima može ući u trag.
‘Podnosit ćemo inicijative i za odgovornost roditelja’
– Misle ako odu ako se povežu na neki VPN, u neku slastičarnu ili kafić, da će se to sve sakriti. Kad dođemo do tih osoba, to su sve djeca, gdje vi ne znate više ni kako biste postupili s njima. Naravno, po zakonu će se lišiti slobode. Kompletan sigurnosni sistem je opterećen i ovo sve košta. Podnosit ćemo inicijative i za odgovornost roditelja. Roditelji plaču, ne mogu vjerovati da je to njihovo dijete. Nisu to ni loši učenici, to je, recimo, sasvim primjeran dječak. Raznih je tu faktora – ‘želim biti mangup u društvu’ i ne shvaćaju posljedice. Kažu ‘kaju se’, ali ja ne mislim da zaista to i misle, objasnio je za n1info.ba Petrović.
Podsjetimo, nedavno je i u Gospodarsku školu Varaždin i u i Graditeljsku, prirodoslovnu i rudarsku školu Varaždin pristigla dojava o bombi. Učenici su bili evakuirani, kao i učenici obližnjih škola, no na kraju se ispostavilo da su obje dojave bile lažne. Još uvijek nije poznato tko je stoji iza poslanih e-mailova u ovom slučaju.