Učenici koji upišu ovo zanimanje na jugu Hrvatske lako će do posla: ‘Mjesta popunimo već na prvom roku’
Ako ste proaktivni osmaš, zasigurno ćete prije prijave srednje pogledati i preporuke Hrvatskog zavoda za zapošljavanje oko toga u kojim zanimanjima treba povećati upisne kvote. One, među ostalim, govore kojih zanimanja nedostaje na tržištu rada. I ako ste iz Splita ili okolice, primijetit ćete da su na tom popisu brodomehaničari. Ne nudi taj smjer baš puno škola u Hrvatskoj, pa nas je zanimalo kako izgleda školovanje onih koji ga upisuju. Znatiželja nas je uoči ovogodišnjih upisa u srednje škole odvela do Industrijske škole u Splitu.
Galerija 9 Fotografija
Otvori– Prvotno sam htio upisati smjer automehaničara, ali sam se ipak odlučio za brodomehaničara. Kao brodomehaničar mogu raditi i kao automehaničar, a obrnuto ne. Bilo mi je bitno da mogu pronaći dobar posao brzo nakon što završim školu, kaže nam Mate Samardžić, učenik Industrijske škole Split.
Mate je jedan od skoro 300 đaka koji pohađaju tu školu. Školarcima se nude četiri smjera: instalater-monter, CNC operater, elektromehaničar i smjer zbog kojeg smo i odlučili posjetiti ovu školu – brodomehaničar.
Kvote se popune već na prvom roku
Iako su svi smjerovi među najtraženijima na tržištu rada u okolici Splita, nas je zanimalo kako izgleda školovanje brodomehaničara, budući da ga u Hrvatskoj ne nudi puno škola. U svom uredu ugostila nas je ravnateljica škole, Ivana Vojnović. Kako nam kaže, u smjer brodomehaničara upisuju jedan razred s prosječno 26 učenika.
– Bez ikakvog problema sva naša zanimanja popunimo već na prvom roku. Koristimo mogućnosti oglašavanja kako bismo promovirali svoje smjerove, budući da ima roditelja i djece koji niti ne znaju da postoji Industrijska škola, a stvarno imamo četiri jako dobra zanimanja, započinje ravnateljica.
A kako izgleda školovanje brodomehaničara? Učenici imaju kombinaciju općeobrazovnih predmeta i praktične nastave u struci, po 50 posto svakog kroz tri godine, koliko traje ovaj smjer. Nastavni plan sastoji se od strukovnih predmeta poput Obrade materijala, Tehničke mehanike, Hidraulike i pneumatike, Brodskih strojeva i uređaja, Tehnologije montaže i održavanja… Kako navode iz škole, praktična nastava za brodomehaničare izvan škole zapravo je ključni dio obrazovanja učenika. To im omogućuje stjecanje realnog iskustva i primjene vještina u stvarnim uvjetima kakve će jednoga dana imati u svom radnom okruženju. Budući brodomehaničari praktičnu nastavu obavljaju u ovlaštenim servisima i brodogradilištima, gdje uče od iskusnih stručnjaka.
– Kada jednom završe školu, učenici se najčešće i zapošljavaju u tvrtkama u kojima su obavljali praktičnu nastavu. Mi surađujemo s 20-ak servisa, od Marine, Trogira, Splita do Omiša i otoka. Prvi razredi praktičnu nastavu imaju samo u školi, u drugom razredu je najčešće praksa dva dana u tjednu, a u trećem tri. Tako da djeca koja su iz okolnih gradova i s otoka, a ima ih s Hvara, Brača, Šolte, praktičnu nastavu mogu obaviti u mjestu stanovanja, kaže Vojnović.
Učenicima koji upišu trogodišnju školu vrata do daljnjeg obrazovanja nisu zaključana
Učenici i roditelji mogu izraziti i svoje želje oko mjesta obavljanja prakse. Primjerice, ako roditelji imaju vlastiti servis u kojem bi je učenici mogli odraditi. Međutim, za to moraju zadovoljiti određene uvjete – do vlasnika odlazi voditeljica praktične nastave kako bi izvidjela može li tvrtka zadovoljiti provedbu nastavnog programa. Nerijetko se dogodi, kaže nam ravnateljica, i da bivši učenici škole otvaraju vlastite obrte, pa sadašnji idu na praksu u njihove obrte.
Ključno je za naglasiti, ističe ravnateljica, da učenici Industrijske škole ne moraju na majstorske ispite, nego se već dan nakon obrane završnog rada mogu zaposliti. No, iako je riječ o trogodišnjoj školi oko 30 do 35 posto učenika odabire i odlazak na studij. Kako je to moguće?
– Djeci koja završe trogodišnje škole vrata prema nastavku obrazovanja nisu zatvorena, postoji mogućnost vertikalnog napretka. To znači da u roku od dvije godine, nakon što je završio treći razred, on besplatno može upisati četvrti razred kao redovan učenik. Dakako, postoje razlikovni predmeti ovisno u kojoj školi upiše četvrti razred, a manje ih je što je zanimanje srodnije. Nakon tog četvrtog razreda najnormalnije polaže državnu maturu i može upisati studij, navodi Vojnović.
Ima onih koji se žele prebaciti iz četverogodišnjih škola
Mnogi nisu svjesni te mogućnosti pa i to može biti jedan od razloga zbog kojeg roditelji ne dozvoljavaju djeci da upisuju strukovne škole. Roditelji često smatraju i da je bolje da njihovo dijete, unatoč tome što u osnovnoj nije imalo dobre ocjene, upiše četverogodišnju školu jer nakon nje ima veće mogućnosti. Takav stav nerijetko povuče sa sobom nove probleme.
– Dogodi se to da ta djeca u četverogodišnjima prođu prvi srednje, ali onda u drugom i kasnijim razredima nastaju problemi i najčešće dijete padne godinu. A u trećem srednje već je kasno da se prebaci u trogodišnju školu. Jer trogodišnje škole imaju dosta praktične nastave, pa netko tko bi se želio prebaciti u trećem razredu prvo mora godinu dana pauzirati da bi nadoknadio praktičnu nastavu. Osim onih razlikovnih predmeta ta praktična nastava je najveći problem. A broj onih koji traže da se prebace nije zanemariv. Gledajte, mi nudimo vrhunska zanimanja u kojima naši učenici, ako su vrijedni i dobri na praktičnoj nastavi koju obavljaju uglavnom u tvrtkama izvan škole, mogu odmah naći posao. Možda zvuči malo bahato kada idemo sa sloganom ‘Lako za zapošljavanje nakon naše škole’, ali to zaista jest tako. Poslodavcu odgovara dobiti zaposlenika koji je već obučen i kojeg je na neki način sebi formirao kroz praksu i tako dobiva ‘gotovi proizvod’, kaže ravnateljica.
Spremi su za modularnu nastavu
Država u dogledno vrijeme planira provesti veliku reformu strukovnih škola, u kojoj bi dio predmeta izgubio postojeći oblik obliku i provodio bi se u sklopu modula. Baš je nedavno okončano i javno savjetovanje oko 150 kurikuluma.
– Mi smo spremni za modularnu nastavu. Mislimo da se kod nas nešto previše niti ne bi mijenjalo jer zaista imamo puno praktične nastave. Ono što bi se promijenilo je da ne bi bilo dva dana škole pa tri prakse, nego bi, recimo, bilo dva tjedna prakse pa nekoliko škole. Ali to bi bile manje preinake oko kojih ne bi bilo puno problema, kaže nam Vojnović.
U petak su započele i online prijave za upise u srednje škole. Učenici svoju listu mogu sastavljati sve do 8. srpnja. U svim školama diljem Hrvatske koje smo posjećivali proteklih mjeseci ravnateljima smo na kraju razgovora postavili identično pitanje – kada bi izdvojili samo jednu stvar zašto upisati njihovu školu, koja bi to bila. Isto pitamo i Vojnović.
– Dali ste mi puno misliti jer ima puno toga što bih mogla reći. Ali na kraju sam se ipak odlučila da je ključni razlog zašto upisati ovu školu kvalitetno provođenje dobro opremljenih praktikuma za izvođenje strukovnih sadržaja. Jer to je ono što je najvažnije, mi smo strukovna škola, učenik po izlasku mora biti spreman za tržište rada. Nakon što završi našu školu, to i je, zaključuje Vojnović.
S pomoću našeg Kalkulatora bodova već sada možete saznati koliko bodova prilikom upisa u srednju možete očekivati. Na profilu svake srednje škole možete izračunati bodove koji su vam potrebni za upis baš te škole. Ovim kalkulatorom možete izračunati koliko ćete bodova imati na temelju ocjena iz osnovne škole, a možete i vidjeti koliko je minimalno bodova potrebno za upis škole te prosječan broj bodova upisanih učenika. Kako ga koristiti pogledajte u videu na našem TikToku:
@srednja_hr Provjerite hoćete li upisati željenu srednju školu! #srednjaskola #skola #kalkulator #srednjahr #upisusrednju #fyp #foryoupage @komar989 ♬ BGM perfect for item description – Mi-on(みおん)
A u pronalasku srednje škole koja je baš za vas pomoći će vam i naše Online predstavljanje škola. Škole se predstavljaju kroz nekoliko rubrika: naziv škole, lokacija, kratki opis škole, povijest škole, uvjeti upisa, fotografija i video, kontakti.