Pretraga

Učenici šestih razreda bi uz slike Jelene Rozge trebali učiti o rodnoj ravnopravnosti

A- A+

Rasprava o zdravstvenom odgoju i njegovu uvođenju u škole pobudila je mnogo tenzija i razilaženja stajališta. Slična situacija bi se mogla dogoditi i s građanskim odgojem, odnosno barem njegovu dijelu vezanom za rodnu ravnopravnost. Naime udruga B.a.B.e. je u srijedu organizirala okrugli stol s temom ‘Obrazovanjem do rodne ravnopravnosti’, uz pomoć koje se nadaju dopuniti kurikulum još uvijek eksperimentalnog predmeta u osnovnim i srednjim školama. Između ostalog su istaknule da bi se u nastavi iz građanskog odgoja u šestim razredima, trebalo uz oskudne fotografije Jelene Rozge raspravljati o prikazivanju žena u medijima.

Screenshot: You Tube

Organizacija B.a.B.e. koja se bavi promicanjem i zaštitom ženskih ljudskih prava te zalaže za rodnu jednakost, organizirala je u srijedu okrugli stol s temom ‘Obrazovanjem do rodne jednakosti’ kojom su htjele sugerirati određene preinake u kurikulumu građanskog odgoja, još uvijek eksperimentalnog predmeta u osnovnim i srednjim školama. No, tenzije koje su nastale između pristaša i protivnika njihova prijedloga za modul ‘Rodna ravnopravnost’, podsjetile su na one vezane za zdravstveni odgoj.

Izdvojeni članak

Zdravstveni odgoj: Gej teme prebačene u srednju školu

Od iduće godine Građasnki odgoj i obrazovanje ulazi u sve škole

Nastavni program iz predmeta Građanski odgoj i obrazovanje (GOO) već se drugu godinu provodi u 12 osnovnih i srednjih škola, a u narednoj, bi trebao kako su potvrdili iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta biti uveden u sve škole, prenosi Slobodna Dalmacija.

Iz udruge B.a.B.e se nadaju da će njihovi prijedlozi u modulu ‘Rodna ravnopravnost’, biti uvršteni u kurikulum GOO-a od petog osnovne, do četvrtog razreda srednje škole.

Međutim već na predstavljanju prijedloga za spomenuti modul, predstavnici udruge GROZD, drugi pojedinci, te profesori su naveli niz žučnih zamjerki o tome kako prijedlog promovira promašenu i neznanstvenu rodnu ideologiju. Osim toga zamjerke su bile i da prijedlog udruge B.a.B.e. promovira odnose koji su vrijedili prije stotinu godina, te da su roditelji nesuglasni s time da njihova djeca slušaju sadržaje ovog modula. Dakle, kritike su po prilici iste kao i za četvri modul zdravstvenog odgoja.

Izdvojeni članak

Severina srednjoškolki poklonila haljinu za maturalnu večeru

Rozgine oskudne fotografije kao model o prikazu žena u medijima

Organizacija B.a.B.e. je provodila prije dvije godine istraživanje među više od stotinu učenika viših razreda osnovnih i srednjih škola u Vukovarsko – srijemskoj županiji. Rezultati anketnog upitnika pokazali su zapanjujuće rezultate kada je riječ o rodnim stereotipima, tradicijskim gledanjima na odnose muškaraca i žena i slično.

– Djeca još uvijek uporno ponavljaju da je prirodno i normalno da se ženu može udariti, da je prirodno i normalno da samo žena kuha… Našem obrazovnom sustavu nedostaje rodna dimenzija ravnopravnosti, rekla je predsjednica udruge B.a.B.e. Sanja Sarnavka, prenosi Slobodna Dalmacija.

Upravo je Sarnavka autorica modula ‘Rodna ravnopravnost’, koji bi trebao utjecati na dekonstrukciju rodnih predrasuda i stereotipa.

Izdvojeni članak

Građanski odgoj i obrazovanje uskoro u svim školama

Tako bi učenici petih razreda mogli razgovarati o pitanjima poput: kako nakon rođenja postajemo djevojčice i dječaci, zašto se djevojčice oblače u ružičasto, a dječaci u plavo, mogu li muškarci nositi ružičaste haljinice i slično. Dječaci bi za domaći uradak pisali sastavak o tome što misle o lutki Barbie, a djevojčice o Action Manu.

Lekcije bile potkrijepljene i fotografijama, pa bi tako, kroz prikaze oskudno odjevene Jelene Rozge učenici šestih razreda razgovarali o popularnoj kulturi i medijima, odnosno prikazu ženskih osoba u njima. Jedan od razgovora bio bi primjerice je li Brad Pitt manje macho, što se nježno brine o svojoj djeci.