Mladost je doba koje se može iskoristiti za mnoge kreativne stvari. Dok se neki posvete učenju jezika ili sportu, ima i onih koji sebe pronađu u informatici i tehnologije. Pričali smo s jednim mladićem koji je tek prvi razred srednje škole, a već mu se dive puno starije kolege.
Imali smo priliku pričati s Ivanom Kožarom, učenikom prvog razreda Tehničke škole Ruđer Bošković, koji je našao pod pozornošću medija nakon što je osvojio nagradu na 10. međunarodnoj izložbi inovacija ARCA 2012. koja je jučer završena u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.
Ovaj poduzetni 15-godišnjak je na sajam donio svoj bežični punjač, koji je osmislio i napravio još u osnovnoj školi. Popričali smo s Ivanom o ljubavi prema tehnologiji, te njegovoj kreaciji, koji je zadivila sve prisutne na izložbi.
U tehnici već od trećeg osnovne
– Elektronikom, i tehnikom općenito, se bavim od malih nogu, od
početka 3. razreda osnovne škole. Sve me je poučavao tata, koji je po
struci dip.ing. elektrotehnike, rekao nam je kreativni mladić, te dodao
kako su mu roditelji ujedno i najveća podrška u njegovom radu.
U razredu Ivana, prema njegovim riječima, doživljavaju kao geeka, no on to ne smatra nečim negativnim.
–
Gledaju me s poštovanjem i često pitaju da im nešto pojasnim ako im
nije jasno. Uz to imam i puno starijih prijatelja koji sad studiraju ili
su završili FER. Oni su mi isto puno pomažu sa savjetima, rekao nam je
naš sugovornik.
Rad s kojim je mladi inovator osvojio nagradu na ARCA izložbi je punjač koji omogućava bežično punjenje nekoliko uređaja istovremeno. S obzirom da su neki proizvođači mobitela nedavno predstavili sličan sustav, pitali smo Ivana kakva je razlika.
Punjač kakav nema ni Nokia
– Nokia je predstavila svoje Lumiu 820 i 920, ali njihov punjač može puniti samo jedan mobitel istovremeno i rasipa energiju. Moj punjač može puniti više mobitela istovremeno i nije ograničen samo na mobitele. Tu su bežični miševi, mp3 playeri, tableti, bluetooth, telefoni, rekao je ponosno ovaj 15-godišnjak, te dodao kako njegov sustav ne rasipa energiju.
Naime, bežični punjač koji je razvio ovaj učenik prvog razreda, ne
predaje energiju ukoliko nema sekundarnog uređaja koji je prima.
–
Nadam se da će zamijeniti žičane punjače. U uređaj sam uložio sto kuna,
a kad bi se proizvodio serijski, proizvodnja bi koštala četrdeset kuna.
To je razumna cijena jer bi se prodavao po dvjesto kuna, što je malo
više od prosječne cijene maski za pametne telefone, izjavio je za znanost.geek.hr, poduzetni mladić, koji već razmišlja i o financijskom aspektu svoje rukotvorine.
S obzirom da je tek na početku svojeg srednjoškolskog puta možemo samo sanjati što će sve ovaj mladi genijalac smisliti u budućnosti.