Pretraga

Uoči početka nastave udruge za djecu imaju tri zahtjeva za Vladu: ‘Pa oni ne mogu redovito u školu’

A- A+

Zbog niza birokratskih propusta nadležnih institucija, nisu osigurani preduvjeti da djeca s teškoćama u razvoju krenu u školu kada i njihovi vršnjaci, upozorila je Mreža udruga za djecu. Imaju tri zahtjeva za Vladu, a od premijera Andreja Plenkovića traže i da se očituje o zahtjevu za pravovremeni polazak u školu djece s teškoćama.

Andrej Plenković | foto: srednja.hr/unsplash

Mreža udruga za djecu, koja okuplja organizacije posvećene zaštiti i promicanju dječje dobrobiti diljem Republike Hrvatske, zahtijeva od nadležnih institucija da hitno otklone prepreke i spriječe daljnju diskriminaciju djece na osnovi njihovih teškoća.

‘Velika neizvjesnost prati početak školske godine za djecu s teškoćama u razvoju i njihove roditelje’

U pismu upućenom predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću upozoravaju da zbog niza birokratskih propusta nadležnih institucija nisu osigurani preduvjeti da djeca s teškoćama u razvoju krenu u školu kada i njihovi vršnjaci.

– Velika neizvjesnost prati početak školske godine za djecu s teškoćama u razvoju i njihove roditelje. Zbog nedostatka posebnih razrednih odjeljenja u Zagrebu, učenicima s teškoćama je onemogućeno redovno pohađanje škole. Prema dostupnim informacijama od roditelja, brojne škole nisu upoznate s uspostavom posebnih razrednih odjeljenja. Grad Zagreb, kao osnivač, nije raspisao natječaj za stručnjake koji bi trebali u njima raditi, a Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih još uvijek odgađa ili odbija izdati potrebno odobrenje osnivaču za uspostavu posebnih razrednih odjeljenja u školama, pozivajući se na zabranu zapošljavanja u javnim službama. Ovaj primjer jasno ukazuje na nekoordiniranost i prebacivanje odgovornosti između nacionalnih i lokalnih donositelja odluka zbog kojih se djeci uskraćuje pravo na obrazovanje na temelju njihove teškoće i, nažalost, nije izdvojeni slučaj samo u Zagrebu, već je česta pojava u velikom broju lokalnih zajednica u Hrvatskoj, navodi Mreža udruga.

Za Vladu Republike Hrvatske, kao ključnog nositelja odgovornosti za ostvarivanje prava djece u zemlji, imaju tri zahtjeva koja prenosimo u cijelosti:

  • Hitnu uspostavu posebnih razrednih odjeljenja i odobravanje zapošljavanja potrebnih stručnjaka (edukacijskih rehabilitatora, asistenata i pomoćnika u nastavi) kako bi djeca s teškoćama u razvoju mogla krenuti u školu;
  • Okvir za bolju suradnju donositelja odluka na nacionalnoj, lokalnoj i regionalnoj razini te predstavnika različitih ministarstava, ustanova i organizacija s fokusom na najbolji interes djeteta i obitelji;
  • Transparentnu komunikaciju i podršku nadležnih tijela i ustanova prema roditeljima i skrbnicima djece s teškoćama u cilju smanjivanja stresa koji vodi do sagorijevanja, narušavanja zdravlja i socijalnog funkcioniranja cijele obitelji. Daljnje čekanje na polazak u školu, roditeljima onemogućava i povratak na posao pa na taj način dodatno financijski ugrožava obitelji koje već imaju povećane troškove zbog potrebe za različitim terapijskih postupcima i podrškom.
Izdvojeni članak
učionica_klupa_škola (1)

Kakvo nam je srednjoškolsko obrazovanje za učenike s teškoćama? ‘Izbor se svodi na pomoćna zanimanja’

Objavit će odgovor premijera

U Mreži su stava i da je putem suradnje Vlade, lokalne i područne samouprave i obrazovnih ustanova moguće realizirati navedene zahtjeve i tako spriječiti daljnju diskriminaciju djece na osnovi njihovih teškoća. Od premijera traže i da se sažeto, konkretno i javno očituje o zahtjevu za pravovremeni polazak u školu djece s teškoćama u razvoju, a njegov će odgovor objaviti na svojoj web stranici.

Mreža udruga za djecu okuplja organizacije posvećene zaštiti i promicanju dječje dobrobiti diljem Republike Hrvatske. Članovi Mreže udruga za djecu: Udruženje ‘Djeca prva’, Hrabri telefon, SOS Dječje selo Hrvatska, Udruga Ardura Šibenik, Društvo Naša djeca Opatija, Ambidekster klub, Društvo za psihološku pomoć / Centar Modus, Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu – HURID, Krijesnica – udruga za pomoć djeci i obiteljima suočenim s malignim bolestima, Dječji kreativni centar DOKKICA, Savez društava ‘Naša djeca’ Hrvatske, Sirius – Centar za psihološko savjetovanje, edukaciju i istraživanje, Udruga ‘Igra’ za pružanje psihosocijalnih usluga i edukacija, Udruga roditelja Korak po korak, Udruga SIDRO – odgojitelji u zaštiti prava djeteta u dječjem vrtiću, Udruga za djecu i mlade ‘Čarobni svijet’, Udruga za prevenciju socijalnopatološkog ponašanja mladih ‘PREVENCIJA’ i Udruga Breza.