Upoznajte paneliste koje ćemo slušati na konferenciji Obrazovanje na prekretnici
Obrazovanje na prekretnici naziv je druge konferencije koju organizira portal srednja.hr. Održava se 7. studenog u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti, a povod je naš 11. rođendan. Kako bismo proslavili, okupit ćemo našu zajednicu, obrazovne stručnjake, studente i učenike, kako bismo razgovarali o ključnim izazovima pred kojima se nalazi obrazovni sustav Hrvatske. Sada su poznati i svi panelisti čije ćemo rasprave uskoro slušati, kao i teme rasprava koje ćemo slušati.
Ovogodišnja konferencija portala srednja.hr održava se pod nazivom Obrazovanje na prekretnici. Obrazovni stručnjaci, učenici i studenti okupit će se 7. studenog u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu gdje ćemo kroz četiri predavanja i sedam panela razgovarati o izazovima obrazovnog sektora. Događaj se održava uživo, a ulaznice za konferenciju prodaju se putem Entria po cijeni od 350 kn (46,45 €). Za učenike i studente cijena ulaznica je 175 kn (23,23 €). Godišnji pretplatnici portala srednja.hr ulaznice mogu kupiti uz 50 % popusta, za njih smo osigurali i još jednu pogodnost – posve besplatno praćenje konferencije online. O pogodnostima za pretplatnike i kako konferenciju pratiti besplatno online, pročitajte u ovom tekstu.
Kako biste znali što očekivati od događaja, u nastavku donosimo teme svih panela, kao i paneliste koje ćemo ugostiti 7. studenog. Cijeli program konferencije pogledajte u dokumentu ispod. Ako vam se dokument ne prikazuje, ponovo učitajte stranicu.
Jesu li faksevi mjesto za stvaranje vještina ili je već prekasno?
Postoji li pravo ili krivo vrijeme za stvaranje vještina? Što ako se krene prekasno i može li se sve nadoknaditi na faksu? Koliko je praksa na visokim učilištima ključna za stvaranje upotrebljivih vještina? Je li dovoljna samo praksa, ili je potrebna i dobra stara teorija? O ovoj temi govorit će Mislav Balković, dekan visokog učilišta Algebra, Nina Begičević Ređep, dekanica Fakulteta organizacije i informatike te Marko Šoštarić, dekan Fakulteta prometnih znanosti.
Što se, zapravo, mijenja u visokom obrazovanju?
Ivica Šušak, državni tajnik Ministarstva znanosti i obrazovanja, Damir Jugo, predsjednik Zbora veleučilišta, Stjepan Lakušić, rektor Sveučilišta u Zagrebu te Dijana Vican, rektorica Sveučilišta u Zadru, gosti su panela koji će razjasniti pojednosti oko novog Zakona o visokom obrazovanju i znanosti. U kojem smjeru ide visoko obrazovanje s novim zakonom? Kakav će biti proces prilagodbe? Kako će se pregovarati o programskim ugovorima? Što je trebalo biti u zakonu, a nije u njemu? Doznat ćemo na konferenciji Obrazovanje na prekretnici.
Kakvi profesori trebaju biti da budu dobri profesori?
Kako danas treba izgledati predavanje? Kakav treba biti profesor, a kakav student? Kako se predaju u SAD-u, a kako kod nas? Kako izgleda hibridna nastava puna prakse? Odgovore će nam dati Maja Vidović, profesorica menadžmenta ljudskih potencijala, Peter Schmidt, profesor računovodstva i Andrea Đanić, studentica Međunarodnog poslovanja. Panel je pod pokroviteljstvom RIT Croatia.
Deficitarni nastavni smjerovi kao rak-rana sustava?
Mirko Planinić, dekan PMF-a, Zlatko Stić, ravnatelj Prirodoslovne škole Vladimir Prelog i Ratimir Ljubić, zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije, gosti su panela posvećenog deficitarnim nastavnim smjerovima. Koja su zanimanja uopće deficitarna? Žele li mladi studirati deficitarna zanimanja? Kako ih u tome motivirati? Hoće li profesori deficitarnih zanimanja biti bolje plaćeni od ostalih? Je li djelomično rješenje uvođenje remote nastave za deficitarna zanimanja u manjim mjestima? Treba li napraviti bolju mrežu škola kako bi se povećali razradi i smanjila potreba za deficitarnim nastavnicima? Odgovore na sva ova pitanja doznajte na konferenciji.
Može li škola riješiti izazove ugostiteljstva? Raise the Bar Youth
Za dobrim ugostiteljstvom prašina se diže. Na panelu će ekskluzivno biti predstavljeno istraživanje Coca-Cole HBC Hrvatske u suradnji s Ipsosom koje će otkriti koje su edukativne sadržaje ravnatelji, profesori i učenici ugostiteljskih škola istaknuli kao važne za uspješnu karijeru u ugostiteljstvu. Istraživanje je provedeno u sklopu projekta Raise the Bar Youth, čiji je cilj unaprijediti vještine i znanja budućih djelatnika u ugostiteljstvu i uskladiti ih s potrebama na tržištu rada. Gosti panela su Bruno Jelić, direktor Odjela za korporativne poslove i održivost u Coca-Coli HBC Adria, Vesna Hrvoj-Šic, voditeljica Službe za strukovno obrazovanje, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Davor Stanković, profesor fonetike i engleskog jezika i književnosti, komunikacijski stručnjak i konzultant i Marija Prša, slastičarka.
Što donose promjene Zakona o odgoju i obrazovanju?
Kako bi izgledao Zakon o odgoj i obrazovanju kada bi bio idealan, a kako kada bi bio realan? Što se mora nužno promijeniti da bi sustav prodisao? Je li sve u Zakonu ili je nešto i u praksi? O novom Zakonu o odgoju i obrazovanju govorit će Antonija Mirosavljević, predsjednica Hrvatske udruge ravnatelja osnovnih škola, Željko Stipić iz Sindikat Preporod i Josip Burušić, posebni savjetnik ministra znanosti i obrazovanja za cjelodnevnu školu.
Zašto se (ne)voli tjelesni u školama?
Mirna Radojičić, profesorica TZK u II. gimnaziji Zagreb, Hrvoje Podnar, profesor na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu i Antonio Vrabec, učenik i član Hrvatskog debatnog društva gosti su panela koji će nam ponuditi odgovore na izazove nastave iz Tjelesne i zdravstvene kulture. Čemu služi nastava tjelesnog u školama? Zašto je važno imati takav predmet u školi? Je li postojeći fond sati dovoljan? Kakvi su prostorni uvjeti u školama? Imaju li učenici na raspolaganju tuš ili je to pretjerano očekivati?
Povodom 11. rođendana portala organiziramo konferenciju srednja.hr+ Obrazovanje na prekretnici čiji program pogledajte ovdje. Ulaznice možete kupiti putem Entrio sustava ovdje, a sve novosti možete pratiti putem rubrike Obrazovanje na prekretnici ili preko Facebook događaja ovdje.