Pretraga

Uz ovih sedam koraka pobijedite ovisnost o šećeru

A- A+

Svi znamo da šećer nije supstanca koju bismo trebali obilato unositi u tijelo, no unatoč tome mnogi i dalje nastavljaju s tim i tako ugrožavaju ne samo svoj fizički izgled, već i cjelokupno zdravlje. O šećeru itekako možemo postati ovisni, no bitno je znati da je ovisnost moguće pobijediti. Donosimo sedam koraka koje trebate poduzeti kako biste uspjeli u tome.

Jedna je studija pokazala kako ljudi dobivaju veću neurološku nagradu kada jedu slatko, nego onu koju pruža upotreba kokaina. Nije ni čudo stoga što o šećeru možemo postati ovisni, a da to nismo niti svjesni. Također, ‘skidanje’ s šećera uzrokuje jednake neurološke simptome kao i odricanje od nikotina, mofrija, te alkohola. Upravo zbog toga svojoj ovisnosti o šećeru ne biste više smjeli podilaziti. Huffington Post donosi sedam koraka koje morate poduzeti kako biste s riješili ove ovisnosti.

Izdvojeni članak

Šećer vas čini glupim, stres vam ubija mozak

Ne mijenjajte pravi šećer s umjetnim

U pokušaju da nam pruže slatkoću za kojom čeznemo uz smanjenje kalorije, proizvođači su proizveli umjetni šećer, odnosno sladila. Umjetna sladila mogu promijeniti način na koji naše tijelo prerađuje šećer, a jedna je studija pokazala kako su štakori koji su dobivali takva sladila tijekom dana pojeli više kalorija nego što su oni koji su jeli pravi, obični šećer. Unošenje sladila uzrokuje određenu konfuziju između želuca i mozga. Još je jedna studija pokazala zabrinjavajuć rezultat- zamjena običnog šećera s umjetnim je kao mijenjanje cigareta s cigarama.

Počnite s vježbanjem, i uvedite mlijeko u prehranu

Zbog toga što šećer pokreće mehanizme nagrade u mozgu, odricanje od istoga većini je vrlo težak zadatak. Bez obzira koliko slatkog pojeli, nakon nekog vremena osjetit ćete ‘pad’ i željet ćete još. Uvođenje mlijeka u prehranu povećava razinu serotonina, hormona zaslužnog za dobro raspoloženje, koje dobivamo nakon jedenja slatkog. Isto potiče i tjelovježba.

Recite ne nemasnim proizvodima

Proizvođači vam ovakve proizvode prodaju kao proizvode bez masti, ali to što su puni šećera će vam prešutjeti. Vjerojatno ste vidjeli kekse, namaze, pudinge, muffine i ostale proizvode s oznakom ‘nemasno’, no dobro je da znate da ‘nemasno’ znači ‘prepuno šećera’. Nije dobro za vašu ovisnost o istome.

Izdvojeni članak

Dokud seže ljudska želja za slatkim?

Poboljšajte navike spavanja

Teže ćete se othrvati želji za slatkišem ukoliko ste u datom trenutku vrlo umorni. Šećer je poznat kao supstanca koja podiže energiju, no i to traje vrlo kratko, dok kalorije ostaju. Naspavajte se bolje pa vam neće trebati takav podizač energije.

Držite zdrave grickalice u blizini

Kad god vas uhvati želja za slatkim, pokušajte si pomoći žvakanjem zdravih grickalica poput kikirikija, grožđica, pereca od cjelovitog žita i slično. Takva jednostavna stvar mogla bi vam odvratiti misli od slatkiša za kojima ste dobili želju.

Izdvojeni članak

Brza hrana uzrokuje Alzheimerovu bolest

Žvačite žvakaću gumu

Studija iz 2009. godine pokazala je kako su oni koji su žvakali gumu imali manju želju za slatkim grickalicama.

Nikada ne zaboravite što činite vlastitom tijelu

Ukoliko se teško suzdržavate od jedenja slatkog, pokušajte stalno biti svjesni što šećer čini vašem tijelu. Mislite na to koliko štetite svom fizičkom izgledu i zdravlju, ali i generalnom zdravlju svojeg tijela. To bi vam trebalo pomoći da se tu i tamo odreknete štetnih slatkih namirnica.