Dočekali smo i taj dan kad za mesni obrok nećemo nužno morati ubijati životinje. Stručnjaci su proizveli prvi laboratorijski hamburger čiji glavni sastojak je meso iz epruvete. Prilikom degustacije eksperti Hanni Rutzler i Josh Schonwald istaknuli su kako je nevjerojatno slično običnom mesu.
Svjetski stručnjaci već neko vrijeme pokušavaju u svojim laboratorijima proizvesti umjetno meso koje bi se našlo na tržištu i time zaštitili životi brojnih životinja. Nedavno su u tome i uspjeli, a u Londonu je dvoje eksperata degustiralo prvi laboratorijski hamburger koji sadrži meso iz epruvete.
Laboratorijski hamburger košta 290 tisuća eura
Hanni Rutzler i Josh Schonwald kušali su najskuplji hamburger koji se sastoji od umjetnog mesa, a za ovaj obrok potrebno je izdovjiti 290 tisuća eura. Meso nastalo iz matičnih ćelija krave uzgojio je Mark Post s nizozemskog sveučilišta u Maastrichtu, a za nastanak jednog ovakvog hamburgera potrebno je oko tri mjeseca rada.
Volonteri koji su se javili u želji da probaju meso iz epruvete nakon prženja u tavi izjavili su da ima teksturu pravog mesa, ali s prilično blagim okusom. Ekspertica za hranu Rutzler istaknula je kako je očekivala više mekoće i sočnosti, a autor knjige ‘The Taste of Tomorrow’ Josh Schonwald dodao je da mu masnoća i začini najviše nedostaju u kušanom zalogaju.
Meso iz epruvete prihvatljivo i za vegetarijance
Znanstvenici tvrde da postoje velike šanse za to da meso iz epruvete već za 10 godina nađe svoje mjesto u prodaji te da njegova proizvodnja reducira korištenje hrane, vode i goriva. Zanimljiva je činjenica da je za svaki kilogram prave govedine potrebno do 10 kilograma bilja i ulja, dok su umjetnom mesu potrebna svega dva kilograma.
Meso uzgojeno na ovaj način prihvatljivo je i za vegetarijance, a organizacije za prava životinja spremno su dale svoje odobrenje za proizvodnju. No prije nego se uopće nastavi rad na uzgoju mesa u laboratoriju, Agencija za sigurnost hrane mora potvrditi je li hrana sigurna za konzumaciju. Također mora provjeriti odgovara li nutricionistički pravom mesu, nakon čega tek može izdati svoje odobrenje.