Pretraga

[UŽIVO] Ako ste nešto propustili, evo sažetka 23. dana online nastave u Hrvatskoj: Poznat je i raspored za četvrtak

A- A+

Nastava na daljinu nastavlja se i ovoga tjedna, kako u školama, tako i na fakultetima. I dok su studenti pojedinih fakulteta već imali online kolokvije, vrednovanje u školama trebalo bi započeti ovoga tjedna. Još uvijek je nepoznato hoće li se državna matura odgoditi, no iz Ministarstva obrazovanja višekratno su ovih dana naglašavali kako je izgledno da će to ipak biti lipanj. Današnji tijek događaja u obrazovanju uživo pratite na srednja.hr.

Foto: Niamat Ullah; Unsplash

17:00h Raspored za četvrtak, 16. travnja

Raspored nastave za srijedu, 15. travnja (dio rasporeda je u .pdf formatu, pa ako vam dokumenti nisu vidljivi, potrebno je osvježiti stranicu):

Razredna nastava, Treći program HRT-a

1. razred – počinje u 8.00 sati (repriza od 14.00 sati)
2. razred – počinje u 9.00 sati (repriza od 15.00 sati)
3. razred – počinje u 10.00 sati (repriza od 16.00 sati)
4. razred – počinje u 11.00 sati (repriza od 17.00 sati)

Predmetna nastava OŠ (5. – 8. razred), YouTube kanal Škola za život

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [1.74 MB]

Srednja škola (1. – 4. razred), YouTube kanal Škola za život

 
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [1.74 MB]

16:51h Medicinski fakultet prikuplja donacije zbog oštećenja u potresu

Dekan Medicinskog fakulteta sam je napisao procjenu štete koju su objekti ove sastavnice Sveučilišta u Zagrebu pretrpjeli u potresu koji je pogodio glavni grad. U svojem izvješću tu je štetu procijenio na 500 milijuna kuna. Zbog velike štete novac su odlučili prikupljati putem donacija. Više na poveznici.

16:08h Sindikati protiv smanjenja plaća učiteljima: Nisu ni svi zdravstveni djelatnici na prvoj crti bojišnice

U javnosti se sve češće govori o smanjenju plaća učiteljima i nastavnicima, no vodeći sindikalisti upozoravaju kako to možda i nije najbolja opcija. Sanja Šprem smatra kako bi Vlada tako uštedjela za državu zanemariv iznos, a iznos koji bi uzela pojedincima za njih je od presudne važnosti. Željko Stipić pak ističe da se danas svi trude pokazati da su na prvoj crti bojišnice, iako je istina da i u zdravstvu, izuzev onih koji ulažu ogromne napore, ima i onih koji ove dane rade puno manje pa bi bilo nepravedno svima davati ili uzimati jednako. Opširnije čitajte na linku.

15:36h Nastavnici ‘spustili’ ministrici anketom o online nastavi: ‘Trebala bi dati neopozivu ostavku’, ‘ponaša se kao Borg’

Prije desetak dana Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je rezultate ankete o nastavi na daljinu. U anketi je sudjelovalo nešto više od četiri tisuće nastavnika, a rezultati su bili izrazito povoljni – posebno u dijelu koji se tiče potpore koju dobivaju od strane Ministarstva. No, anketa koju je provela nastavnička grupa 45 minuta, pokazala je potpuno drugačiji rezultat – u online nastavi upravo im je najproblematičniji izostanak podrške MZO – a. Rezultate ankete možete vidjeti ovdje.

14:21h [Video] O izbornim predmetima na maturi s NCVVO-om: Oni koji izaberu povijest i logiku su hrabri

U suradnji s Nacionalnim centrom za vanjsko vrednovanje obrazovanja pokrenuli smo seriju podcasta na temu državne mature pod nazivom “U centru mature”. U šestom po redu podcastu iz tog serijala ugostili smo Marija Peranića, stručnog savjetnika u Odjelu za organizaciju i provođenje ispita. Marko i Mario prošli su kroz nekoliko ispita iz mature – Povijest, Filozofija, Logika, Etika i Grčki jezik. Saznali smo koja su najteža pitanja, kakvi su pragovi prolaznosti, ali i kada i kako se priznaju pojedini bodovi. Više čitajte ovdje, a video pogledajte u nastavku.

12:46h Znanje iz gradiva povijesti u 4. srednje provjerite u kvizu u nastavku. Tema je Hrvatska u socijalističkoj Jugoslaviji

12:36h [Glas čitatelja] Knjižničarka odgovorila učeniku: ‘Plakala sam dok sam čitala tvoj tekst. Što ti, zlato, znaš o štrajku?’

Svakodnevno na e-adresu naše redakcije pristižu pisma čitatelja. Mnogi od njih nezadovoljni su načinom provedbe nastave na daljinu, a dosta je reakcija izazvalo pismo učenika koji je prozvao svoje nastavnike koji iz zahtjevnijih predmeta učenicima nisu poslali video lekcije s objašnjenjem gradiva. Osvrnuo se u njemu i na štrajk iz prvog polugodišta za kojeg smatra da je značajno naštetio učenicima. Odgovor na to pismo stiže od strane jedne knjižničarke (ime i prezime te škola poznati su redakciji, op.a.). Učeniku je odlučila dati lekciju o važnosti štrajka, ali mu istovremeno i poručuje da ‘ne poteže teme o kojima malo zna’. Njeno pismo u cjelosti pročitajte na poveznici.

11:56h Srce: U ožujku 2020. AAI@EduHr zabilježio je 11.214.236 uspješnih autentikacija 517.453 jedinstvenih korisnika

– Tijekom ožujka 2020., u mjesecu u kojem je počela nastava na daljinu zbog mjera za suzbijanje pandemije COVID-19, SSO servis sustava AAI@EduHr zabilježio je 11.214.236 uspješnih autentikacija 517.453 jedinstvenih korisnika. Za usporedbu, u ožujku 2019. SSO servis sustava AAI@EduHr imao je ukupno 3.220.212 uspješnih autentikacija 252.974 jedinstvena korisnika. Autentikacija putem AAI@EduHr najviše se koristila za pristup sustavima MS Office 365 za škole, Loomen te dvama sustavima Srca: Merlin – sustav za učenje na daljinu za studente i nastavnike te Informacijski sustav visokih učilišta ISVU, posebno modul Studomat, priopćeno je iz Sveučilišnog računskog centra.

Izvor: Srce

11:38h Sindikalist Mihalinec o mogućem rezanju plaća u prosvjeti: ‘Zašto nama i zašto baš sada?’

Branimir Mihalinec, čelnik Nezavinsog sindikata zaposlenih u srednjim šklama, gostovao je sinoć u RTL Danas. Komentirao je održavanje državne mature, ali i rezanje plaća u prosvjeti. Zapitao se zašto bi se plaće rezale baš njima i zašto baš sada. Opširnije čitajte na poveznici.

9:52h Divjak: U online nastavi nije dovoljna samo prezentacija i davanje zadataka, a prijemne bi na nekim fakultetima trebalo preispitati

U emisiji Dobro jutro, Hrvatska! HRT-a jutros je gostovala ministrica obrazovanja, Blaženka Divjak. Ponovila je kako se matura neće otkazati i da je prvi cilj da ona bude u lipnju tako da bi se i termin za esej pomaknuo na lipanj. No, zbog trenutne epidemiološke situacije točni datumi pisanja mature neće se znati prije svibnja. Smatra i da bi neki fakulteti trebali preispitati provođenje prijemnog ove godine.

– Planirano je da se matura u lipnju održi u kontroliranim prostorima uz posebne mjere. Upisi na fakultete su relativno jednostavni kad se vrše na temelju mature. Oni se već godinama obavljaju ‘online’. Problem su fakulteti koji imaju dodatne provjere. Održavanje dodatnih provjera možda bi ove godine kod nekih fakulteta trebalo preispitati, smatra ministrica.

Osvrnula se i na pitanje vrednovanja i osjenjivanja učenika koje bi trebalo započeti ovaj tjedan. Ponovila je kako učenici iz svakog predmeta moraju dobiti barem po dvije ocjene, ali ne nužno iz ispita, nego kroz aktivnost i istraživački ili kreativni rad. Dodala je kako bi ukupna ocjena na kraju trebala biti kombinacija ocjena koje su u imenik unesene do 16. ožujka i ocjena dobivenih ‘na daljinu’.

U emisiju se javila gledateljica koja je istaknula problem s Ekonomskim fakultetom u Zagrebu koji, kako tvrdi – na internet samo stavlja prezentacije i ne održava online nastavu, a kolokvije održava postavljanjem blic pitanja na koja student ne stigne odgovoriti. Postavila je pitanje, što će biti sa studentima koji plaćaju studij, hoće li dobiti povrat novca za ovaj dio studija.

– Ministrica može jasno propisati uvjete za škole, a za Sveučilište ima preporuke. Očito je da fakulteti skromnije provode nastavu na daljinu. Imamo izvrsnih primjera, ali neki to ne rade kako treba. Pitat ću za ovaj slučaj, nije dovoljna samo prezentacija i davanje zadataka, odgovorila je ministrica Divjak. Apelirala je na sve da se potrude i naprave planove, a u tome imaju potporu Ministarstva.

Vezano za povrat novca kazala je kako su postavili pitanje visokim učilištima misle li umanjiti troškove za participaciju, budući da Ministarstvo plaća punu subvenciju. Najveći dio fakulteta je odgovorio da to ne misli uraditi, ali to je još uvijek otvoreno za raspravu, kazala je, prenosi HRT.

9:20h Otvoreno o završetku nastavne godine

Tema sinoćnje HRT-ove emisije Otvoreno bio je završetak nastavne godine u trenutnim okolnostima uzrokovanima epidemijom koronavirusa. Gosti emisije bili su Marko Košiček, glavni savjetnik ministrice obrazovanja, Josip Matković, učitelj iz Osnovne škole ‘Vinka Žganca’ Zagreb, Damir Jelenski, ravnatelj Gimnazije ‘Tituša Brezovačkog’ Zagreb te Snježana Prijić-Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci.

Da u duljini nastavne godine neće biti promjena, kazao je savjetnik ministrice obrazovanja, Košiček. Godina će trajati kako je i predviđeno kalendarima donesenima nakon štrajka.

Iako od strane učenika i roditelja postoje određene zamjerke na rad pojedinih nastavnika u online nastavi, učitelj Matković kaže da se većina profesora i nastavnika brzo prilagodila i ističe kako je metodika nastave na daljinu drugačija od one tijekom uobičajene nastave.

– Učenicima sam na raspolaganju cijeli dan. Postavim zadatke, komuniciram s njima, objašnjavam što treba, ako me nešto pitaju odgovorim im u roku 10 minuta, šalju mi zadatke na mail, Viber…, kaže Matković.

Ravnatelj Jelenski rekao je pak da njegovi učenici ističu kako je nastava uspješna u trenutnim okvirima, ali istaknuo je da to nije zamjena za realnu nastavu.

– Ispitivanje još nije krenulo. Ocjene su se davale za uratke, eseje, pisane zadatke, ali usmenog ispitivanja još nema. Hoće li i kada krenuti o tome će odlučiti svaki profesor, ali ne sumnjam da će naći način kako dodijeliti ocjene da budu pravedne i svima na zadovoljstvo, rekao je Jelenski.

Što se tiče ocjenjivanja Košiček je rekao da se brkaju ispitivanje i ocjenjivanje.

– Imamo širi pojam – vrednovanje. Pratimo i dajemo učeniku povratnu informaciju, ne nužno brojčanu nego i opisnu. Sada smo došli u fazu brojčanog ocjenjivanja, ali to nije rezultat ispitivanja. Klasično ispitivanje je izuzetak, rekao je, te dodao da se iz, na primjer geografije može dobiti jedna ocjena iz zalaganja, a druga iz nekog kompleksnijeg problema kojim će se provjeriti koliko je učenik to usvojio, kaže Košiček.

Studenti iako zreliji i drugačiji od osnovne i srednje škole, kažu da im je teže nego inače, rekla je rektorica Sveučilišta u Rijeci, Snježana Prijić-Samaržija. Sveučilišni studentski zbor ondje je provodio anketu o kvaliteti nastave na daljinu, a prosječna ocjena bila je trojka.

– Suočavamo se s nizom izazova, ali nakon mjesec dana iskustva su pozitivna. Ako je suditi prema prvim odgovorima studenata, oni su zadovoljni, kao Sveučilište dobili smo ocjenu 3. Zadovoljni su komunikacijom, profesori su im na raspolaganju, ali osjećaju da je teže. Istaknula je i da se mora voditi računa da je ovo situacija visokog stresa i za studente i profesore, kazala je Prijić- Samaržija.

U Otvorenom je bilo riječi i o upisima u prve razrede koji su odgođeni. Predstavnik Ministarstva u emisiji istaknuo je da će se upisi nastaviti kada to bude moguće, ali postoje i scenariji da se prvašići upisuju online, ako se ne dozvoli izvršavanje pregleda djece. S druge strane, učitelj Matković istaknuo je da to ne bi bilo dobro jer možda postoje djeca koja trebaju odgodu. Predlaže da škole pribave mišljenja vrtića ili obavljaju online razgovore s roditeljima, a ako epidemiolozi to dozvole i da se uz sigurnosne mjere razgovori vrše i u školama.

Posebno pitanje odnosilo se na maturante koji se trenutno nalaze u najnepovoljnijem položaju.

– Odluka o maturi bit će donesena u Ministarstvu na temelju procjene epidemiologa i kriznog stožer. Vjerujem da zbog zdravlja svih nas bit će odabran pravi tajming. Maturantima je samo činjenica da završavaju srednjoškolsko obrazovanje i upisuju se na fakultete, stresna bez ove situacije, korone i potresa. Ovime neizvjesnost je još veća, rekao je ravnatelj Jelenski te poručio učenicima da uče kao da će se matura redovno provoditi.

Košiček je istaknuo da se maturante neće dovesti u situaciju da će dan prije saznati pišu li ispit ili ne.

– Matura počinje za manje od dva mjeseca. U ovih mjesec dana mi smo prošli od situacije da smo mislili da će sve ovo trajati dva tjedna i da se vraćamo u škole, do situacije gdje nam se činilo da do rujna nema šanse da se vratimo, a sad smo u situaciji da će lipanj možda biti normalan. To sve smo proživjeli u četiri tjedna, tako da se u sljedeća četiri tjedna svašta može promijeniti.

Ništa lakše nije ni osmašima, rekao je Matković, te dodao da neke umjetničke škole traže dodatna testiranja, te da je pitanje kako će se to riješiti.

Iako je još uvijek sve u zraku, savjetnik ministrice obrazovanja rekao je da su za sve scenarije spremni.

9:10h Raspored za srijedu, 15. travnja

Ministarstvo svakodnevno objavljuje raspored i video lekcije za nastavnike koji nemaju pripremljene vlastite. Raspored i poveznice na svaku od lekcija za ovu srijedu možete pronaći ovdje.



Za dodatan zanimljiv i koristan sadržaj pretplatite se na naš YouTube kanal. U suradnji s NCVVO-om pokrenuli smo seriju podcasta na temu državne mature pod nazivom ‘U centru mature’, pa posebno koristan sadržaj na našem YouTubeu očekuje maturante i oni koji će to postati.

Ostali podcasti: