Pretraga

UŽIVO Gotov sastanak u ministarstvu zbog napada u OŠ Prečko

A- A+

Zbog ubojstva prvašića i teškog ranjavanja učiteljice i troje učenika OŠ Prečko, u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih održan je sastanak s predstavnicima Povjerenstva za izradu prijedloga osnovnih mjera jačanja razine sigurnosti u školama. Večeras se u Zagrebu održava veliki, mirni mimohod za sigurnu školu, a i u drugim gradovima odat će se počast stradalima.

OŠ Prečko | foto: Ramona Ščuric, srednja.hr

Nakon napada u OŠ Prečko posljednjeg dana praznika u kojem je 19-godišnjak nožem ubio učenika prvog razreda, a teško ranio učiteljicu i još troje učenika, traže se odgovori na ključno pitanje – kako poboljšati sigurnost u školama. Oko toga se održava sastanak u Ministarstvu obrazovanja, a građani Zagreba večeras izlaze na ulicu. Mirni mimohod kreće od 18 sati od Učiteljskog doma, a neće biti govora ni transparenata.

12:30 Gotov je sastanak u Ministarstvu

Upravo je zaključen sastanak u Ministarstvu, uživo na Facebooku srednja.hr pratite izjave o tome kakve su mjere sigurnosti za škole dogovorene:

12:13 Plenković o mjerama sigurnosti i zašto nitko iz Vlade nije došao zapaliti svijeću u OŠ Prečko

U posjetu Sisačko-moslavačkoj županiji na pitanja novinara o mjerama sigurnosti govorio je i premijer Andrej Plenković. Istaknuo je kako je Fuchs danas okupio cijelu struku, dodavši da postoji čitava paleta mjera.

– Sastoji se od najjednostavnijeg, a u konačnici taj naputak je još 2017. upućen iz Ministarstva kada su neki političari neovlašteno ulazili u škole i imali kontakte s djecom. I tada je izdan naputak da se ne dozvoljava ulazak u škole ljudima koji nemaju ondje što raditi. Pa je najjednostavniji način, kao što to kod kuće radimo, da se zaključa i škola. Međutim, to je jako fluidno, propulzivno, ulazi se, izlazi, roditelji, djeca. Zatim odgovarajuća vrata, ona koja se mogu otvarati iznutra, a ne izvana, sve su to mjere koje se danas razmatraju. Razmatrat će se i angažman zaštitarskih tvrtki koje mogu osigurati i odvraćajuću poruku  bilo kome komu nije mjesto u školi. Ima primjera drugih gradova koje u školi to već rade. Međutim, prepustimo to struci, rekao je Plenoković.

Po pitanju zaštitara u školama ističe mogući problem njihove rotacije u jednoj školi, pri čemu ne bi bilo realno da prepoznaju učenike i roditelje.

– Čitav je niz pitanja koja se ne čine problematičnima na prvu, ali jesu. Tu je po meni, a što sam rekao i u petak, bitno pronaći dugoročno rješenje, gdje bi se u samim sistematizacijama škola tražilo profiliranje radnoga mjesta osobe s posebnim znanjima u smislu zaštite i sigurnosti, a da s druge strane budu pripremljeni za razgovor s roditeljima i djecom. Ne može se baš svatko snaći u takvim situacijama. Svi trebamo biti uključeni u pronalazak rješenja za sigurne škole jer je ovo velika tragedija, rekao je Plenković izrazivši još jednom sućut.

Dodao je i da je normalno da građani putem mimohoda, u tišini i s pijetetom iskažu suosjećanje i solidarnost s napadnutima. Na kritike zašto je ministrica zdravstva Hrstić posjetila napadača rekao je da je ona to učinila ‘kao liječnica’ jer je bila u toj bolnici u kojoj je smještena i učiteljica, te da to nije bilo u svojstvu ministrice. Novinari su Plenkovića pitali i zašto nitko iz Vlade nije preko vikenda došao zapaliti svijeću kod OŠ Prečko, Plenković se brani da su ministri Božinović i Fuchs bili tamo odmah nakon napada u petak, da je to najbitnije kao i slanje Kriznog tima, te da je proglašen Dan žalosti i da je po njemu Vlada napravila ‘sve što je trebalo.’

11:11 Građani i dalje odaju počast preminulom prvašiću, poruke učenika slamaju srce

‘Prije par dana smo se veselo družili, ne znajući da te više neće biti…’ – samo je jedna od poruka koje lome srce nakon napada u OŠ Prečko u kojem je poginuo prvašić. Najbolnije su one koje ostavljaju njegovi vršnjaci, znajući da svog prijatelja više neće vidjeti.

10:51 Večeras mimohod u Zagrebu, akcije i u Rijeci i Osijeku

Večeras se u Zagrebu održava mirni mimohod ‘Za sigurnu školu’. On kreće u 18 sati od Učiteljskog doma (Trg Republike Hrvatske) preko Frankopanske, Ilice, Trga bana Josipa Jelačića, Praške, Tesline i Masarykove ulice do Trga Republike Hrvatske. Na mimohodu neće biti transparenata ni govora.

Sindikati su pozvali građane ostalih gradova da dođu pred svoje škole u 18 sati te zapale svijeće i tako odaju počast i pošalju poruku. Pisali smo da će, osim u Zagrebu okupljanja u ponedjeljak bit će i u Rijeci i Osijeku. Udruga učitelja razredne nastave Primorsko-goranske županije organizira mimohod u ponedjeljak u 18 sati uz potporu Grada Rijeke. Okupljanje je ispred Osnovne škole Nikola Tesla gdje će se zapaliti svijeće i mimohodom otići do Jadranskog trga. Inicijativa Noćni Marš Osijek u ponedjeljak u 18 sati organizira paljenje lampiona na Trgu slobode ispod Jedra.

10:14 Počeo sastanak u Ministarstvu obrazovanja

U Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih održava se sastanak s predstavnicima Povjerenstva za izradu prijedloga osnovnih mjera jačanja razine sigurnosti u školama. Povjerenstvo, uz predstavnike Ministarstva znanosti, čine predstavnici ravnatelja, Grada Zagreba, sindikata, MUP-a, AKD-a, civilne zaštite te psiholozi. Na terenu je naš reporter Ivor Kruljac, kojem su sindikati dali izjave.

– Dolazim jer smo pozvani i jer smatram da se radi o toliko ozbiljnom poslu u kojem sindikati trebaju sudjelovati. Za školske sindikate danas je još uvijek dan žalovanja. Mi ćemo dati priliku svim Zagrepčanima i građanima ostalih gradova da večeras u 18 sati svojim dolaskom, u tišini, mislima i molitvama, zapravo pokažu, s jedne strane suosjećanje s onima koji su pogođeni i stradali, ali i da brojnošću pošaljemo poruku vladajućima da više nije vrijeme za čekanje. Smatram da se o tome moralo govoriti puno ranije, ali i djelovati. Sada treba poslati ovu poruku i sindikati će napraviti sve da se ona pošalje. A brzo će biti vremena i za analize i za prijedloge. Zato ‘ajmo pustiti još danas da ovo na neki način još završi, žalovanje i tuga, a onda se idemo svi prihvatiti posla, rekao je Željko Stipić, čelnik Sindikata Preporod po dolasku na sastanak.

Neslužbeno se doznaje da je umjesto gradonačelnika Tomislava Tomaševića na sastanak stigla njegova zamjenica Danijela Dolenec, jer je Tomašević na sastanku sa zaštitarskim službama. Sanja Šprem, predsjednica Sindikata učitelja rekla je da nema tu informaciju i da predstoji vidjeti u kojem se smjeru ide.

– Samo zaštitari ne mogu biti rješenje, govorim to već danima. Danas smo došli vidjeti koje korake planira resorno Ministarstvo. U Beogradu je postojao zaštitar i situacija je bila vrlo slična, tako da sam zaštitar nije rješenje, navela je Šprem.

Dodala je i da se ne može reći da su ploče na školama o mjestu nulte tolerancije na nasilje, zaista aktivne.

– Osim tih ploča, nesigurnost je sve veća, zaposlenici u školama osjećaju se sve nesigurnije, nezadovoljstvo raste i naravno da nas je ovakav slučaj osvijestio koliko nas se to može dogoditi na radnom mjestu. Ovo je katastrofa, sindikati će dati doprinos u pronalasku rješenja, mi smo bili i u radnoj skupini za izradu Akcijskog plana, koji je trebao biti temelj za izradu Nacionalnog plana, sada tražimo donošenje Nacionalnog plana, neovisno o tome koliko će to koštati. Imamo jedinstveni cilj, a to je da se ovakva tragedija nikada više ne dogodi, rekla je Šprem.

Na sastanak je pokušao ući i Josip Janković, psiholog koji je za vrijeme mandata Jadranke Kosor radio na Nacionalnoj strategiji prevencije poremećaja u ponašanju djece i mladih od 2009. do 2012. godine. Iako nije pozvan niti se najavio, pušten je na sastanak.

– Želim pomoći da se ovo nikada više ne dogodi. Mislim da imam i znanja i sposobnosti i spoznaja koje očito nisu ljudi uspjeli pohvatati, mada svi na Googleu možete pronaći Nacionalnu strategiju za prevenciju poremećaja poremećaja u ponašanju djece i mladih. Ona je donesena 2009. godine. Tadašnja premijerka Jadranka Kosor je to potpisala. Strategija je trebala spriječiti i daleko manje problema u školama, i vršnjačko nasilje i nasilje u obitelji, sve vrste nasilja, pomoći djeci da se socijaliziraju, međutim od 2009. godine kako je usvojen, taj je jadan dokument odmah umro, dakle ništa ta Vlada nije napravila da pokrene tu strategiju, rekao je Janković novinarima.

Rekao je da je predstavnik svakog resora, od zdravstva do školstva tada dobio zadatke koje treba obaviti, no da ‘ništa do dana današnjeg nije napravljeno’. Dodao je kako je u izradi sudjelovao niz stručnjaka, od psihologa do edukacijskih rehabilitatora i drugih stručnjaka, i to volonterski, jer su željeli pomoći.

Nakon ovog sastanka, u Ministarstvo stižu i ravnatelji škola na novi sastanak s temom sigurnosti u školama.

Gore: Šprem, Turalija; Dolje: Stipić, Dolenec | foto: srednja.hr, Ivor Kruljac


Građani koji za tim imaju potrebu mogu zatražiti psihološku pomoć putem sljedećih kontakata: