Jedan od najvećih svjetskih brendova iza sebe krije mnoge tajne. Alternativni mediji i brojni aktivisti već desetljećima vode neuspješnu bitku protiv Coca – Cole, a mi vam donosimo kratak presjek motiva koji ih na tjeraju naprijed.
Dobročudni debeli Djed Mraz, zaigrani polarni medvjedići i mnoštvo iznimno zgodnih djevojaka u milijune domova su doveli jedan od najmoćnijih svjetskih brendova – Coca Colu. Kampanje koje ovo pjenušavo piće poistovjećuju s toplinom doma i seksualnom privlačnošću domišljate su no nisu one te koje su Colu učinile bezalkoholnim pićem broj 1 u svijetu.
Sva bezalkoholna gazirana pića imaju sličan sastav gdje 90 posto sadržaja čini voda, a u ostalih desetak dominira šećer. Voda i šećer su i Coca Colini glavni sastojci no nju posebno ‘zaraznom’, tvrdi portal Matrix World, čine fosforna kiselina, limunska kiselina, fluor, kofein, natrijev benzonat i aspartam.
Mali vodić kroz Colu
O čemu je zapravo riječ. Fosforna kiselina je aktivni sastojak čiji pH iznosi svega 2,8 te može rastvoriti ljudski nokat za samo dva dana, a s obzirom da crpi kalcij iz kostiju jedan je od glavnih uzročnika osteoporoze.
Druga kiselina s popisa ima jednako opasan i neugodan učinak na ljudsko tijelo. Naime, limunska kiselina u Coli je toliko jaka da uklanja mrlje s kreamičkih površina, a američka policija je koristi i za uništavanje tragova krvi. Zbog snage i količine limunske kiseline koju sadrži Cola djeluje kao citostatik, odnosno zaustavlja razmnožavanje stanica, tvrdi isti izvor.
Od ostalih preparata fluor je onaj koji izaziva ponajviše prijepora. Naime, korišten je u nacističkim logorima kako bi zatvorenici bili poslušni. Zanimljivo je da se u Americi voda fluorira još od sredine prošlog stoljeća. Negativni efekti koji se pripisuju ovom elementu su kalcifikacija epifize i arterija.
Riječ, dvije o Coca - Coli
Brojne teorije zavjera koje golicaju maštu čitatelja vezane su aspartam, još jedan sastojak bezalkoholnih gaziranih pića. Ako je vjerovati alternativnim medijskim izvorima riječ je o nekadašnjem vojnom otrovu koji se nalazi u preko šest tisuća prehrambenih proizvoda.
Najčešće ga se nalazi u dijetalnim pićima, a oko 200 puta je slađi od saharoze. Zapravo, nije uopće sladak već je laže naš mozak i pojačava okuse. Teorije zavjera sugeriraju kako su visoka politika, lobiji i krupne korporacije zajedničkim djelovanjem ovaj otrov progurali u prehrambenu industriju.
Kofein i koka
Što se stvaranja ovisnosti tiče, za navlačenje na Colu najzaslužniji je naš stari znanac kofein. Kofein je tu ulogu preuzeo od koke čije je ime i u nazivu samog brenda.
Koka je bila jako zastupljena u početnim fazama razvoja Cole no danas je se nalazi samo u neaktivnim oblicima i potpuno je bezopasna što se za kofein ne bi moglo reći ako pomno promotrimo reakciju organizma na ovaj čarobni napitak.
Utjecaj na organizam
Nakon jedne čaše Cole u prvih deset minuta u organizam ulazi čak 100 posto više šećera od dnevne preporučene doze. Jedini razlog zbog kojeg tijelo ne reagira povraćanjem je što fosforna kiselina smanjuje slatkoću.
U narednih 10 minuta, razina šećera u krvi raste i inzulin se počinje intenzivnije izlučivati. Jetra pretvara šećer u mast.
Četrdeset minuta nakon unošenja tekućine, završena je apsorpcija kofeina, zjenice se šire, krvni tlak raste, a šećer ulazi u krvotok. Daljnje djelovanje uključuje rast izlučivanja dopamina koji izaziva osjećaj zadovoljstva.
Osjećaj zadovoljstva koji izaziva Cola je tajna planetarne popularnosti ovog branda.