Pretraga

Vapeovi donijeli još jedan problem: Svake godine ih se baci u količini koja teži kao šest Eiffelovih tornjeva

A- A+

Jednokratne e-cigarete, odnosno vapeovi, posljednjih su godina postali vrlo popularni, ali mnogi potrošači nisu svjesni potencijalne opasnosti i zastupljenosti metala u tim uređajima. Mali elektronički predmeti, poput sušila za kosu, električnih četkica za zube, zvučnika i vapeova – klasificirani kao ‘nevidljivi’ elektronički otpad – iznose 9 milijardi kilograma otpada svake godine. Nova studija Instituta za obuku i istraživanje Ujedinjenih naroda pokazala je da se svake godine odloži otprilike 844 milijuna vapeova, što je jednako težini čak šest Eiffelovih tornjeva.

Znak na kojem piše nema pušenja i vejpanja

foto: VisualHunt

Rezultati studije pokazuju da su jednokratke e-cigarete (ili vape) samo mali dio sve većeg problema poznatog kao ‘nevidljivi otpad’, odnosno elektronički predmeti koje korisnici bez razmišljanja bacaju iako se iz njih zapravo mogu iskoristiti litij i bakar, koji zauzvrat mogu pomoći u proizvodnji baterija, vjetroturbina i električnih vozila. UN procjenjuje da se svake godine nepropisno odloži devet tona elektroničkog otpada diljem svijeta. Često završe na odlagalištima ili u spalionicama gdje otrovne tvari mogu iscuriti u tlo i izvore vode, zagađujući okoliš i ugrožavajući zdravlje ljudi. Ovi šokantni rezultati objavljeni su u izvješću Zavoda za otpadnu električnu i elektroničku opremu (WEEE).

Što je nevidljivi e-otpad?

Nevidljivi e-otpad odnosi se na elektronički otpad koji prolazi nezapaženo zbog svoje prirode ili izgleda, zbog čega potrošači zanemaruju njegov potencijal recikliranja. Kako je današnji način života sve više orijentiran na tehnologiju, mnogi proizvodi prisutni na tržištu imaju električne ili elektroničke komponente.

To znači da bi na kraju svog života, kada se više ne mogu ponovno koristiti ili popraviti, trebali biti dio toka recikliranja elektronike. Neki primjeri ove vrste predmeta, koji su u velikoj mjeri prisutni u kućanstvima su: električne i elektrotonične igračke, e-cigarete, električni alati, sušila za kosu, detektori dima, nosivi uređaji, pametni kućni uređaji, e-bicikli ili e-skuteri, kablovi, električne četkice za zube, trimeri za bradu, daljinski upravljači, zvučnici, LED svjetla i slično.

Izdvojeni članak
dim iz vejpa, odnosno e-cigarete

Francuska planira zabraniti jednokratne e-cigarete: ‘To je važno pitanje javnog zdravlja’

Jedan požar dnevno izbije od litijskih baterija

Jednokratne e-cigarete, odnosno vapeovi, posljednjih su godina postali vrlo popularni, ali mnogi potrošači nisu svjesni potencijalne opasnosti i zastupljenosti metala u tim uređajima. Ukupno 844 milijuna uređaja za vaping odbaci se svake godine, što je jednako težini šest Eiffelovih tornjeva, otkrio je Institut Ujedinjenih naroda za obuku i istraživanje (UNITAR). Oni sadrže vrijednu bakrenu žicu i ionske baterije s litijem, što je dovoljno litija za proizvodnju baterija za 5000 električnih automobila. Kada se neispravno odloži, kao u kućni otpad, litij predstavlja ozbiljan rizik od požara. Tvrtka za otpad Veolia, odgovorna za gotovo desetinu otpada u Velikoj Britaniji, kaže da litij-ionske baterije uzrokuju oko jedan požar dnevno u njezinim postrojenjima, prenosi BBC.

Vijeća u Engleskoj odgovorna za regulaciju e-cigareta pozvala su na zabranu jednokratnih vapeova početkom ove godine, pogotovo nakon zabrinutosti o njihovom utjecaju na okoliš. EU je također prepoznao izazove povezane s e-otpadom i radi na zakonodavstvu za promicanje kružnog gospodarstva za elektroničku robu. WEEE Forum se nada da će uskoro biti moguće postići globalni dogovor o e-otpadu koji će odgovarati nedavnim naporima u borbi protiv onečišćenja plastikom.