Pred nama je Halloween ili Noć vještica koja se obilježava dan uoči Svih svetih kada prema vjerovanju mrtvi napuštaju svoje grobove i dolaze na zemlju. Iako je taj običaj maskiranja na 31. listopada ustaljen u SAD-u, Noć vještica slavi i sve više Hrvata, iako mnogi svećenici upozoravaju kako kršćani ne bi smjeli njegovati tu tradiciju. Dok smišljate u što ćete se maskirati za najstrašniju noć u godini, doznajte nekoliko zanimljivosti koje sigurno niste znali o Noći vještica, ali i pogledajte neke od najoriginalnijih kostima.
Galerija 11 Fotografija
OtvoriNoć vještica je jedan od najstarijih anglosaksonskih praznika. Prema svojem kalendaru Kelti su 1. studenog obilježavali kraj žetve, dolazak zime i početak nove godine, a sama proslava bila je posvećena bogu sunca i gospodaru smrti. Uvjereni kako u toj noći mrtvi napuštaju grobove i posljednji put dolaze na zemlju, Kelti bi se u strahu od susreta s mrtvima maskirali i stvarali veliku buku.
Kršćani ne bi smjeli slaviti Noć vještica
Budući da svoje korijene vuče od štovanja keltskog boga Samhaina, svećenici često ističu kako je za kršćane nedopustivo obilježavanje Noći vještica jer se radi o štovanju boga smrti.
Rimljani mrtvima ostavljali hranu
Dolaskom Rimljana noć mrtvih je dobila svoj stalan datum. Kako bi duše mrtvih lakše pronašle put kući gasile su se vatre u ognjištima, a na pragovima bi se ostavljali izdubljene repe, cikle ili krumpir s upaljenom svijećom. Na pragovima su se ostavljali i tanjuri s najboljom hranom kako bi se odobrovoljilo zle duhove ako slučajno naiđu.
Legenda o Jack O’Lanternu
Bundeva je postala popularna za dubljenje tek u 16. stoljeću, a danas se taj običaj zasniva na irskoj legendi o škrtom i snalažljivom kovaču Jacku. Budući da je u životu više puta uspio prevariti vraga, kad je umro vrag ga je protjerao iz pakla i poslao u mrak davši mu žeravicu ugljena. Jack je u džepu imao repu koju je izdubio i stavio u nju ževaricu da mu bude fenjer, te otada luta mrakom i traži put kući.
Noć vještica vrijedi milijarde
Zahvaljujući otkačenim maskama, dekoracijama za kuću i velikim količinama slatkiša, Noći vještica je postala drugi najunosniji blagdan, odmah poslije Božića. Samo je prošle godine u Americi prema izračunima Nacionalne maloprodajne federacije očekivana zarada bila oko 6,9 milijardi dolara.
Najdulja ukleta ‘kuća’
Iako ste vjerojatno čuli za mnoge uklete kuće, nijedna se ne može mjeriti s ukletom špiljom u Lewisburgu, državi Ohio. Provesti Noć vještica u njoj za posjetitelje je prava avantura, jer se ova špilja nalazi 24 metra ispod zemlje, a po svojoj dužini je u Guinnessovoj knjizi rekorda. Nekoć je tu bio rudnik, a sada je dom šišmiša i duhova.
Umro Harry Houdini
U Noći vještica, 1926. umro je Harry Houdini. Iluzionist poznat po senzacionalnim nastupima u kojima se oslobađao iz nemogućih situacija umro je od puknuća slijepog crijeva zbog udarca. Budući da su liječnici tvrdili kako je takav nalaz besmislen, razlozi Houdinijeve smrti do danas nisu potpuno razjašnjeni.
Najpopularniji kostimi
Svi koji žele imati originalnu masku za noć vještica morali bi obratiti pažnju na sljedeći podatak: najpopularnija maska za žene je vještica, a muškarci su najčešće vampiri. Slijede ih gusar, klaun, Žena mačka i vrag, dok se djeca najradije maskiraju u princezu, vješticu, Spider-Mana i gusara.
‘Trick or treat’
Popularni običaj ‘trick or treat’ ili u prijevodu ‘trik ili poslastica’, u kojem djeca idu od vrata do vrata i skupljaju slatkiše potječe iz srednjeg vijeka. Siromašni bi se za Sve svete oblačili u kostime i odlazili od vrata do vrata moliti za novac ili hranu u zamjenu za molitve.
Zabrana za tinejdžere
U nekim američkim državama ‘trick or treat’ je zabranjen za tinejdžere. Gradu Belleville u Illinoisu tako je 2010. zabranio ovaj običaj za svu djecu stariju od 12 godina. Za sve uhvaćene kako idu od vrata do vrata propisana je kazna od 100 do 1000 dolara. Ipak većina tinejdžera izvukla se samo s upozorenjem.