Veliki postotak mladih u Hrvatskoj sudjeluje u sekstingu: Ovo su četiri mita koja kruže o njemu
Seksting, razmjena seksualno eksplicitnih poruka putem elektroničkih uređaja nije neka novost. Znanstvenici iz Zadra i Mostara nedavno su u sklopu projekta Hrvatske zaklade za znanost izradili i vodič za roditelje. Temelj su bila njihova istraživanja o sekstingu među mladima, koja su pokazala da otprilike 30 posto mladih sudjeluje u slanju takvih poruka, dok je oko 60 posto uključeno u primanje sadržaja.
– Seksting se najčešće definira kao slanje, primanje ili prosljeđivanje seksualno eksplicitnih poruka, slika ili fotografija putem elektroničkih uređaja, započinje Arta Dodaj, izvanredna profesorica na Odjelu za psihologiju Sveučilišta u Zadru.
Ona je sa svojim kolegama, Kristinom Sesar sa Sveučilišta u Mostaru i Krešimirom Prijateljem sa zadarskog sveučilišta, uz podršku Hrvatska zaklade za znanost izradila ‘Vodič za roditelje: Što učiniti i kako se nositi sa sekstingom među mladima?’. U sklopu njihovog projekta SextYouth provedena su i istraživanja koja su dala odgovore na pitanja o sekstingom među mladima.
Postoji nekoliko vrsta sekstinga
Za početak na pojašnjava da se seksting u istraživačkom kontekstu često se promatra kao moderan oblik seksualnog izražavanja i razmjena sadržaja koja se odvija uz poštovanje i pristanak smatra se dobrovoljnim sekstingom.
Međutim, postoji i nedobrovoljni, a to su, među ostalim, situacije u kojima netko šalje seksualno eksplicitni sadržaj drugoj osobi bez njezina pristanka, vrši pritisak ili ucjenu, odnosno sudjeluje u osvetničkoj pornografiji. I to je vrlo je ozbiljan oblik zlouporabe povjerenja, navodi naša sugovornica.
Treći, a relativno novi oblik sekstinga su seksualni sadržaji generirani s pomoću umjetne inteligencije, koji izgledaju autentično, ali su izrađeni bez pristanka osobe na koju se odnose. I to ozbiljno narušava privatnost i autonomiju pojedinca te otvara nova važna etička i pravna pitanja u kontekstu digitalnog doba, kaže zadarska profesorica.
U sekstingu sudjeluje značajan broj mladih
S kolegama je nastojala istražiti dublje razumijevanje fenomena sekstinga među mladima, s posebnim naglaskom na međukulturne razlike.
– Proučavali smo što seksting predstavlja mladima, koliko često sudjeluju u toj praksi, razloge zbog kojih to čine, kakve stavove imaju prema sekstingu te moguće posljedice takvog ponašanja. Podatke smo prikupljali u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, uključujući raznolike uzorke adolescenata i mladih odraslih, čime smo osigurali sveobuhvatan i raznovrstan pogled na ovaj fenomen, navodi Dodaj.
Proveli su, među ostalim, online chat sesije sa 172 sudionika, a provedeno je i longitudinalno istraživanje koje je pratilo sudionike tijekom tri godine, s razmakom od 12 mjeseci između mjerenja. Početni uzorak uključivao je čak 8.217 mladih, učenika i studenata.
– Naši nalazi pokazuju kako mladi često sudjeluju u sekstingu, a slanje, primanje i prosljeđivanje seksualno eksplicitnih sadržaja postali su dio njihove svakodnevice. Ako bismo govorili o postotcima, otprilike 30 posto mladih sudjeluje u slanju takvih poruka, dok je oko 60 posto uključeno u primanje sadržaja. Najmanji broj sudjeluje u prosljeđivanju tuđih sadržaja, s manje od 10 posto. Istraživanja također pokazuju da većina mladih sudjeluje u sekstingu dobrovoljno. Iako ne možemo zanemariti da među mladima, posebno adolescentima, čak 30 posto sudjeluje pod pritiskom, najčešće pritiskom partnera, govori Dodaj o rezultatima istraživanja.
Zašto mladi ‘sekstaju’?
Navodi nam i da na sudjelovanje u sekstingu utječu različiti faktori. Nužno je, dodaje, istaknuti individualne karakteristike, poput sklonosti rizičnom ponašanju, impulzivnost, sklonost uzbuđenju i pozitivni stavovi prema seksualnom izražavanju.
– Međutim, značajan utjecaj imaju i socijalni faktori kao što su utjecaj vršnjaka ili partnera. Primjerice, ovi faktori su se pokazali važnima u predviđanju sudjelovanja u sekstingu čak i godinu dana kasnije. Roditelji također igraju ključnu ulogu u oblikovanju stavova i ponašanja mladih prema sekstingu. Važno je naglasiti da komunikacija i postavljanje jasnih roditeljskih pravila mogu smanjiti vjerojatnost sudjelovanja u sekstingu. S druge strane, restriktivna roditeljska kontrola nije uvijek učinkovita u smanjenju sudjelovanja, već može imati suprotan učinak, kaže Dodaj.
Važnu ulogu igra i kultura i društvene norme, posebno rodne norme i spolne razlike. I sve ove varijable, navodi, oblikuju složen okvir koji određuje sklonost mladih prema sekstingu.
– Posljedice sekstinga mogu biti i pozitivne i negativne, ovisno o uključenom pristanku. Dobrovoljni seksting može povećati intimnost i povjerenje u bliskim odnosima, dok nedobrovoljni ili prisilni seksting može dovesti do ozbiljnih emocionalnih, pravnih i socijalnih posljedica. Osim toga, posljedice mogu značajno varirati ovisno o vrsti sadržaja. Tekstualne poruke često se mogu shvatiti kao šale ili izvući iz konteksta, dok vizualni sadržaj ima mnogo ozbiljnije posljedica. Na primjer, primanje neočekivanog seksualno eksplicitnog videa može imati ozbiljnije posljedice od jednostavnih tekstualnih poruka vezanih uz seksualnu tematiku, navodi Dodaj.
Istraživanja s kolegama provodi i dalje, trenutačno prikupljaju podatke u stvarnom vremenu i u svakodnevnim okruženjima sudionika. Žele dobiti precizniji uvid u učestalost sekstinga i razloge zbog kojih mladi sudjeluju u toj praksi. Plan je promatrati i fiziološke mjere, poput razine testosterona, te neuropsiholoških, poput izvršnih funkcija, kako bi bolje razumjeli biološke odrednice ovog ponašanja.
ČETIRI NAJČEŠĆA MITA O SEKSTINGU
Zanimalo nas je i koja su četiri najčešća mita o sekstingu. Njih je, kaže naša sugovornica, identificirao profesor Van Ouytsel, utjecajni znanstvenik u području sekstinga.
Mit #1: Učestalost sekstinga drastično raste među mladima – Iako postoji porast učestalosti sekstinga, posebno zbog veće dostupnosti pametnih telefona i aplikacija koje štite privatnost, ukupno povećanje nije tako drastično. Primjerice, između 2009. i 2017. došlo je do porasta od samo 2,6 posto. Taj porast može biti i znak promjene društvenih normi i prihvaćanja sekstinga kao uobičajenog ponašanja među mladima.
Mit #2: Djevojčice su sklonije sudjelovanju u sekstingu u odnosu na dječake – Prema recentnim istraživanjima, nisu pronađene značajne razlike između spolova u slanju ili primanju seksualno eksplicitnih sadržaja. Iako dječaci mogu biti skloniji traženju ovakvih sadržaja, djevojke su često suočene s većom stigmatizacijom zbog sudjelovanja u sekstingu, što dodatno naglašava potrebu za razbijanjem ovog mita.
Mit #3: Oni koji sudjeluju u online rizičnim seksualnim ponašanjima, sudjeluju i u rizičnim seksualnim ponašanjima u fizičkom okruženju – Seksting je povezan s određenim rizičnim seksualnim ponašanjima, poput većeg broja partnera ili nezaštićenih seksualnih odnosa, ali ne možemo govoriti o uzročnim vezama zbog presječne prirode većine istraživanja. Samo jedno longitudinalno istraživanje pokazalo je povezanost između sekstinga i budućih seksualnih aktivnosti, ali ne nužno rizičnih seksualnih ponašanja.
Mit #4: ‘Sekstovi’ su sredstvo za ‘flertovanje’ (sudjelovanje u uobičajenim seksualnim aktivnostima) – Iako se seksting često povezuje s hook-up kulturom, istraživanja pokazuju da se većina sekstinga među adolescentima zapravo događa unutar ozbiljnih romantičnih odnosa. Sudjelovanje u sekstingu može biti motivirano prisilom ili željom za izražavanjem ljubavi i povjerenja, što ističe važnost razumijevanja konteksta kako bi se izbjeglo neopravdano stigmatiziranje mladih.
Izradili niz korisnih edukativnih materijala
Naša sugovornica za kraj naglašava važnost suradnje između školskog osoblja, roditelja i učenika po pitanju ove teme.
– Zajednički rad koji uključuje istraživanje pozitivnih aspekata online seksualnog istraživanja, uz prepoznavanje povezanih rizika, može biti ključan za promicanje sigurnog korištenja interneta u kontekstu istraživanja seksualnosti, navodi Dodaj.
U sklopu projekta SextYouth znanstvenici su izradili više korisnih edukativnih materijala koji su usmjereni na prevenciju sekstinga i podršku mladima, roditeljima i stručnjacima koji rade s adolescentima.
– Svi ovi materijali pružaju korisne smjernice, alate i podršku za svakog tko želi razumjeti i upravljati sekstingom u sigurnom i odgovornom okruženju, zaključuje zadarska profesorica.
Materijale možete pregledati u nastavku. Napomena: ako vam dokumenti nisu vidljivi, osvježite stranicu.