Pretraga

Veliki uspjeh naše 18-godišnje atletičarke: Osvojila zlato na svjetskom juniorskom prvenstvu

A- A+

Jana Koščak je osvojila zlatnu medalju iz sedmoboja na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Atletici. To je osma zlatna medalja i 14 općenita medalja na ovom natjecanju za hrvatske sportaše. Sa 16-godina, Jana je oborila i rekord u skoku u vis Blanke Vlašić sa 16 godina. Danas je mlada 18-godišnja nada hrvatskog sporta natjecanje počistila s 5.807 bodova.

Jana Koščak | foto: Hrvatski atletski savez

Olimpijada u Francuskoj je ove godine punila sve svjetske novinske stupce. No, ljubitelji atletike dobro znaju i da je ove godine Peru ugostio brojne mlade sportaše na Svjetskom juniorskom prvenstvu atletike. Među domaćim sportašima, posebno se istaknula naša 18-godišnja Jana Košćak koja je boje Hrvatske dovela na sam tron, osvojivši zlatnu medalju u sedmoboju.

Preko pet tisuća bodova u sedam disciplina

Svaka disciplina atletike je izazovna, a uspjeh zahtjeva mnogo odricanja i truda požrtvovnih sportaša. No, kombinacija više disciplina u natjecanjima poput sedmoboja, poseban su izazov. U profesionalnom sportu, ženski sedmoboj počinje utrkom s preponama na 100 metara, potom skokom u vis i bacanjem kugle. Zatim se nastavlja skokom u dalj, bacanjem koplja te na kraju utrkom od 800 metara.

Sve u svemu Jana je osvojila čak 5.807 bodova čime je slavila zlatnom medaljom u natjecanju od dva dana. Postati najboljom svjetskom sedmobojkom u kategoriji U20 tim je slađe budući da je mlada atletičarka prošle godine morala odustati od natjecanja u Jeruzalemu.

– Čestitamo Jani, tati i treneru Patriku kao i cijeloj obitelji, širem timu koji je uz nju, i naravno njezinom AK Sloboda Varaždin. Ne sumnjamo da će ova velika pobjeda biti još bolji poticaj za sve ono što slijedi u budućnosti, bravo, čestitali su prvakinji njeni kolege iz Atletskog kluba Zagreb.

Izdvojeni članak
Jana Koščak na prijemu u prostorijama Varaždinske županije

Zbog mlade atletičarke koja ruši rekorde županija mijenja odluku o nagrađivanju izvrsnih učenika

Osmo zlato za juniorske atletičare iz Hrvatske

Što se tiče samog natjecanja, Košćak, koja trenira u Varaždinu, preuzela je vodstvo u drugoj disciplini, odnosno skoku u dalj. Uoči utrke na 800 metara, imala je 40 bodova više od Lucije Acklin iz Švicarske koja je završila drugo plasirana te 273 bodova već od naposljetku brončane Mie Scerri iz Australije. Njeni obožavatelji su već prije te zadnje discipline mogli slaviti srebrnu medalju samo ako Koščak odradi disciplinu bez ozljede. Srećom ne samo da se nije ozlijedila, već je i došla na prvo mjesto. Na 600 metara utrke je pratila tempo svoje konkurentice na sigurnoj drugoj poziciji te ju prestigla u posljednjih 200 metara.

Kad se sve zbroji, hrvatski sportaši su na Svjetskim juniorskim prvenstvima skupili 14 medalja. Košćak se svojim uspjehom pobrinula i da njena, 14. medalja, ujedno bude i osma zlatna medalja jednog hrvatskog sportaša na ovom prestižnom natjecanju.

Kao što smo pisali još u veljači prošle godine, tada 16-godišnja Koščak je oborila svjetski rekord u juniorskom petoboju. To je potaknulo Varaždinsku županiju da promijeni svoju odluku o nagrađivanju izvrsnih učenika. Tako je Varaždin počeo nagrađivati učenike sportaše, koji uključuju i Janu koja se tada školovala u Prvoj gimnaziji Varaždin. Dok je Blanka Vlašić sa 16 godina preskakala 183 centimetra visine Jana je preskočila 1.90 centimetara. Time je oborila rekord naše čuvene sportašice koji je stajao neoboren čak 23 godine.