Pretraga

Veliki uspjeh našeg znanstvenika u borbi protiv raka: ‘Ova studija trajala je 7 godina’

A- A+

Međunarodni tim znanstvenika pod vodstvom profesora i znanstvenika Ivana Đikića otkrio je ključni mehanizam kojim tumorske stanice izbjegavaju imunološki odgovor organizma, omogućujući im ubrzan rast i širenje. Studija je identificirala protein IRGQ kao faktor koji smanjuje prepoznatljivost stanica raka, što ima potencijalne terapijske implikacije. Ovo otkriće, objavljeno inače u znanstvenom časopisu Cell, moglo bi otvoriti vrata razvoju novih lijekova za borbu protiv raka.

Ivan Đikić
Foto: Pixabay | Screenshot HRT Nedjeljom u 2 | srednja.hr

Međunarodni znanstveni tim pod vodstvom profesora i znanstvenika Ivana Đikića s Goethe Sveučilišta u Frankfurtu došao je do značajnog otkrića u razumijevanju mehanizama kojima tumorske stanice izbjegavaju imunološki odgovor organizma. Tim je identificirao specifičan način na koji stanice raka koriste protein IRGQ kako bi smanjile sposobnost imunološkog sustava da ih prepozna i napadne, čime ubrzavaju svoj rast i metastaziranje.

Proces autofagije

Naime, znanstvena studija bavila se procesom autofagije, poznatim i kao ‘stanično samojedenje’, koji omogućava stanicama da uklone oštećene ili nepotrebne komponente. U kontekstu tumorskih stanica, tim istraživača otkrio je kako IRGQ (GTPaza povezana s imunitetom) djeluje kao autofagijski receptor koji regulira ekspresiju MHC-I receptora na površini stanica raka. Ove MHC-I molekule igraju ključnu ulogu u imunološkom sustavu, jer predstavljaju tumorske antigene citotoksičnim T stanicama (CD8+ T stanice), koje su odgovorne za prepoznavanje i uništavanje stanica raka.

Na temelju kliničkih podataka, znanstvenici su zaključili da niže razine IRGQ kod osoba oboljelih od karcinoma jetre rezultiraju većom infiltracijom T stanica u tumore, omogućujući jači imunološki odgovor i dulje preživljavanje bolesnika. Ovi klinički podaci potkrijepljeni su eksperimentima na modelu miševa s karcinomom jetre – miševi kojima nedostaje IRGQ protein pokazali su snažniji imunološki odgovor, usporen rast tumora i značajno dulje preživljavanje.

– Ova otkrića ukazuju da IRGQ i autofagija predstavljaju potencijalne terapijske ciljeve za razvoj novih protu-tumorskih lijekova. Primjerice, razvijanjem lijekova koji potiču razgradnju IRGQ u uznapredovalim tumorima jetre mogli bismo potaknuti novi i snažniji imunološki napad na tumorske stanice i blokirati rast tumora, naglasio je Đikić.

Izdvojeni članak
dijete godine time 2024

Ovaj 15-godišnjak proglašen je djetetom godine: Njegov izum mogao bi liječiti rak kože

Studija je trajala 7 godina

Nastavak ovog dugogodišnjeg istraživanja odvija se u okviru PROXIDRUGS konzorcija, u kojem znanstvenici rade na razvoju metoda ciljane razgradnje IRGQ proteina. Cilj je razviti lijekove koji bi mogli poboljšati prepoznavanje tumorskih stanica i stimulirati imunološki odgovor na način koji je do sada bio nedostupan u liječenju raka.

– Ova studija trajala je 7 godina i naučili smo da je neophodno nastaviti s istraživanjima i kada su projekti teški i neizvjesni, te je neophodno osigurati dugogodišnje financiranje i uspostavljanje suradnje sa znanstvenicima raznih profesija ukoliko želimo biti uspješniji u borbi protiv tumora“, zaključio je Đikić.

Ovo istraživanje, koje otvara nove mogućnosti za razvoj terapija protiv raka, objavljeno je u online izdanju prestižnog znanstvenog časopisa Cell.