Veliko istraživanje: Građani otkrili što zaista misle o štrajku u školama
Štrajk zaposlenih u osnovnim i srednjim školama traje već deset dana, a prema izjavama sindikalista i članova Vlade, čini se kako niti jedna strana ne planira popustiti tako skoro. Nastavnici i učitelji traže povećanje koeficijenata složenosti poslova za prosječno 6,11%, dok je Vlada svim zaposlenicima javnih službi ponudila povećanje osnovice plaće za 6,12%. Time se stanje po pitanju zaostajanja plaća u školstvu i dalje ne bi promijenilo, tvrde sindikati, nego bi razlika bila još vidljivija. HRT je objavio rezultate istraživanja koje je pokazalo što građani uistinu misle o štrajku u školama.
Mjesečnog ispitivanja javnog mišljenja HRejting za HRT je putem ankete provela agencija Promocija Plusa na uzorku od 1.400 ispitanika, uz statističku pogrešku od plus/minus 2,62% i razinu pouzdanosti od 95%. Ispitivanje je provedeno od 14. do 18. listopada.
Preko 70% ispitanih podržava štrajk
Rezultati kažu 51,2% ispitanih štrajk potpuno podržava, dok ga uglavnom ga podržava 21,5%.
Štrajk nikako ne podržava 17,3% ispitanih, a 6,5% ga uglavnom ne podržava. Onih koji znaju ili nemaju definiran odnos je 3,6%.
Podsjetimo, štrajk se nastavlja i u četvrtak, 24. listopada. U koje tri županije, doznajte na ovoj poveznici.
Nastavnici premalo plaćeni
Kada je riječ o razlozima onih koji štrajk podržavaju, dvije trećine ih izjavilo je kako smatra da su nastavnici premalo plaćeni za odgovoran posao (65,5%), a 19,3% u njemu vidi borbu za dostojanstvo nastavnika. Ispitivanje je pokazalo da 6,3% smatra da ova Vlada, kao ni prethodne, nije fer prema nastavnicima, a njih 3,2% veće plaće vide i kao zalog za bolje obrazovanje djece.
S druge strane, oni koji štrajk ne podržavaju kao najčešći razlog navode da su nastavnici dobro plaćeni za to koliko rade preko godine i ljeti – to ih smatra 36,1%. Ostatak onih koji nisu naklonjeni štrajku, 18,1%, smatra da bi probijanje plaća nastavnika izazvalo lančanu reakciju za cijeli javni sektor. Da su nastavnici dobro plaćeni s obzirom na to kakve rezultate postižu smatra 14,1% od onih koji ne podržavaju štrajk, a 7% smatra da zbog štrajka najviše ispaštaju djeca.
Građani: Pravo djece na obrazovanje važnije od prava na štrajk
Sljedeće pitanje u anketi bilo je koje je pravo važnije – nastavnika na štrajk ili djece na obrazovanje? Da je važnije pravo učenika na obrazovanje smatra 50,4%, a 41,3% da se ta dva prava ne isključuju. Samo 5,2% ispitanika misli da je važnije pravo nastavnika na štrajk, a 3,1% ne zna ili se ne može odlučiti.
Posljednje pitanje u HRejtingu postavljeno ispitanicima glasilo je: kome biste od javnih i državnih službenika i zaposlenika povećali plaće? Na ovo pitanje 89,8% ispitanika plaće bi povećalo medicinskim sestrama i tehničarima. Slijede nastavnici i učitelji kojima bi veće plaće dalo 71,9% ispitanih, socijalnim radnicima 63,9%, policajcima 62,6% i vojnicima bi povišicu dalo njih 59,9%.
Više o štrajku nastavnika čitajte na sljedećim poveznicama:
Poznato u koje će tri županije nastavnici štrajkati u četvrtak
Proveli smo jutro u Sindikatu hrvatskih učitelja, žili kucavici štrajkaškog otpora
Poznato tko bi trebao provoditi analizu koja će utvrditi plaće u školama
Nastavnici se rugaju Plenkoviću: Pogledajte što su učeniku Andreju upisali u e-Dnevnik
Pitali smo ravnatelje podržavaju li štrajk: Rekli su da, ali vide neke probleme
Štrajk na fakultetima kreće u četvrtak
Sindikalisti su danas otkrili dokad su spremni štrajkati i da se za ispričnice učenici obrate Vladi
Nastavnik objasnio zašto Plenković zaslužuje jedinice iz tri predmeta
Nastavnici već danima štrajkaju za veću plaću: Ovako su se mijenjali njihovi koeficijenti
Iz sindikata odgovorili na pitanje hoće li zbog štrajka biti nadoknade nastave
Mama mu nije vjerovala da je štrajk pa ga je ipak dovela u školu
Bećarac štrajkaša nasmijat će vas do suza: ‘Da te nije ‘učo’ naučio, Plenkoviću gdje bi sada bio?’
Učenici o štrajku svojih nastavnika: ‘Imaju najjaču funkciju na svijetu, a mizerno su plaćeni’
Posjetili smo školu u štrajku: Evo što profesori rade dok vas nema