VIDEO Fentanil se najčešće miješa u heroin, a Europom se širi još smrtonosnija sintetička droga
Zbog fentanila budući (i bivši) predsjednik SAD-a Donald Trump zaprijetio je podizanjem carina Kini, Kanadi i Meksiku. Radi se o sintetičkoj drogi koja je čak 100 puta snažnija od morfija i 50 puta jača od heroina. Fentanil je postao nova pošast u SAD-u, ali sve je više konzumiraju i u Europi. Iako je prije godinu dana objavljeno kako je u Hrvatskoj fentanil odnio dva života, iz Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) su nam otkrili kako se ipak nije radilo o predoziranju tom drogom i da se ta droga na naše tržište zapravo još nije probila. No, upozoravaju kako se fentanil može pojaviti na ilegalnom narko tržištu država u regiji, a u Europi se nedavno pojavila još smrtonosnija vrsta sintetičke droge – nitazen.
Posljednjih godina na desetke tisuća Amerikanaca umrlo je zbog sintetičke vrste droge – fentanila. Zbog toga je budući (i bivši) predsjednik SAD-a Donald Trump zaprijetio povećanjem carina Kini, Kanadi i Meksiku – zemlje iz kojih fentanil najčešće dolazi. Fentanil je čak 100 puta jači od morfija i 50 puta snažnija od heroina, vrlo lako se postane ovisan o njemu, a cijena na ulici u SAD-u je prava bagatela. Čak se miješa u druge droge, najviše heroin te mnogi ni ne znaju da ga konzumiraju. To nam je potvrdilo i Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) te su nam otkrili je li se fentanil probio i u Hrvatsku.
– Fentanil spada u opoide koji služe za ublažavanje boli, a kada govorimo o zlouporabi, u Hrvatskoj nemamo evidentirane slučajeve kupovine fentanila npr. društvenim mrežama ili tzv. ‘dark weba’ niti ilegalne proizvodnja fentanila. Bilježimo jednu zapljenu 2017. godine, izuzetno male količine 4F-iBF (4-fluorizobutirilfentanil), u pismovnoj pošiljci koja je bila upućena iz Kine, ali radilo se o izuzetno maloj količini. Fentanil se može pojaviti na ilegalnom narko tržištu država u regiji u dva oblika. Jedan klasičan, kao kod doza heroina pripremljenog za trošenje, tj. heroin zamijenjen fentanilom (fentanil pomiješan s kofeinom i paracetamolom), a drugi u smjesi heroina, kako bi, najvjerojatnije, osobe koje troše opioide navikale na fentanil, naveli su iz MUP-a.
U Hrvatskoj (za sada) nije bilo smrtnih slučajeva od predoziranja fentanilom
Podsjetimo, prije godinu dana u javnosti se pojavila vijest da je dvoje ljudi u Hrvatskoj umrlo zbog fentanila. Pretpostavljalo se kako se radilo i predoziranju ovom vrstom droge, no iz MUP-a su nam sada otkrili kako je obdukcijom utvrđeno da ipak to nije bio slučaj.
– Krajem 2022. godine i tijekom 2023. godine evidentirana su dva slučaja smrtnog ishoda u Zagrebu, gdje je obdukcijom te vještačenjem utvrđena prisutnost fentanila u organizmu, no uzrok smrti nije bilo predoziranje fentanilom. Radilo se o liječenim ovisnicima o drogama, gdje je smrt nastupila kao posljedica zlouporabe farmakološke terapije protiv bolova, objasnili su nam iz MUP-a.
PREDOZIRANJE FENTANILOM
Ovo se odnosi na situaciju kada osoba uzme preveliku količinu fentanila, što uzrokuje neposredne i teške posljedice za tijelo, uključujući prestanak disanja i smrt. Fentanil može djelovati tako brzo da uspori ili zaustavi dišne funkcije, što vodi do hipoksije (nedostatka kisika u mozgu) i smrti. Uzrok smrti je direktno povezan s količinom fentanila u tijelu.
SMRT USLIJED ZLOUPORABE FARMAKOLOŠKE TERAPIJE PROTIV BOLOVA
Ovo se odnosi na situacije u kojima osoba zloupotrebljava lijekove protiv bolova (opioide) koji su im možda propisani za medicinske svrhe ili su ih nabavili ilegalno. Smrt može nastupiti zbog kombinacije različitih lijekova, uključujući opioide poput fentanila, koji mogu djelovati zajedno s drugim tvarima (alkohol, benzodiazepini, antidepresivi) i uzrokovati smrtonosni učinak. Uzrok smrti ovdje nije samo količina fentanila, nego i način na koji su lijekovi uzimani, često u kombinacijama koje su izuzetno rizične.
ŠTO TO ZNAČI?
To znači da dvije smrti u Hrvatskoj krajem 2023. godine nisu bile posljedica predoziranja fentanilom, već komplikacija zlouporabe drugih lijekova protiv bolova, pri čemu je fentanil bio prisutan u organizmu. Dakle, uzrok smrti nije isključivo povezan s fentanilom, već s općim obrascem zlouporabe farmakoloških tvari.
Nova sintetička droga jača je i od heroina i od fentanila
Osim fentanila, kažu nam iz MUP-a, na ilegalnom narko tržištu u Europi pojavio se i opoid nitazen koji je sličnog učinka. No, nitazen je još smrtonosniji od fentanila. Europski centar za nadzor droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA) piše kako je nitazen 100 puta jači od heroina. Smatra se da je odgovoran za nagli porast smrtnih slučajeva od Latvije i Estonije pa do Francuske i Irske, piše politico.eu. Kako bi se Hrvatska zaštitila od proboja ovakvih sintetičkih droga koje zamjenjuju heroin, MUP i policija su od srpnja 2023. godine dio globalne koalicije borbe protiv sintetičkih droga, a ponajviše fentanila.
– U tom smislu Služba kriminaliteta droga Ravnateljstva policije s DEA-om (Američkom saveznom agencijom za borbu protiv droga) surađuje na najvišoj operativnoj, ali i strateškoj razini, jer smo itekako svjesni da se borba protiv organiziranog kriminaliteta droga ne može voditi samo lokalno niti samo regionalno, već globalno. Upravo je DEA hrvatsku policiju ocijenila kao glavnog regionalnog partnera u međunarodnoj borbi protiv transnacionalnog kriminaliteta droga te ovdje ima svoj regionalni ured. Dakle, hrvatska policija se kroz suradnju s međunarodnim partnerima, ali i nacionalnim partnerima – kao što su Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Carinska uprava – Ministarstvo financija, Hrvatska pošta i druge pravne osobe koje se bave prometom poštanskih pošiljaka i paketa – traži adekvatne načine kojima bi odgovorila na prijetnju koju fentanil predstavlja općoj sigurnosti i zdravlju populacije, ističu iz MUP-a.
Iako u Hrvatskoj tih droga nema, MUP sudjeluje u istraživanjima međunarodnog krijumčarenja
Dodali su kako je hrvatska policija zadnjih nekoliko godina u suradnji s partnerima provela više od 70 kriminalističkih istraživanja usmjerenih prema međunarodnom krijumčarenju droga tzv. poštanskim prometom, koja su pretežito plaćena kripto valutom. Ove akcije rezultirale su uhićenjem involviranih osoba, zapljenama droga i prikupljenim dokazima za uspješno vođenje kaznenih postupaka.
– Ta kriminalistička istraživanja provedena su u svim policijskim upravama u Republici Hrvatskoj, što je dobro iskustvo i priprema taktike i metodike rada u budućnosti, u slučaju pojave globalne prijetnje kao što je fentanil, budući da je fentanil iznimno opasan već samim nestručnim rukovanjem, poručili su iz MUP-a.