VIDEO Gimnazijalac Lovro profesionalno se bavi ribolovom: ‘Fizički je zahtjevnije od nekih sportova’
Iako se većina mladića i dječaka najviše bavi nogometom kao sportom, 17-godišnji učenik Lovro Počuč iz Ivanić-Grada od malih nogu se zaljubio u ribolov. Do sada je na natjecanjima osvojio oko 80 medalja, a posljednju je podijelio s mlađim bratom koji se također počeo zanimati za ribolov. Mnogi to smatraju ‘dosadnim’ sportom, no Lovro nam je otkrio kako je zapravo vrlo fizički zahtjevan jer se na natjecanjima ne spava po dvije do tri noći. A kada ulovite ribu težu od 20 kilograma, adrenalin zagarantiran, kaže Lovro.
Odavno ribolov nije puko zabacivanje štapa s kukuruzom na udici i čekanje da riba zagrize. Danas je to puno zahtjevniji i skuplji sport, a to najbolje zna 17-godišnji Lovro Počuč iz Ivanić-Grada. I dok se za vrijeme nastave često nalazi s glavom u knjigama jer pohađa gimnaziju u Srednjoj školi Ivan Švear, tijekom ljeta je najčešće na jezeru. Ribolovom se, za razliku od većine dječaka u Hrvatskoj, bavi od pete godine.
– Sedam godina sam se natjecao na plovak i osvojio sam oko 70 medalja, a šaranskim ribolovom se bavim zadnje četiri godine te sam s tim natjecanjima krenuo prošle godine. Do sada sam odlovio 15-20 natjecanja i osvojio devet medalja. Najviše su me naučili tata i djed, ali u zadnje vrijeme dosta učim od prijatelja Luke Žigića i cijele HMB ekipe. Također, ne mogu zaboraviti ni savjete prijatelja iz UŠR Lonje koji su mi također puno toga pokazali i rekli u zadnje dvije godine. Nekoliko vršnjaka u mojoj okolici bavi se ribolovom, a sudjelovanjem na juniorskom kupu shvatio sam da na razini Hrvatske nas ima poveći broj, rekao nam je Lovro.
‘Ribolov je pun adrenalina i stvarno nije onakav kakvim se prikazuje’
Najveća riba koju je Lovro ulovio je bio šaran ljuskaš od 24,3 kilograma i to na Ilovskom jezeru. S ribom se borio 20 minuta kako bi ju izvukao na površinu.
– Ali kao da je bila vječnost kada se prvi put pokazao pod nogama. Ribolov je pun adrenalina i stvarno nije onakav kakvim se prikazuje. Fizički je zahtjevniji od nekih sportova koji se smatraju teškim jer uz ribolov na velikim daljinama (130+ metara) na natjecanjima je san sveden na minimum, ne spava se po dvije, tri noći, objasnio je Lovro.
Posljednju medalju koju je osvojio za prvo mjesto podijelio je s mlađim bratom s kojim se nada da će nastaviti pecati kako na natjecanjima, tako i u slobodno vrijeme. Kako smo i na početku rekli, ribolov danas nije jeftin sport. Lovro nam nije mogao reći okvirnu cifru sve opreme koju posjeduje, ali naveo je neke troškove čije cofre dosežu i po 600 eura.
– Natjecanja su dosta skupa jer se u početku plaća kotizacija koja se kreće od 100 pa do 500-600 eura na nekim natjecanjima. Kotizacija se dijeli na broj članova u ekipi (najčešće 2 ili 3). Zatim dolaze boile, partikl i ostali pribor što iznosi između 300-400 eura po osobi. Vrijednost svoje opreme stvarno ne bih znao, ali cijena samo štapova je od 100 pa do 300 eura, ne računajući šator, role i svu popratnu opremu, naveo je Lovro.
Galerija 12 Fotografija
Otvori‘Brat se zarazio ovim prekrasnim sportom ove godine’
Za natjecanja se, kao i za svaka druga, treba i trenirati. Stoga smo pitali Lovru kako se uopće može trenirati za neko natjecanje kada sve ovisi o tome hoće li riba zagristi baš tvoju udicu.
– Treninge za natjecanje najviše volim odraditi vikend prije natjecanja, ali za kada lovim i nekoliko mjeseci prije na jezeru na kojem znam da mi predstoji natjecanje sve zapisujem i pamtim. Treninzi se svode na detaljno markiranje pozicije, odabirom boja mamaca koje riba uzima ili konkretno vrsta mamaca pop-up, wafter, tonuća boila… ili visine, ako je potreban zig-rig te tempo hranjenja koji ribi najviše odgovara, ispričao nam je Lovro.
Od ribolova ne misli odustati niti kada završi školu te se želi tome još više posvetiti. No, od ribolova se u Hrvatskoj, kako je rekao, može živjeti jedino ako ste stvarno vrhunski u tome.
– Postoje razni oblici sponzorstva kroz pribor i boile. Ja sam sponzoriran od strane HMB-a. To je firma koja se bavi izradom boila te s te strane mnogo je lakše biti stalno na vodi i trošiti velike količine boila. Mlađima bih svakako preporučio da se bave ribolovom. Brat se zarazio ovim prekrasnim sportom ove godine, a nakon natjecanja koje smo odradili mislim da će definitivno zagristi još jače, a volio bih se i u budućnosti natjecati s bratom na nekim još većim natjecanjima jer je njegov doprinos zbilja ogroman, poručio je Lovro.