Pretraga

VIDEO Kada se možete obratiti školskom psihologu? Tema uopće ne mora biti vezana uz školu

A- A+

Srednja škola razdoblje je u kojem svaka mlada osoba prolazi kroz velike emocionalne promjene. Tada se obično rađaju, ali i raskidaju prve ljubavi, mladi se ponekad susreću i s prvim gubitkom bliske osobe, a može doći i do razočaranja u prijateljskim odnosima. Sve to može biti povod za posjet školskom psihologu.

Foto: srednja.hr

Briga o mentalnom zdravlju jednako je važna kao i ona o fizičkom. I dok u školama postoji nastava tjelesnog, a nastavnici podučavaju kako brinuti o fizičkom zdravlju, školski psiholozi su ti kojima učenici, doduše neobavezno, mogu pristupiti s pitanjima o mentalnom zdravlju. Naravno, u školama u kojima ta vrsta stručnjaka postoji. Među takvima je Prva gimnazija u Zagrebu, a tamošnja školska psihologinja Vlasta Lukačević u našem je podcastu ispričala kako ti susreti izgledaju. Učenike po ulasku u prvi razred upoznaju s ulogom stručne službe.

– Osobno mi je važno da se ne koristi ta situacija kako bi učenik izbjegao nastavu i slično, to mi je na neki način i prvi test motivacije. Učenik može doći, primjerice, pod odmorom, i mi se dogovorimo za prvi slobodan termin. Obično je to kada ima neku pauzu ili, u dogovoru s razrednikom, pod satom razrednika ili nakon škole. A ako je učenik motiviran, doći će i prije škole. To je moje iskustvo, s onim učenicima kojima je to bitno, lako se dogovoriti i zaista nastojimo dogovoriti termin što ranije.

Izdvojeni članak
predmeti u gimnaziji

VIDEO Pitali smo psihologinju jesu li gimnazijalci preopterećeni sa 17 predmeta u nekim razredima

Teme razgovora, potvrđuje, nisu uvijek vezane samo uz učenje. Ponekad je riječ o prvom gubitku bliske osobe, o partnerskoj vezi, dilemama oko identiteta i slično. Učenici ne dolaze uvijek samostalno, često ih na razgovor uputi razrednik ili nastavnik tjelesnog, ako, primjerice, uoči promjenu u tjelesnoj težini. Slično se događa i u slučajevima pada uspjeha učenika. Ponekad im se, kaže, obrate i zabrinuti učenici koji su uočili promjene u ponašanju svojih kolega.

To mi je silno drago, to je dio emocionalne pismenosti i solidarnosti koju zaista cijenim – poručila je Lukačević.

Cijeli podcast u kojem smo razgovarali o prilagodbi u prvom razredu srednje škole, studiju psihologije i sklapanju prijateljstva u srednjoj školi, pogledajte ispod.