Pretraga

[VIDEO] Naša gošća objasnila važnost žena u STEM-u: ‘To je priča o održivosti cijelog društva’

A- A+

Europskoj uniji nedostaje još milijun digitalnih stručnjaka, a rješenje za ovaj izazov krije se i u povećanju broja žena u tom sektoru. Andrea Čović Vidović iz Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj o tome je govorila na otvorenju video konferencije Žene u STEM-u. Uz podatke o zastupljenosti žena u znanosti, čuli smo i kako uključivanje žena u STEM utječe na društvo u cijelosti.

žene u stem-u

Andrea Čović Vidović, Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj | Foto: srednja.hr

Kako Hrvatska i Europska unija stoje po pitanju ravnopravnosti spolova u znanosti, a posebno u STEM-u? Andrea Čović Vidović iz Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, otvorila je konferenciju Žene u STEM-u i prikazala ključne podatke koje bismo o ovoj temi trebali znati.

U Europskoj uniji najveći broj diplomanata čine žene. Značajno je, stoga, što u samo pet država članica žene znanstvenice nadmašuju broj znanstvenika. Iako žene češće diplomiraju, u STEM području one čine otprilike 35 % diplomantica, a u području IT-ja ih doktorira nekih 22 %.

Izdvojeni članak
žene u stem-u

Održali smo online konferenciju i doznali kako je danas biti žena u STEM-u

Važno je istaknuti kako su ovi podaci iz godine u godinu sve bolji. Sve više djevojki i žena je zainteresirano za STEM. Tome će sigurno doprinijeti i nova inicijativa na razini Europske unije kojom su vještine, a posebno one digitalne, stavljene u fokus.

– Ono što je možda zanimljivo za istaknuti i što je možda krovna priča za Europsku komisiju makar u ovoj godini, je činjenica što smo 2023. proglasili Europskom godinom vještina. Ono što smo detektirali je da su upravo digitalne vještine te koje najviše nedostaju i na tržištu rada gdje god zagrebete, u kojem god području. Tako da uključivanje žena u IT sektor, čak i u visoki IT sektor, dakle ovaj znanstveni, u principu je bitno za Europsku uniju i kad pričamo o tržištu rada, ispričala je Čović Vidović.

Riječ je o održivosti cijelog društva

Pitanje položaja žena u STEM-u i znanosti nije samo pitanje statistike. Ravnopravnost spolova u područjima gdje ona još uvijek nije postignuta, kao što je IT, moglo bi rezultirati time da se situacija na tržištu rada poboljša, istaknula je Čović Vidović.

– Cijela ta priča da se osobe ženskog spola odlučuju za nešto što im možda leži, a ni ne znaju, može rezultirati time da se situacija na tržištu rada poboljša. Ovo nije samo priča o ravnopravnosti spolova, nego priča o održivosti kompletnog društva u kojem djelujemo. Mogu govoriti na razini Europske unije, rekla je naša gošća.

Čak i uz porast žena u STEM-u u cijeloj Europi, digitalnom tržištu i dalje nedostaje radnika.

– Potrebno nam je sigurno još milijun digitalnih stručnjaka. Opet se dijelom odgovor nalazi i u temi današnje konferencije, rekla je Čović Vidović.

Cijeli razgovor s Andreom Čović Vidović o značaju ravnopravnosti spolova u znanosti i STEM-u pogledajte na našem YouTube kanalu.


Projekt Žene u STEM-u organizira portal srednja.hr. Partneri projekta u Syntio, KONČAR, Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija (FERIT), Huawei i Predstavništvo Europske komisije u Republici Hrvatskoj. Više o projektu možete pročitati ovdje. U sklopu projekta organizirali smo video konferenciju koju možete pogledati na našem YouTube kanalu.