Pretraga

VIDEO: Osam srednjih u Zagrebu ima prijemne za upis, evo čitavog rasporeda i primjera zadataka

A- A+

Sve srednje škole i ove godine imaju mogućnost provesti prijemni za upise. No, na to se odlučilo samo osam zagrebačkih srednjih škola, s time da se za istovjetne programe polaže jedinstveni ispit. Primjerice, rezultat istog prijemnog boduje se i na upisu prirodoslovno-matematičke gimnazije u V. i III. gimnazije. Svi prijemni održavaju se od 2. do 4. srpnja, ovisno o vrsti programa koji učenici planiraju upisati.

pisanje ispita_nastava_ispit

Ilustracija: Freepik

Ovoga petka u online sustavu upisa u srednje škole započele su prijave srednjih škola u kojima osmaši žele nastaviti svoje obrazovanje. Prijave završavaju 8. srpnja, međutim, neke škole su iznimka. Riječ je o školama koje će provoditi prijemne ispite, a za koje je prijave završavaju već 1. srpnja. Takvih je osam škola i sve su u Zagrebu.

Škole za iste programe priznaju iste prijemne

Prijemni, kao i lani, za program opće gimnazije imaju Gimnazija Tituša Brezovačkog te I. gimnazija, a za taj se program on polaže 3. srpnja u 9 sati. Učenici koji na popisu imaju oba programa polažu jedinstveni prijemni iz matematike i hrvatskog, u školi koja im je više na listi prioriteta. Dakle, rezultati im se boduju i za upis Prve i Tituša, ako su im obje škole na popisu.

Za program prirodoslovno-matematičke gimnazije prijemni će imati XV. gimnazija (MIOC), I. gimnazija, X. gimnazija, Gimnazija Lucijana Vranjanina, V. gimnazija i III. gimnazija. Taj se prijemni plaže 2. srpnja u 9 sati. I ovdje vrijedi pravilo da sve spomenute škole imaju jedinstveni prijemni, a da učenici ispit polažu u školi koja im je najviša na listi prioriteta. Konkretnije – rezultati će im se bodovati na upisima svih spomenutih prirodoslovno-matematičkih programa koje imaju na popisu. Svoj zasebni prijemni za prirodoslovnu gimnaziju ima još Prirodoslovna škola Vladimira Preloga, koja kod učenika provjerava znanje iz kemije, biologije i fizike. On se ne priznaje u drugim školama, a pisat će se 4. srpnja u 9 sati.

Pojedine gimnazije koje provode programe na engleskom jeziku provjeravaju i znanje učenika iz engleskog jezika. Međutim, u većini slučajeva učenici tom ispitu iz engleskog pristupaju u slučaju da određeni broj godina engleski nisu učili u osnovnoj školi. Stoga je najbolje posjetiti web stranice škola, kako biste provjerili morate li pisati provjeru predznanja iz engleskog. Detaljan raspored prijemnih možete vidjeti u tablici ispod, a važni datumi ovogodišnjih upisa nalaze se ovdje.

Izdvojeni članak
Ploča na kojoj piše 'upisi u srednje', a ispred su knjige

Ovo su datumi upisa u srednje škole u 2024., pogledajte i koje smjerove će nuditi svaka

Što trebam znati prije prijemnog?

A kako će izgledati prijemni ispiti u poviše navedenim školama? Prijemni za upis opće gimnazije u Titušu i Prvoj donosi maksimalno deset bodova, po pet iz matematike i pet iz hrvatskog jezika. Provjera nije eliminacijska. Kako stoji na stranicama škola, pri pisanju ispita nije dopuštana upotreba džepnog računala niti tablice s formulama. Ispit se piše kemijskom olovkom plave ili crne boje koju kandidati trebaju donijeti sa sobom. Dopuštena je upotreba ravnala ili trokuta. Svaki od ispita traje po pola sata, dakle ukupno 60 minuta. Ono što je bitno za naglasiti je da kandidati trebaju doći u prostor škole u kojoj pišu barem pol sata prije početka ispita i trebaju imati dokument sa slikom. Ovo je primjer zadatka kakvi se pojavljuju na prijemnom ispitu iz Hrvatskog:


Slična su i i pravila pisanja prijemnog za prirodoslovno-matematičke programe u Zagrebu. Kandidati isto mogu ostvariti maksimalno deset bodova i ispit nije eliminacijski. Ispituje se gradivo iz nastavnog plana za matematiku za osnovne škole iz područja brojevi, algebra, geometrija, statistika i vjerojatnost. S time da pri pisanju ispita nije dopuštana upotreba kalkulatora, ali niti tablice s formulama. Ispit se piše kemijskom olovkom plave ili crne boje koju kandidati trebaju donijeti sa sobom, a dopuštena je i upotreba ravnala ili trokuta koje učenici donose sa sobom. Sama provjera traje sat vremena, a učenici u školu u kojoj pišu trebaju doći pola sata ranije, isto s identifikacijskim dokumentom na kojem je fotografija. Ovo je primjer zadatka kakvi se pojavljuju na prijemnom za upis prirodoslovno-matematičkih smjerova:


O prijemnom za prirodoslovnu gimnaziju u Prirodoslovnoj školi Vladimira Preloga već smo pisali. Provjerava se znanje triju predmeta – biologije, kemije i fizike, a okvirno gradivo možete pronaći ovdje. Provjera posebnih znanja sastoji se od pisanog ispita u trajanju od 90 minuta. Ispit se sastoji od 27 zadataka višestrukog izbora i kratkih odgovora, a njime se provjerava gradivo sedmog i osmog razreda osnovne škole. Prijemni nije eliminacijski, na temelju njega kandidati mogu ostvarili najviše deset bodova koji se pridodaju ostalim bodovima koje mu donose drugi elementi. Ispit u Prelogu se piše kemijskom olovkom kojom se piše plavom ili crnom bojom i za vrijeme pisanja ispita nije dopuštena uporaba kalkulatora. Ovo je primjer zadatka kakvi se pojavljuju na prijemnom za Prelog:

Pogledajte video ovoj temi:


S pomoću našeg Kalkulatora bodova već sada možete saznati koliko bodova prilikom upisa u srednju možete očekivati. Na profilu svake srednje škole možete izračunati bodove koji su vam potrebni za upis baš te škole. Ovim kalkulatorom možete izračunati koliko ćete bodova imati na temelju ocjena iz osnovne škole, a možete i vidjeti koliko je minimalno bodova potrebno za upis škole te prosječan broj bodova upisanih učenika. Kako ga koristiti pogledajte u videu na našem TikToku:

@srednja_hr Provjerite hoćete li upisati željenu srednju školu! #srednjaskola #skola #kalkulator #srednjahr #upisusrednju #fyp #foryoupage @komar989 ♬ BGM perfect for item description – Mi-on(みおん)


A u pronalasku srednje škole koja je baš za vas pomoći će vam i naše Online predstavljanje škola. Škole se predstavljaju kroz nekoliko rubrika: naziv škole, lokacija, kratki opis škole, povijest škole, uvjeti upisa, fotografija i video, kontakti.