Svoje znanje i sposobnosti 23 – godišnji Karlovčanin Nikola Šejatović je usmjerio prema kreativnom proizvodu , pametnom satu za prepisivanje. Provjerili smo s ovim studentom koji je prekinuo fakultet kako je došao na ideju sata i gdje se zagubio moral u prodavanju idealnog uređaja za varanje na ispitima.
Karlovčanin Nikola Šejatović odustao je od fakulteta na Veleučilištu u Karlovcu i posvetio se nečem sasvim drugačijem – izradi modernog sata za prepisivanje. Ovaj 23 – godišnjak konstruirao je, kako ga naziva u promotivnom videu, idealni sat za prepisivanje na ispitima, a u posljednje dvije godine prodao je stotine primjeraka.
Gumb za ‘hitne slučajeve’ kad vas uhvate na ispitu
Tvrtka jednog studenta zainteresiranim kupcima nudi istoimeni pametni sat ‘koji može spremiti sve vaše znanje na jedno mjesto’.
Za samo 500 kuna studenti ili učenici mogu kupiti ovaj uređaj koji ima niz opcija. Tako pametni sat može podnijeti tekst, fotografije, video, snimati zvuk ili pak spremiti mp3 snimku.
U promotivnom spotu koji je prikazan na kraju teksta, promoviraju se načini na koje se preko sata može varati na ispitima.
– Ukoliko vas profesorica ‘prokuži’ da prepisujete na ispitu, postoji gumb za hitne slučajeve, kojeg kada pritisnete vraća vaš pametni sat u normalan digitalni sat, stoji u video spotu.
Osim ove opcije, u sat se mogu staviti i slušalice te se može slušati sve što ste prethodno snimili.
Ne mora biti samo sat za varanje na ispitu
Iako se sat reklamira kao idealno sredstvo za varanje na ispitima, njegov idejni začetnik i prodavač, bivši student Nikola, tvrdi da ne mora biti baš tako.
– Sat može poslužiti za razne namjene. Mnogi ljudi ga stave radi sigurnosti na ispitu, pa ga nikad ne iskoriste. Osim toga, puno francuskih studenata medicine kupuje ovaj sat da bi tijekom putovanja ponavljali gradivo, a ne prepisivali, kazao nam je Nikola.
Dodaje kako sve ovisi do samog čovjeka koji će koristiti sat.
– Ako netko prepisuje s klasičnim šalabahterima isto je hoće li umjesto toga koristiti sat, poručuje prodavač ovog sata.
Cijela ideja došla je iz Italije, gdje je Nikola vidio sličan proizvod. Htio je kupiti spomenuti talijanski pametni sat, no kako nije uspio u svom naumu, konstruirao je vlastiti sat s jedinstvenim programskim sučeljem.
Šest mjeseci je bilo potrebno da se cijela ideja realizira, a otkad se 2011. godine pojavio na tržištu, sat je prodan u nekoliko stotina primjeraka i to najviše studentima.