[VIJEST U BROJCI] Provjerite koliko je doktora znanosti nezaposleno u Hrvatskoj
Broj nezaposlenih u Hrvatskoj ponovno se ozbiljno približio depresivnoj granici od 300.000 ljudi, precizno sada iznosi 293.236 (20. veljače).
Koliko je stanje ozbiljno svjedoči i podatak da je na kraju siječnja na burzi bilo 37.794 osoba s različitim razinama višeg i visokog obrazovanja (prvi stupanj fakulteta, viša škola, stručni studij, fakultet i akademija).
Među nezaposlenima je na kraju siječnja nažalost bilo i 45 doktora znanosti, izvještava Slobodna Dalmacija.
Isti izvor navodi da ih je devet s područja Dalmacije: jedan iz Zadarske, po dvoje iz Šibensko-kninske i Dubrovačko-neretvanske županije te četvero iz Splitsko-dalmatinske županije. Gotovo polovica, točnije njih 21, dolazi iz grada Zagreba.
Možda nekome i ne zvuči skandalozno ova brojka, ali uzmemo li u obzir da u prosjeku tek oko 800 ljudi godišnje doktorira u Hrvatskoj te da za školovanje svakoga od njih država izdvoji preko milijun kuna, stvari i nisu tako bezazlene.
Po popisu 2011. imali smo samo 11.702 doktora znanosti, što je jedva 0,3 posto u ukupnoj populaciji starijoj od 15 godina.
Kada je riječ o ovih 45, na kraju siječnja nezaposlenih doktora znanosti, dominiraju oni iz društveno-humanističkog područja, ali nisu isključivo oni.
Iz humanističkih znanosti i umjetnosti dolazi ih 11 (povijest, religijske znanosti, lingvistika, arheologija, rani novi vijek, kroatistika; dizajn tekstila i odjeće, kiparstvo i povijest umjetnosti), a društvenih 12 (uglavnom iz ekonomije, menadžmenta, pravnih znanosti i politologije).
No kao što rekošmo, nezaposleni doktorandi dolaze i iz drugih polja u kojima, vlada potreba za radnom snagom. Tako su njih osam nositelji doktorata iz prirodnih znanosti, među kojima je najviše biologa (3), iz fizike ih je dvoje te po jedan iz geologije, kemije, ali i informacijske i komunikacijske znanosti.
Na burzi su i doktori iz područja inženjerstva, prerađivačke industrije i građevinarstva – njih ukupno sedam, i to doktori kemijskog inženjerstva, doktorskog studija fakulteta elektrotehnike i računarstva, biotehnologije i bioprocesnog inženjerstva, drvne tehnologije, tekstilne znanosti i tehnologije te građevinarstva, piše Slobodna Dalmacija.