Pretraga

Vladi i MORH-u predani potpisi protiv povratka vojnog roka: ‘Hrvatska nije notorna diktatura’

A- A+

Peticija kojom su građani izražavali svoje protivljenje povratku vojnog roka poslana je Vladi i Ministarstvu obrane. Naime, sve je izglednije da se u Hrvatskoj od početka iduće godine vraća obvezni vojni rok. Službenog plana još nema, ali su iz Ministarstva obrane u javnost pustili neke detalje. Među ostalim, da bi obvezni vojni rok trajao između dva i tri mjeseca, civilni šest mjeseci, da će naknada vjerojatno biti 900 eura, a oni koji upišu fakultet imat će pravo na odgodu. Peticiju koja se ovome protivi potpisalo je nešto više od pet tisuća građana.

vojni rok_vojska

Screenshot: MORH; YouTube

Centar za ekonomsko obrazovanje (CEO) podnio je u petak Vladi i Ministarstvu obrane RH (MORH) peticiju više od pet tisuća građana protiv povratka obveznog vojnog roka.

‘Republika Hrvatska nije notorna diktatura’

– Iako peticija obvezuje državna tijela jedino na slanje odgovora podnositeljima, CEO ju ističe kao važan prvi korak jer se njome službeno priopćavaju ekonomski i pravni argumenti protiv te politike. Ministarstvo obrane još uvijek nije predstavilo cjeloviti program temeljnog vojnog osposobljavanja. Ipak, detalji o mogućim modelima koji povremeno izlaze iz MORH-a već su pobudili veliki interes javnosti pa tako i građanske udruge koja je organizirala spomenutu peticiju, navode iz Centra za ekonomsko obrazovanje.

Iako službeni plan i program vojnog roka nije predstavljen, ministar Ivan Anušić i njegovi suradnici kroz medijske su istupe otkrili neke detalje. Naveli su da bi obvezni vojni rok trajao između dva i tri mjeseca, civilni šest mjeseci, da će naknada vjerojatno biti 900 eura, a oni koji upišu fakultet imat će pravo na odgodu. Centar za ekonomsko obrazovanje ovom prilikom skreće pozornost upravo na izjave vezane uz dvostruko dulje trajanje civilne službe kao praksu ‘nekih europskih zemlja’i i koja je prisutna u ‘većini NATO-a’.

– Jedina europska zemlja koja propisuje dvostruko dulje trajanje civilne službe svim vojnim obveznicima koji ulažu prigovor savjesti je Bjelorusija. Republika Hrvatska nije notorna diktatura, ugradila je Europsku konvenciju o ljudskim pravima u svoj pravni poredak te ne smije preuzeti bjeloruski model slobode savjesti, ističe izvršni direktor CEO-a Hrvoje Marković.

Izdvojeni članak
vojska

Čekaju se detalji obveznog vojnog roka: Provjerili smo kako trenutno izgleda dobrovoljno služenje

O odgovoru Vlade i MORH-a će izvijestiti javnost

Iz CEO-a dodaju i da je jedina članica NATO-a i Europske unije, koja samo manjem dijelu vojnih obveznika nameće dvostruko dulju civilnu službu Finska. Kako navode iz Centra za ekonomsko obrazovanje, takvo postupanje bilo je predmetom rasprave radne skupine posljednje Opće periodične revizije Vijeća za ljudska prava UN-a.

– Prije dvije godine, jedna članica je upozorila Finsku da ‘poduzme mjere kako bi osigurala da alternative vojnoj službi nisu kažnjavajuće niti diskriminatorne po svojoj naravi ili trajanju’. Taj prigovor istaknula je ni manje ni više nego – Hrvatska, upozorio je Marković.

Kroz peticiju su potpisnici podržali i stav da vojni rok krši ustavom zajamčeno pravo na jednakost pred zakonom te da će on imati negativne ekonomske posljedice za tržište rada. Iz Centra navode da će izvijestiti javnost o zaprimljenim odgovorima Vlade i MORH-a na peticiju.

Ministar obrane Ivan Anušić još je ranije naveo da očekuje podršku predsjednika Zorana Milanovića, po funkciji i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga, oko uvođenja vojnog roka. Centar za ekonomsko obrazovanje nije jedini koji se protivi uvođenju obveznog vojnog roka. Kao što smo ranije pisali, nakon najava njegova povratka, reagiralo je Zagrebačko psihološko društvo navodeći da bi vojni rok trebao ostati dobrovoljan.