Upis na fakultet je početak jednog novog, studentskog razdoblja u životu. Svaki novopečeni brucoš prvih par dana na fakultetu je prilično zbunjen. Nije mu jasno kako će sada učiti, kad ne zna još ni koja je literatura ili gdje se održavaju sva ta predavanja. Zbog toga vam donosimo pravila jednog profesora sa Sveučilišta u Teksasu, koji se prisjetio svojih studentskih dana i ispričao što sve svaki student treba znati.
Profesor David Laude sa Sveučilišta u Teksasu na stranici utexas.edu je objavio video u kojem je sažeo nekolicinu savjeta za svakoga tko kreće u studentski život. U nastavku vam donosimo pregled njegovih savjeta.
Prvo predavanje je iznimno važno
Rijetko koji studenti viših godina propuštaju prva predavanja. Motivi za odlazak jednaki su kod svih, a to je profesorovo izlaganje o predmetu i obvezama. Na prvom predavanju dobit ćete syllabus s popisom literature za ispit, ali i seminarske literature te ćete znati koliko je predavanje obvezno, odnosno smijete li izostajati. Također ćete imati idealnu priliku da upoznate profesora, pa ćete moći i sami ocijeniti želite li dolaziti, ukoliko su predavanja fakultativnog tipa.
Sasvim je u redu biti nervozan
Većina studenata uči kampanjski i sprema ispite par dana prije samog roka. Iako Bolonjski sustav tjera studente na kontinuiran rad, pravi kampanjci uvijek pronađu načina da zakasne s predajom seminara ili se ne pripreme za ispit na vrijeme. To ne znači da ste loš student, već da ste tipičan student. Nervoza koja će se javiti sasvim je prirodna i treba ju shvatiti motivirajuće, a ne destruktivno.
Zbog toga ne odustajte od studiranja i ne predajte se alkoholu i očajavanju, već izađite na sljedeći rok ili pošaljite srcedrapajući mail profesoru gdje mu objašnjavate kako ćete seminarski rad predati sljedeći tjedan. Nakon toga, krenite na posao.
Upoznajte kolege
Morate shvatiti da ste prvi dan fakulteta zbunjeni jednako kao i svi ljudi na vašoj godini. Najbitnija stvar na faksu je biti u toku događanja. U prvim tjednima će vrlo vjerojatno nastati Facebook grupa vaše cijele godine, gdje će se razmjenjivati dojmovi i skripte. Ta grupa ili topic na forumu će biti vrijedno suhog zlata, jer ćete moći saznati sve informacije drugih kolega. Osim toga iskoristite svaki trenutak na hodniku ili ako ste pušač u dvorištu faksa, da se upoznate sa što više kolega. Na taj način će vam i sam početak studiranja biti znatno olakšan.
Nemojte biti usamljeni lik u kutu prostorije
Nadovezujući se na prethodni savjet, ukoliko ste zatvorenija osoba sad imate novu priliku da to promijenite. Možda vas vaši srednjoškolski kolege imaju u sjećanju kao tihog introvertiranog đaka u pozadini, no na faksu vas nitko ne zna. Stoga imajte hrabrosti i upoznajte se s okolinom, jer ćete samo tako doživjeti pravi smisao studiranja. Nemojte biti stranac na hodnicima vašeg fakulteta jer ćete tamo provesti, u najboljem slučaju pet godina.
Upoznajte i profesore
Ukoliko na uvodnim predavanjima saznate da neki profesori imaju i usmeni dio ispita, vrlo je bitno dolaziti na njihova predavanja, pa čak i ako su neobavezna. Na taj način će profesor zapamtiti vaše lice, pa čak i ako ne naučite dobro postoji vrlo velika šansa da će vam na usmenom dijelu ispita progledati kroz prste.
Ukoliko vam nešto nije jasno vezano za literaturu, uvijek možete otići na konzultacije s profesorom, čiji termin ćete također saznati na uvodnom predavanju. Tamo možete biti puno opušteniji, jer su mnogi profesori otvoreniji za komunikaciju u svom kabinetu. Nemojte se bojati ništa pitati, jer je kroz profesorov kabinet već sigurno prošlo stotine studenata, a neki su zasigurno imali i smješnija pitanja od vaših.
Možda je upoznavanje teško, ali postaje lakše s vremenom
Čak i ako ste po prirodi otvorena i karizmatična osoba, ne očekujte da ćete prvi tjedan fakulteta odmah znati velik broj ljudi. Vrlo vjerojatno će vam početna ekipa s kojom ste prva dva do tri tjedna pili kave između predavanja biti potpuna nepoznanica na drugoj ili trećoj godini, no to je obično tako. Svejedno nemojte odustajati ako prvih dana niste našli nekoga s kim biste skratili vrijeme pauze. Otkrijte prostor fakulteta u to vrijeme, a kad tad ćete se uklopiti u neko društvo koje vam odgovara.
Dosada je u umu slušača
Profesor Laude tvrdi da ako je ljepota u oku promatrača, tako je i dosada u mozgu onoga koji sluša, u ovom slučaju predavanje. Nemojte se zato odmah razočarati ako neki profesori nisu onako zanimljivi kao što ste očekivali, već probajte voditi bilješke i sami sebe zainteresirati za temu o kojoj pričaju.
Dosadnih profesora uvijek ima, no dobra strana je što uvijek ima i onih fenomenalnih zanimljivih profesora za čijeg predavanja su dvorane uvijek pune, makar su im predavanja neobavezna. Zbog takvih se isplati natjerati se na slušanje ovih malo manje zanimljivih profesora. Ukoliko se nikako ne možete natjerati da slušate predavanje, bar uzmite neku dobru knjigu i sjednite u posljednji red, iako bi vam to trebala biti posljednja opcija.
Nemojte faks činiti težim nego što jest
Ukoliko dolazite iz nekog stranog grada studirati ili pak iz neke strane države, možda su vaši motivi za studiranje prilično iskrivljeni. Neki su na fakultetu da probaju samački život, jer nemaju prilike studirati blizu roditeljske kuće, pa samo upišu neki faks kako bi mogli imati status studenta. Kad tad ćete shvatiti da vas ovi krivi motivi neće moći voditi do diplome, jer ćete morati zagrijati stolicu da biste položili ispite. Čast iznimkama, ali ako vam je glavni motiv odvajanje od roditelja a ne daljnja edukacija, niste na dobrom putu.
Dobar plan plus disciplina daje dovoljno vremena za zabavu
Priče o tome da je studentski život prepun izlazaka i zabave su istinite. Studenti su jedini koji mogu u ponedjeljak ujutro reći ‘ma ne da mi se’ i ostati u krevetu jer su u nedjelju bili vani do kasnih sati. To isto mogu napraviti i sljedećih par dana u tjednu. Međutim, isti ti studenti moraju imati bar neke organizacijske vještine kako bi si mogli dopustiti luksuz ‘zimskog sna’. Zbog toga uvijek prvo ispunite svoje obveze, kako biste nesmetano mogli uživati one dijelove semestra kad nemate nekih velikih zadataka.
Stvorite sami sebi rutinu
Uvriježena je misao da čovjek jednu stvar mora ponoviti 21 dan zaredom, kako bi mu to prešlo u naviku. Stoga se probajte natjerati da bar dvadesetak dana prije većeg ispita krenete učiti. Odredite si svoje mjesto gdje ćete učiti, kao i vrijeme u danu koje vam najviše odgovara. Jednom kada uhvatite ritam i stvorite naviku, bit će vam najprirodnija stvar na svijetu dnevno učiti barem sat vremena. Ispite ćete dati od šale.
Uspjeh je uvijek zbroj više čimbenika
Ovo posebno vrijedi za Bolonjski sustav studiranja koji je prisutan i na hrvatskim fakultetima. Obično je za dobru ocjenu iz predmeta potrebno imati više faktora. Redoviti dolasci na predavanja i seminare, izrada seminarskog rada, prezentacija seminara u grupi s kolegama te pismeni ispit mogu biti zbroj faktora koji čine ocjenu. Pismeni ispit obično bude podjeljen u dva kolokvija, odnosno dva dijela. No to ovisi o kolegiju i profesoru kao i tipu fakulteta. Svejedno, rijetko kad je samo jedan faktor onaj koji će u potpunosti odrediti vašu ocjenu.
Fakultet je težak, ali i život je težak stoga budi hrabri i suosjećajni prema sebi
Ukoliko se zaista želite baviti profesijom koju ćete imati nakon svog fakulteta, nemojte se bojati kad vam neće sve ići od ruke. Fakultet je mjesto gdje možete više puta nešto krivo napraviti i imati priliku da to popravite. Stoga imajte hrabrosti i motivacije, a ukoliko nemate baš nikakvog interesa za savladavanjem novog gradiva, možda ipak niste odabrali najbolji fakultet za vas.