Vremena se mijenjaju: Ovo je zanimanje bilo najpopularnije među našom mladeži prije 40 godina
Prije 40 godina, čitatelji tada popularnog magazina za tinejdžere ‘Tina’ putem pisama su odgovarali na nekoliko pitanja, među njima i koje im je najzanimljivija struka. U upitniku je sudjelovalo čak 8.504 mladih građana Jugoslavije, a najviše je glasova dobilo zanimanje profesor! Slijedili su arheolog, novinar pa liječnik.
Zagrebački magazin za mladu populaciju ‘Tina’, bio je jedan od najpopularnijih tinejdžerskih časopisa u Jugoslaviji tijekom sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Iako je bio prvenstveno namijenjen curama, čitali su ga i dečki. Tijekom 1976. godine među čitateljima su provodili anketu, unutar koje su ispitivali koje im je najzanimljivije zanimanje, najdraži školski predmet i još nekoliko pojedinosti.
Cool je bilo biti profesor
I tako je čak 8.504 Tina i Tinova, u vidu pisma odgovorilo na pitanje ‘Koje im je najzanimljivije zanimanje?’ prenosi 24sata.rs.
Uvjerljivo je prvo mjesto zauzelo zanimanje profesor.
Obzirom da nastavno osoblje u Hrvatskoj, uglavnom radi malih plaća, štrajka svakih par godina sumnjamo da bi i danas mladež smatrala kako je cool biti profesor.
U spomenutom anketnom upitniku slijedili li su arheolog, novinar, liječnik i trgovac.
Ništa manje zanimljivi su podaci o najdražem školskom predmetu, omiljenom sportu ili glumcu.
Đaci su bili najviše skloni učenju povijesti i kemije, dok je recimo izumrli marksizam bio na petom mjestu po broju glasova u anketi.
Tjelesni odgoj se našao na devetom mjestu.
Košarka najpopularniji sport, a glumac Rade Šerbedžija
Iz današnje perspektive nevjerojatno zvuči podatak da nogomet nije bio najpopularniji sport. Mladež je prednost dala košarci, što se može povezati i s onodobnim velikim uspjesima košarkaške reprezentacije Jugoslavije, koja je primjerice na Olimpijskim igrama u Montrealu 1976. ulovila srebro, a u Moskvi 1980. zlato.
Zanimljivo da je od tenisa prema anketi popularnije bilo čak i umjetničko klizanje.
Omiljeni glumac s velikom glasovnom nadmoći bio je Rade Šerbedžija, a potom je slijedila Milena Dravić.
Junaci partizanskih filmova Boris Dvornik i Ljubiša Samardžić bili su na trećem odnosno četvrtom mjestu.