Za izbore možete raditi u biračkom odboru: Evo kolika je plaća i gdje se prijaviti
Predsjednički izbori održavaju se za dva tjedna, a studentima je to idealna prilika za jednokratnu zaradu. Kroz rad u biračkom odboru mogu zaraditi između 60 i 80 eura u jednom danu. Iznos od 60 eura dobivaju ako su članovi biračkog odbora, a 80 ako su predsjednici. Uz veći iznos za mjesto predsjednika dolazi i više obaveza i veća odgovornost, a u tekstu niže možete pročitati kako točno izgleda rad u biračkom odboru.
Treći i posljednji izbori koji će se održati ove godine su oni za predsjednika Republike Hrvatske. U nedjelju 29. prosinca punoljetni građani izaći će na biračka mjesta i dati svoj glas jednom od osmero kandidata. Na glasanje će i studenti, a oni koji tijekom blagdana žele i zaraditi moći će to učiniti kroz rad u biračkom odboru.
– Birački odbor čine predsjednik i dva člana te njihovi zamjenici. Općinsko izborno povjerenstvo, gradsko izborno povjerenstvo i Gradsko izborno povjerenstvo Grada Zagreba imenovat će članove i zamjenike članova biračkog odbora najkasnije pet dana prije dana izbora za predsjednika Republike Hrvatske, stoji u odluci Državnog izbornog povjerenstva za predsjedničke izbore.
Možete zaraditi od 60 do 80 eura neto u jednom danu
Također, član biračkog odbora i zamjenik člana može biti samo osoba koja ima biračko pravo i ne smiju biti članovi niti jedne političke stranke. Za rad u biračkom odboru dobije se i naknada. Za članove je to iznos od 60 eura neto, a za predsjednike 80 eura neto.
– Ako niti jedan od kandidata za predsjednika Republike Hrvatske ne dobije većinu koja se traži za izbor, ponovljeni izbori (drugi krug glasovanja) održat će se pred istim biračkim odborima. Osobe zainteresirane za sudjelovanje u radu biračkog odbora mogu se obratiti nadležnom općinskom izbornom povjerenstvu, gradskom izbornom povjerenstvu, odnosno Gradskom izbornom povjerenstvu Grada Zagreba, poručili su iz DIP-a.
Prednost za rad u biračkom odboru daje se, dakle, studentima, ali i umirovljenicima te nezaposlenim osobama. Važno je istaknuti kako ne radite tijekom cijelog dana od sedam sati ujutro do sedam sati navečer kad su birališta otvorena. Zato postoje zamjenici te radite u smjenama. Jedino je obaveza svih članova biračkog odbora da budu prisutni na otvaranju biračkog mjesta i zatvaranju te prebrojavanju glasačkih listića.
Rad u biračkom odboru nije kompliciran
A kako izgleda rad u biračkom odboru? Posao se razlikuje ovisno o tome jeste li član odbora ili predsjednik. Slažu se kutije koje se prethodno moraju zapečatiti pečatom (to je posao predsjednika odbora) i postave se stolovi za upis glasača i prostor za glasanje. Kada osoba dođe glasati, član biračkog odbora mora uzeti osobnu iskaznicu i pronaći osobu na popisu i označiti da je osoba glasala. Zatim se osobi vraća osobna iskaznica i daje listić za glasanje, pritom se pazi da osoba koja glasa to napravi iza zaštitne pregrade i da stavi listić u dobru kutiju jer ih nekada zna biti više.
Kada se birališta zatvore u sedam sati navečer, svi članovi biračkog odbora ponovno se okupljaju na mjestu glasanja gdje se otvaraju kutije i broje listići. Na poseban papir se zapisuje tko je dobio koliko glasova na tom biračkom mjestu i onda se listići, kutije i papir s podacima nose u zgradu općine ili grada koji prikuplja sve glasačke listiće. Tu kutiju predaje predsjednik biračkog odbora.