Za izgradnju vrtića podijeljeno 1,2 milijarde kuna: Pogledajte je li na listi dobitnika vaš grad ili općina
Kada je u pitanju obuhvat djece u dječjim vrtićima, Hrvatska je u društvu zemljama EU s najnižom stopom sudjelovanja u ranom i predškolskog odgoju i obrazovanju. Ciljevi EU nalažu nam da to mijenjamo i to do 2030. godine, a u svrhu dogradnje, izgradnje ili rekonstrukcije vrtića Ministarstvo znanosti i obrazovanja provodilo je javni poziv vrijedan 1,2 milijarde kuna. Odluka o financiranju je objavljena, a iz nje je vidljivo kako su sredstva odobrena za 255 projekata, od čega najveći broj njih provodi Grad Zagreb.
Jedan od većih projekata koje Vlada planira po pitanju školstva jest povećanje obuhvata djece u vrtićima. Razlog: među zemljama smo EU s najnižom stopom sudjelovanja djece u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju. Kako bi uopće bilo moguće uključiti veći broj djece u predškolski odgoj i obrazovanje, prvi korak je izgradnja, dogradnja i rekonstrukcija infrastrukture predškolskih ustanova. U srpnju je zaključen javni poziv koji je u svrhu dodjele sredstava otvorilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
Riječ je o sredstvima putem kojih će se povećati kapaciteti vrtića za dodatnih 22.500 mjesta u predškolskim ustanovama kako bi se povećao obuhvat djece koja sudjeluju u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju u dobi od tri godine do polaska u školu sa 76,3 na 90.
Općinama i gradovima dodijeljeno 1.253.700.047,94 kuna
Sredstva se dodjeljuju u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a Ministarstvo znanosti i obrazovanja donijelo je Odluku o financiranju 255 projektnih prijedloga u ukupnome iznosu od 1.266.336.000 kuna (168.071.670,32 eura), od kojih bespovratna sredstva iznose 1.253.700.047,94 kuna (166.394.591,27 eura). Najniži iznos koji se mogao dodijeliti po projektu je najniži iznos 720.000 kuna, a najviši 36.000.000 kuna.
Najveći broj odobrenih projekata provodi Grad Zagreb, a najveći maksimalni prihvatljivi trošak od 20.160.000 milijuna odobren je za dva projekta u Zagrebu – za izgradnju i dopremanje vrtića u Sesvetskom Kraljevcu te u Borovju, od kojih bespovratna sredstva iznose 14.400.000 kuna, a stopa vlastitog sufinanciranja u oba je slučaja 28 posto. Isti je iznos od 20.160.000 kuna odobren Gradu Koprivnici za izgradnju i opremanje vrtića Bajer, s time da je isti iznos bespovratan, a stopa vlastitog sufinanciranja je 0 posto. Sljedeći najveći iznos od 19.152.000 kuna odobren je Gradu Otočcu za izgradnju i opremanje vrtića s kuhinjom, cijeli iznos je bespovratan, a stopa vlastitog sufinanciranja također je 0 posto.
U nastavku možete vidjeti kojim su sve projektima dodijeljena sredstva. Napomena: ako vam dokument nije vidljiv, osvježite stranicu.
Tomašević: Odobreno je 16 projekata za gradnju i proširenje vrtića
Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević održao je konferenciju za medije u kojoj je govorio o protekloj godini, a pritom se dotaknuo i teme vrtića. Kazao je da Grad Zagreb ima univerzalni pristup svim dječjim vrtićima u Gradu Zagrebu i dosta velikim kapitalnim ulaganjima
– Trenutno su u gradnji tri dječja vrtića, prijavili smo 21 projekt na europske fondove za gradnju i proširenje kapaciteta dječjih vrtića, a odobreno je 16. Na žalost, postotak koji je dobiven zbog formule kako ju je Ministarstvo odredilo je manji nego što smo očekivali. Znači, 25 posto u prosjeku možemo po dječjem vrtiću u prosjeku dobiti iz EU fondova, a 75 posto moramo financirati iz gradskog proračuna. međutim, za to smo našli prostora u gradskom proračunu i kreće taj veliki zamah što se tiče dječjih vrtića. Znači, ne samo ova tri, a jedan će biti uskoro gotov, možda ćemo ga obići već ovaj tjedan, nego ide zamah s ovih 16 dječjih vrtića, za što će biti potrebno osigurati oko 400.000.000 kuna.
Što se tiče škola, ako se izuzme obnova od oštećenja u potresu, dakle kada je riječ samo o novim školama ili proširenju kapaciteta škola koje nisu oštećene u potresu, u protekloj je godini izgrađeno ili dograđeno šest škola. Još četiri će biti dovršene u 2023. godini.
– Tu govorimo ili o proširenim kapacitetima s deset novih učionica u Španskom recimo, ili u Kašini, ili govorimo o novim sportskom dvoranama ili o potpun novim zgradama kao što je XII. gimnazija na koju se čekalo 30 godina, rekao je Tomašević i dodao kako sada više nema kašnjenja s isplatom novca za režije prema školama i vrtićima, dok je, kada je preuzeo vlast, ta isplata kasnila i pola godine.