Pretraga

Za neovlašteno korištenje pirotehnike masne kazne: ‘Na nastavnicima i roditeljima je da utječu na mlade’

A- A+

Upotreba pirotehničkih sredstava dopuštena je samo punoljetnim osobama, šest dana u godini, od 27. prosinca do 1. siječnja. Uoči tog razdoblja Ministarstvo unutarnjih poslova po 27. puta provodi akciju ‘Mir i dobro’. Pritom su upozorili na visoke kazne za neovlašteno korištenje pirotehnike, ali i na ono još važnije – ozbiljne zdravstvene posljedice za one koji njome ne znaju rukovati.

Ozljeda od neispravnog rukovanja pirotehnikom, foto: MUP

Prošle godine, zbog nezakonite uporabe oružja i pirotehničkih sredstava, ozlijeđeno je 14 osoba, od kojih su tri zadobile teške tjelesne ozljede. Ozlijeđeno je osmero djece, od kojih dvoje teško. Podaci su to izneseni na konferenciji za medije uoči pokretanja ovogodišnje akcije ‘Mir i dobro’ Ministarstva unutarnjih poslova, a čiji je cilj smanjenje broja ozljeda uslijed nestručnog, neopreznog i nezakonitog rukovanja pirotehničkim sredstvima u predblagdansko i blagdansko vrijeme.

Uporaba dozvoljena samo šest dana u godini

Uporaba pirotehničkih sredstava u Hrvatskoj je dozvoljena samo šest dana u godini, od 27. prosinca do 1. siječnja.

– Pirotehnika kategorije F2 smije se koristiti samo na otvorenom prostoru te ako u blizini nema osoba i objekata, u periodu od 6 dana u godini te je smiju koristiti samo punoljetne osobe, istaknuo je Vukoja te dodao kako svako pirotehničko sredstvo na sebi ima upute kojih se treba pridržavati.

Inače, pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3, osim petardi i redenika iz kategorije F3 čija je prodaja građanima zabranjena, mogu se prodavati u prodavaonicama oružja i streljiva i prodavaonicama pirotehničkih sredstava od 15. prosinca do 1. siječnja osobama starijima od 18 godina. Kazne za nedozvoljeno korištenje pirotehnike kreću se od 5.000 do 15.000 kuna, a kazne za skrbnika djeteta mlađeg od 14 godina koje je upotrijebilo pirotehnička sredstva oko 1.500 kuna.

– Na nastavnicima i roditeljima je da utječu na djecu i mlade te da im svojim primjerom pokažu kako pirotehnička sredstva mogu biti opasna. Sigurnost djece nam je na prvom mjestu i svi želimo da ovi blagdani prođu bez ozljeda uzrokovanim pirotehničkim sredstvima, istaknuo je pomoćnik ministra obrazovanja, Momir Karin.

Izdvojeni članak

Opasna droga na zagrebačkim ulicama: Djeca teturaju po cesti

Ozljede mogu biti površne, ali i ostaviti invaliditet

Osim visokih kazni za nedozvoljeno korištenje pirotehnike, posljedice mogu biti daleko opasnije. Neispravnim rukovanjem može doći do ozbiljnih ozljeda, kako je i spomenuto u uvodu konferencije za medije. U najčešće ozljede spadaju rastrgnuća tkiva te ozljede šake, ruke ili lica.

– Ozljede mogu biti površne, ali i teške te kao posljedicu mogu ostaviti trajni invaliditet. Ako se ozljeda dogodi, ohladite mjesto, pokrijte sterilnom gazom i uputite se prema zdravstvenim ustanovama, istaknuo je na medijskoj konferenciji prim. dr. Zoran Barčot iz Klinike za dječje bolesti Zagreb.

A kako o ovoj temi, kroz likovne ilustracije,  razmišljaju učenici Škole za grafiku, dizajn i medijsku produkciju Grada Zagreba, pogledajte u videu u nastavku.