Za uspjeh je važnije imati stranačku iskaznicu nego diplomu, smatra više od polovice građana
Za uspjeh u životu važnija je stranačka pripadnost nego dobro obrazovanje, smatra više od polovice hrvatskih građana. Rezultati su to najnovije ankete o tome jesu li Hrvati zadovoljni svojim poslom i što smatraju potrebnim za uspjeh.
Prvo veliko istraživanje o stanju društvene svijesti u Hrvatskoj pokazuje da više od pola građana smatraju da je za uspjeh u životu važnije biti u političkoj stranci nego biti dobro obrazovan. Osim članstva u stranci za uspjeh i dobar posao smatraju da je potrebna i veza, a više od polovine građana ne slaže se da je marljiv rad garancija uspjeha, pokazalo je RTL-ovo istraživanje.
Članstvo u stranci i veze
Da je za uspjeh u životu važnije biti u političkoj stranci nego biti dobro obrazovan smatra 52,8 posto ispitanika. To je stajalište češće kod muškaraca (56 posto), nego kod žena (49, 9 posto). Isto mišljenje češće je kod starijih dobnih skupina, onih koji žive u Dalmaciji, Slavoniji i Središnjoj i gorskoj Hrvatskoj te kod onih sa srednjim i nižim obrazovanjem.
Osim članstva u političkoj stranci građani za uspjeh smatraju važnim i veze. Njih čak 58, 7 posto smatra da je dobar posao potrebna veza, a taj je stav najzastupljeniji u dobnim skupinama od 40 do 60 godina te kod niže i srednje obrazovanih.
‘Marljiv rad je garancija uspjeha’ je izjava s kojom se slaže manje od polovice građana (47, 5 posto). Nema bitnije razlike u stajalištima muškaraca i žena. Zanimljivo je što se s ovom izjavom najmanje slažu oni u dobi od 30 do 50 godina, koji ujedno čine najveći udio zaposlenih. Marljiv rad najmanje vjeruju oni sa srednjoškolskim obrazovanjem (44, 9 posto) te građani iz većih gradova. Stanovnici zagrebačke regije najmanje smatraju da se marljiv rad isplati (43, 7 posto), a najviše u Središnjoj Hrvatskoj (46 posto) i Dalmaciji (47, 4 posto), prenosi RTL.
Zadovoljstvo poslom raste s razinom obrazovanja
Osim stavova o uspjehu ispitana je i razina zadovoljstva na poslu. Pokazalo se da zadovoljstvo raste s razinom obrazovanja. Najmanje obrazovani su u svega 35,3 posto slučajeva zadovoljni poslom, dok su visokoobrazovani zadovoljni u 60 posto slučajeva. Za 59, 1 posto ispitanih za posao koji rade važno je formalno, završeno obrazovanje. Kod žena je obrazovanje češće povezano s poslom koji obavljaju (61, 2 posto) nego kod muškaraca (57, 9 posto). Formalno obrazovanje važnije je visokoobrazovanima, odnosno njih 71, 7 posto, što također pokazuje da gotovo jedna trećina njih ne radi posao u struci. Tek polovica zaposlenih smatra da je viša razina obrazovanja povezana s njihovim bržim napredovanjem u karijeri (49,8 posto).
Ovo je istraživanje također pokazalo da mladenački entuzijazam splašnjava s godinama. Najmlađi povezuju napredovanje u karijeri s visinom obrazovanja u 57, 7 posto slučajeva, dok već u sljedećoj dobnoj skupini između 31 i 40 godina taj broj pada na 39, 8 posto.