Pojava interneta napravila je povijesnu prekretnicu nevjerojatnih razmjera. Međutim, uz sve pozitivno što je ova platforma postigla u kombinaciji s ostalim novim tehnologijama, donijela je i neke negativne trendove, koji se osobito manifestiraju na najmlađima.
Djeca većinu svog slobodnog vremena provode u kući zabavljeni tehnologijom. Sve se rijeđe čuju povici ispred zgrada, kuća i sa školskih igrališta. Često čujemo pokude kako nema dovoljno koševa, golova i ostalih prostora za igru.
No, dojma smo da su i ova koliko god ih ima uglavnom prazna. Prisjećamo se nekih igara iz djetinjstva, koje je prije samo desetak godina igrala većina osnovaca, a oni koji nisu, bili su iznimke. Danas su se stvari okrenule, pa su iznimke djeca koja ih igraju.
Školica
Na betonskoj podlozi nacrta se deset polja kvadratastog oblika i u svako se upiše broj redoslijedom od jedan do deset. Nakon toga uzme se kamenčić te se s početka ocrtane zone ubacuje redom u svako polje počevši s prvim. Igrač koji promaši polje, gubi red. Ako ga pak pogodi na jednoj nozi skakuće kroz svako polje od početka do kraja i natrag. Tko prvi završi deset puta ovaj proces, pobjednik je igre.
Igra skrivača
Ovu igru poželjno je da igra što više igrača. Pravila su takva da se na zgradi, stablu ili čemu drugome nacrta ‘pik’ (mjesto za spas) na koji jedan od igrača prisloni glavu, pokrije oči i odbrojava do određene brojke, a za to se vrijeme ostali skrivaju. Nakon toga igrač koji broji traži ostale, s ciljem da ih prijavi na pik, kako bi se u drugoj rundi on mogao skrivati. S druge strane skrivenim je cilj preveslati brojača te se prijaviti na pik, te tako izbjeći brojanje u drugoj rundi. Problem je ako ste najmlađi u igri, pa vas lukaviji stariji igrači prisile da brojite mnogo puta za redom.
Graničar
Također je poželjno da igru igra što više djece. Pravila su takva da se određeni teren betonski ili travnati podijeli u dva polja, a unutar svakog je isti broj igrača. Sa svake strane izvan unaprijed određenog terena nalazi se još po jedan igrač, kojemu je cilj loptom pogoditi igrače protivničke ekipe, te ih tako izbaciti iz igre. Igrači koji su potencijalne mete, ako su sposobni mogu u zraku uloviti loptu, te njome pokušati pogoditi igrače iz protivničke ekipe. Pobjednička je momčad koja izbaci sve igrače u polju protivničke ekipe.
Slijepi miš
Uglavnom se igra u zatvorenim prostorima, a česte su i štete kao posljedica igranja. Jednoj se osobi stavi povez na oči, te ona s tim povezom traži ostale igrače. Kada igrač s povezom ulovi nekoga mora pogoditi tko je i onda uhvaćeni dolazi na njegovo mjesto. Ako ne pogodi tko je uhvaćeni, nastavlja tražiti. Štete nastaju, jer onaj koji traži često sruši neku vazu sa cvijećem, policu od knjiga, stolac i slično.
Lanac probijanac
Igrači se podijele u dvije tima. Nakon toga se ekipe odmaknu na desetak metara i okrenu se licem jedni prema drugima. Cijeli tim se uhvati za ruke i uz brojalicu prozove jednog od igrača iz protivničke ekipe, koji se potom zatrči i pokuša probiti lanac između bilo koje dvije osobe protivničkog tima. Ako probije lanac, vodi protivničkog igrača u svoj lanac, a ako ne uspije ostaje u protivničkom timu. Pobjednička ekipa je ona koja uspije svesti protivnika na samo jednog člana. Ova igra znala je prouzročiti ozljede, zbog različitog uzrasta i konstitucije igrača koji su ju igrali.
Osim navedenih popularne su bile igre ledene kraljice, lovice i igre s gumom i lutkama među djevojčicama te pikulanja, lopova i policajaca među dječicama. Ove igre imale su mnogo verzija i različitih pravila, pa ih samo nabrajamo. Nadamo se da će većina ovih igara opstati i uz net generaciju, jer zasigurno imaju svoje čari.