Zabrinuta pedagoginja upozorava: ‘Djeca su zadnja briga našeg društva’
Problem zanemarenosti djece na razini čitavog društva otvorila je mr. sc. Jasna Relja, pedagoginja s dugogodišnjim iskustvom rada s djecom, njihovim problemima vezano uz odrastanje i život u današnjem društvenom ozračju. Pedagoginja u pismu izrazila svoju zabrinutost zbog kognitivnog i socijalnog razvoja djece u našem društvu koje tolerira medijski sadržaj koji za djecu nije primjeren. Relja je apelirala na medije upitavši se gdje je nestalo dijete u medijskim sadržajima i upitala zašto se ne rade programi za djecu.
Pedagoginja s dugogodišnjim iskustvom rada s djecom, njihovim problemima vezano uz odrastanje i život u današnjem društvenom ozračju napisala je pismo u kojem je upozorila na zabrinjavajući kognitivni i socijalni razvoj djece u našem društvu. Jasna Relja upitala se gdje je nestalo dijete u našim programima i upozorila kako se programi za djecu više ne rade te apelirala na medije i društvo koje tolerira medijski sadržaj neprimjeren za djecu, prenosi Forum za slobodu odgoja.
Relja je upozorila na velik problem našeg društva, a to je količina emocionalnih problema, depresije, slabijeg motoričkog razvoja, porasta različitih poteškoća vezanih uz kognitivni i socijalni razvoj djece. Unatoč trudu koji ulažu škole i stručnjaci koji u školama rade, dječjem je razvoju potreban cjelovit pristup, podrška obitelji, zdravstva, socijalne skrbi, medija i javnosti. Dok su odrasli, smatra pedagoginja, zaokupljeni svojim problemima, djeca su gotovo zadnja briga ovog društva.
Mediji velikim dijelom utječu na dječju psihu, upozorava, a naše televizije pretvorene su u medij za zlostavljanje svojih građana svih uzrasta i stvaranje beznađa. Medijski senzacionalizam i površnost istisnuli su dječji program s dnevnog reda, a djeca onda oponašaju izgled i ponašanje likova iz serija i filmova koje gledaju. Jasna Relja upozorava da treba vratiti inteligenciju u medije, jer to građani žele i znanjem, osjećajima, kreativnošću stvarati bolju društvenu stvarnost i biti podloga za odgajanje mladih i stvaranje zdravog društva.
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = “//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3”; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));
Posted by Forum za slobodu odgoja on Thursday, January 21, 2016