Zastupnice žele ispitati znanje učenika o seksualnom odgoju zbog strašnih priča o spolnom zlostavljanju
‘Zastupnice za jaču zaštitu žrtava seksualnog nasilja’. Naziv je to neformalne saborske skupine koju je danas pokrenuo ženski klub zastupnica – Marijana Puljak, Dalija Orešković i Anka Mrak Taritaš. Inicijativa bi pratila institucionalno jačanje zaštite žrtava seksualnog nasilja, a jedan od glavnih prijedloga je produljenje zakonskog roka za prijavu seksualnog zlostavljanja.
Zastupnice i supredsjednice Centra Marijana Puljak i Dalija Orešković te predsjednica GLAS-a Anka Mrak Taritaš danas su najavile osnivanje neformalne saborske inicijative koja će se zalagati za bolju i jaču zaštitu žrtava seksualnog zlostavljanja.
Traže produljenje roka za prijavu zlostavljanja
Na taj su se korak odlučile, kazala je Puljak, nakon niza svjedočanstava o seksualnom uznemiravanju i zlostavljanju koja ovih dana izlaze u javnost.
– Naša je dužnost da i s ovog mjesta, najvišeg predstavničkog i zakonodavnog tijela, pokrenemo korake ka jačanju institucija i alata kojima bi se puno više zaštitilo žrtve. Kao društvo dužni smo stvoriti sigurno okruženje i osigurati im najveći mogući standard pružanja zaštite, istaknula je Puljak.
Njezina kolegica i supredsjednica Orešković predstavila je tri konkretna prijedloga inicijative. U prvom redu to se odnosi na produljenje zakonskog roka za prijavu seksualnog zlostavljanja jer, kako je rekla, “nijedna žrtva ne bi trebala biti dužna prijaviti zločinca onda kada se to od nje zahtijeva”.
Tražit će da se provede istraživanje na učenicima
Drugi zahtjev inicijative odnosi se na kvalitetniju psihološku i drugu stručnu pomoć, primarno kroz otvaranje većeg broja centara za podršku žrtvama na razini države, a treći će zahtjev biti upućen Ministarstvu obrazovanja, od kojeg će ženski klub zastupnica zatražiti provođenje znanstvenog istraživanja o razini usvojenih znanja iz područja zdravstvenog odgoja, s posebnim naglaskom na seksualni odgoj.
– Prikupljeni podaci bili bi osnova za formiranje javnih politika koje bi za cilj imale smanjivanje rodno uvjetovanog neželjenog ponašanja. Kontinuirana edukacija mora počinjati od najranije životne dobi; ne samo djevojaka i djevojčica, već i dječaka i mladića koji moraju osvijestiti da je nasilje neprihvatljivo. Ovo je puno snažnije od politike, ovo je akcija žena za žene i ustrajat ćemo na konkretnim rezultatima, istaknula je Mrak Taritaš.
Poziv za pridruživanje inicijativi, ističu, uputit će svim saborskim zastupnicama i zastupnicama, a podršku su za sada pružile Katarina Nemet iz IDS-a, Sandra Benčić iz Možemo i Ružica Vukovac iz Domovinskog pokreta.
Više tekstova o ovoj temi:
Dekanica Dramske akademije: Imali smo slučajeve omalovažavanja i na prijemnim ispitima
ADU zna imena zlostavljača studentica: Stiglo 11 prijava, četiri profesora još uvijek rade