Pretraga

Zbog manjka soba u studentskim, Nijemci fakultelije smjestili u starački dom

A- A+

Popunjeni kapaciteti u studentskim domovima njemačkog grada Saarbrückena, potaknuli su tamošnje vlasti da osmisle zanimljiv smještajni model. Naime studenti mogu dobiti jeftine sobe u staračkom domu, no zauzvrat moraju njegovati osobe u poznim godinama koji su dakako također tamo smješteni. Oliver Siegemund je student koji već četiri godine boravi u staračkom domu u spomenutom njemačkom gradu, gdje njeguje starije, igra s njima društvene igre i vodi ih u šetnju. Zato mjesečno plaća sobu od 20 kvadratnih metara, za njemačke uvjete skromnih 215 eura.

Rektorat u Saarbrückenu

Njemačka kreativnost i dosjetljivost je neizmjerna. Kako su u gradu Saarbrückenu u studentskim domovima stalno traži soba više, vlasti su se dosjetile kako zbrinuti one, koji se ne uspiju izboriti za svoje mjesto. Naime studenti mogu dobiti jeftine sobe u jednom tamošnjem staračkom domu, s tim da uz to moraju njegovati starije. Ovakav smještajni model, osobito je interesantan stranim studentima.

Izdvojeni članak

Strani studenti iz nepoznatog razloga skuplje plaćaju smještaj u Zagrebu

Malo strpljenja i dosta komfora

Student Oliver Siegmund već se četiri godine koristi ovim inovativnim modelom. Pomaže starijima na način da s njima igra društvene igre, čita im knjige ili ide s njima u šetnju. Stoga ima podobnost jeftinog smještaja.

– Za sobu od 20 četvornih metara s balkonom plaćam samo 215 eura, govori Oliver za Deutsche Welle.

Uz njega u ovom staračkom domu trenutno boravi još 18 studenata, pa se dio gdje su oni smješteni na prvi pogled ne razlikuje od malog studentskog doma.

Izdvojeni članak

Neobično rješenje za jeftiniji studentski smještaj

Jedan od deset zainteresiranih dobije smještaj

Dieter Horn iz studentske organizacije u Saarbrückenu je zadužen za odabir kandidata koji će biti dio ovog smještajnog modela. Prema njegovim riječima liste čekanja su jako dugačke. Za jedno mjesto se natječe deset studenata.

Horna ovakav interes uopće ne čudi, obzirom na skupe stanarine u Njemačkoj. Većina se studenata za ovaj oblik stanovanja odlučuje iz financijske nužde. O tome svjedoči podatak da su tri četvrtine odabranih studenata stranci.

– Oni moraju izaći na kraj s malo novca i vjerojatno nemaju ovdje nikakvog posla, rekao je Dieter za Deutsche Welle.