Glas jata označava -ije, je, e, i, a budući kako hrvatski jezik ima različit glas jata, Ljudevit Gaj je u abecedu htio uvrstiti i znak Ě. Međutim, u to doba većina nije htjela prihvatiti njegov prijedlog pa podrugljivo nazvano ‘rogato E’ nije zaživjelo. No upravo je jata nešto oko čega Hrvati i danas muku muče jer mnogi ne znaju kad upotrijebiti -ije, a kad -je. U nastavku pogledajte što će vam olakšati svladavanje spomenutog problema.
Zahvaljujući hrvatskom jezikoslovcu i leksikografu Ivanu Belostenecu, u latinici se pojavo znak jata, ili takozvano ‘rogato E’ (Ě – ije, je, e, i). Čak je Ljudevit Gaj imao u planu u abecedu uvrstit rogato E, ali se većina s tim nije slagala. Iako naša abeceda ima 30 znakova, umjesto predlaganog 31 znaka, jata je nešto što i danas predstavlja veliki problem brojnim Hrvatima.
Budući da u našem jeziku postoji različit glas jata, problem se pojavi kada u pisanju pojednih riječi trebamo odabrati -ije ili -je. U razgovoru svatko izgovara onako kako je navikao ili mi je draže, no kad je u pitanju pisanje na književnom hrvatskom jeziku, postoji osnovno pravilo, koje doduše ima brojne izuzetke.
Ako se u riječi nalazi kratki slog, onda se piše -je, a ako je dugi slog tada pišemo -ije. Dok naši istočni susjedi Srbi s tim nemaju problema jer pišu i govore ekavicom, ili oko 60 posto Hrvata koji upotrebljavaju ikavicu, svi kojima je hrvatski književni jezik prijeko potreban paze na greške koje često počine upravo zbog jate.
Kako u situaciji s kratkim i dugim slogovima, kao što je navedeno, postoji previše izuzetaka, preostaje vam naučiti ih napamet, no postoji još jedna zamka. Naš jezik sadrži riječi u kojima je ispravno korištenje -ije i -je, no u tom slučaju riječi mijenjaju svoje značenje, što opet dovodi do zabune.
Slijedi nekoliko primjera u čijem se pisanju najčešće griješi:
-
redoslijed
-
promijeniti, ali promjena
-
riješiti, ali rješenje
-
zvijezda, ali zvjezdica
-
dijete, ali djeca
-
bijesno, ali bjesnoća
-
bijelo, ali bjelina
-
siječem, ali sjeći
-
procijeniti, ali procjena
-
lijepo, ali ljepše
-
obavijest, ali obavješćujemo
Riječi koje mijenjaju značenje upotrebom -ije ili -je:
-
dijelom (dio -jednim dijelom ruke) i djelom (književnim djelom)
-
slijedeći (prateći) i sljedeći (naredni, onaj koji dolazi nakon)
-
zahtijevan (zatražen ili naručen) i zahtjevan (težak, zahtjeva zadatak)
-
svijetlo (svijetlo plava boja) i svjetlo (svjetlo od žarulje)