Zidara nedostaje u cijeloj državi, kvotu popunilo samo par škola: ‘Nekima se malo posložilo u glavi da i to treba raditi’
Zanimanje zidara deficitarno je u cijeloj Hrvatskoj. Nedostaje ih u svim krajevima, ali upisne kvote ostaju nepopunjene, a zanimanje je moguće upisati u sve manje županija. Ove je godine zanimanje zidara bilo moguće upisati u svega devet županija, odnosno u svega jednoj školi po čitavoj regiji. Također, većina škola nije popunila kvote na ljetnom upisnom roku.
Strukovna zanimanja su i dalje izuzetno tražena, ali čak ako ih i žele, učenici ih nekad jednostavno nemaju gdje upisati. Slučaj je to i sa zidarima kojih nedostaje u cijeloj Hrvatskoj, ali ih je ove godine bilo moguće upisati samo u devet škola. U nekim slučajevima jednu čitavu regiju pokriva jedna škola s vrlo malom upisnom kvotom. Broj škola koje upisuju zidare smanjen je od prošle godine, kada ih je bilo 11.
Većina škola nije popunila kvotu
U Međimurskoj županiji smjer je moguće upisati u Graditeljskoj školi Čakovec, gdje su na ljetnom roku upisana tri učenika, a ostala su četiri slobodna mjesta. U Krapinsko-zagorskoj županiji smjer upisuje Srednja škola Bedekovčina gdje su ove godine upisana četiri učenika od 10 slobodnih mjesta. Ista je situacija u Školi za dizajn, grafiku i održivu gradnju u Splitu gdje su također upisana četiri učenika od njih ukupno 10.
Nešto je bolja situacija u drugim školama koje su uspjele djelomično ili u potpunosti popuniti kvotu. Obrtnička škola Požega ove je godine upisala osam učenika na ljetnom roku, dok je prošle godine upisala samo tri učenika. Na jesenskom roku upisao se još jedan učenik te je škola uspjela gotovo popuniti kvotu.
Deficitarno zanimanje
Graditeljska škola za industriju i obrt u Rijeci upisala je pet učenika, a Obrtnička i industrijska graditeljska škola u Zagrebu je upisala sedam učenika. Te su brojke i dalje male s obzirom na veličinu tih gradova. Prošle je godine Obrtnička i industrijska graditeljska škola u Zagrebu na ljetnom roku upisala osam učenika, a Graditeljska škola za industriju i obrt u Rijeci dva učenika.
Srednja škola Ivan Seljanec u Križevcima ove godine nije upisivala zidare, kao ni Industrijsko-obrtnička škola Virovitica, Obrtnička škola Bjelovar i Graditeljsko-geodetska škola Osijek. Iako je zanimanje zidar deficitarno u svim županijama, zadnje dvije godine nije ga bilo moguće upisati u Vukovarsko-srijemskoj, Karlovačkoj, Šibensko-kninskoj, Zadarskoj, Istarskoj, Ličko-senjskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Predstavljanje zanimanja
Upisnu kvotu od šest učenika uspjela je popuniti Strukovna škola Sisak, a kvotu od osam učenika Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola u Varaždinu. Ravnateljica Vesna Vrček ističe kako škola već dvije godine za redom uspješno popunjava sve trogodišnje smjerove.
– Trudimo se reklamirati ih, oglašavamo se putem lokalnih medija, sudjelujemo na predstavljanjima u osnovnim školama. Važan je taj trud nastavnika i struke da objasne što se točno radi u svakome smjeru. Naši učenici idu i na WorldSkills natjecanja, to volimo naglasiti i vjerujemo da pomaže. Važni su i predstavnici većih poduzeća koji nude stipendije i traže stipendiste. Mislim da je sklop svega toga doveo do dobrih upisa ove godine, kaže ravnateljica Vrček.
Zidari se dugo teško upisuju
Učenici u Graditeljsku, prirodoslovnu i rudarsku školu dolaze i iz drugih županija. Školu pohađaju učenici iz Koprivničko-križevačke, Međimurske, Krapinsko-zagorske, Zagrebačke te Bjelovarsko-bilogorske županije. Upisne kvote im određuje županija koja je osnivač škole, prema prijedlogu uprave.
– Ove godine smo uspjeli ostati na istim kvotama kao i prošle godine, nisu nam smanjili niti jedan smjer. I kod nas je išlo teško prije deset godina, a zidari i tesari i inače znaju biti malo upitni, ali zadnje dvije godine nam dobro ide. Možda se nekima malo posložilo u glavi da i to treba raditi, zaključila je ravnateljica.