Kada i kako prvi put učimo o seksu? ‘Mama me na početku 5. razreda posjela i sve objasnila’
Razgovor o seksu s djecom nikada nije jednostavan, a bome ni lagan zadatak. Zato neka djeca prvi put za seks čuju od prijatelja, neki od svojih roditelja, a neki se najviše informiraju putem interneta. Kako bi se izbjegla šteta od dezinformacija koje mladi najčešće pronalaze upravo na internetu, važno je da se djeca osjećaju sigurno i slobodno postaviti to pitanje i vlastitim roditeljima. Upravo to je učinila i naša novinarka Ramona kojoj je majka sve objasnila prije nego je krenula u 5. razred.
I u 2024. godini seks je u Hrvatskoj, nažalost, i dalje tabu tema. Posebice kada je u pitanju prvi razgovor o seksu s djecom, odnosno mladima koji ulaze u pubertet. Nekima su o seksu prvi put sve objasnili roditelji, dok su neki naučili sve od prijatelja ili u krajnjoj liniji – na internetu. Oni koji o tome nisu nikada razgovarali s roditeljima je čudno čuti priče poput one koju je ispričala naša novinarka Ramona u Redakcija podcastu ‘Preživjeti pubertet‘.
– Ja se sjećam trenutka kad je meni mama rekla, kao, ‘izvoliš sjesti, ja ću tebi sad objasniti što je seks da ti ne bi ovi u školi, mali klinci objašnjavali što to je, pa da ti, ono, Misliš si ‘ko zna što’. I to kada sam odlazila u peti razred. Moja mama se bojala da će ti ‘odrasliji’ klinci meni nešto utuviti u glavu što ne bi trebali. Posjela me za stol i objasnila apsolutno sve – od spermija, jajnika, jajovoda pa do svega ostaloga što ide s time. Objasnila mi je, na jako lijep način, da se to događa kada se muškarac i žena zaljube i onda odluče imati dijete. No, ona je meni objasnila i da to ne mora biti isključivo zbog rađanja djece, nego da ljudi uživaju u tome, rekla je Ramona u podcastu.
I dok mnogi mogu diskutirati je li to prerano za prvi razgovor o seksu ili nije, Ramona je zaključila kako joj je to pomoglo da se ne upušta u neodgovorne seksualne veze jer – kako joj je majka tada i objasnila – za seks je potrebna obostrana ljubav. No, ono što Ramonina majka nije očekivala jesu pitanja koja joj je njena kćer postavila. Koja su to točno pitanja bila, možete poslušati u videu ispod.
Upravo zbog takvih i sličnih diskusija oko razgovora o seksu s učenicima u pubertetu na našoj konferenciji ‘Obrazovanje u pubertetu‘ imamo panel na kojemu ćemo o tome raspravljati. O toj temi razgovarat će Nataša Bijelić, stručna suradnica na programu Spol, rod i seksualna prava i za istraživanja iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI), koji zagovaraju uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije u zagrebačke škole kroz kampanju #Zaštošutimo 3.0. Uz njih, čut ćemo i Tanju Jurin, kliničku psihologinju, seksualnu terapeutkinju i profesoricu s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te Ivanu Pavić Šimetin, posebnu savjetnicu ministra znanosti, obrazovanja i mladih i školsku liječnicu.
Cijeli podcast Ramone, Inge i Luke o tome kako su oni preživjeli pubertet možete pogledati u videu niže ili na našem YouTube kanalu.
srednja.hr+ konferencija Obrazovanje u pubertetu koju organiziramo povodom 13. rođendana portala održat će se 7. studenog u prostoru Algebra Spark Space. Srebrni partneri konferencije su Sveučilište Algebra i Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI). Brončani partneri konferencije su RIT Croatia, Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Školska knjiga i Fakultet organizacije i informatike Varaždin (FOI). Partneri konferencije su Hrvatska zajednica županija, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilište u Dubrovniku, Zagrebačka škola ekonomije i managementa (ZŠEM), Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci (PFRI) i Privredna banka Zagreb. Pokrovitelji konferencije su Kraš, Ledo i Coca-Cola HBC Adria.
Ulaznice možete kupiti putem Entrio sustava ovdje. Sve novosti možete pratiti u rubrici ili preko Facebook događaja ovdje.