Kako bi izgledalo seksualno obrazovanje u školi? ‘Mladi uče o tome, samo je pitanje kako i od koga’
Kad bi seksualno obrazovanje bilo obvezan predmet u školi, kako bi ono izgledalo? Upravo se za to zalaže kampanja #Zaštošutimo 3.0. Provodi ju CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje, a zalaže se za sveobuhvatan pristup educiranju mladih o seksu. Kampanju i njihovu viziju tog predmeta je na našoj konferenciji Obrazovanje u pubertetu predstavila Nataša Bijelić iz CESI-ja.
Portal srednja.hr je velikom konferencijom ‘Obrazovanje u pubertetu’ proslavio 13. rođendan i ulazak u teen godine. Kako je seksualno obrazovanje jedna od važnih tema koje se vežu uz adolescenciju, posvetili smo joj panel na kojem smo odgovarali na pitanje: trebamo li u pubertetu učiti o seksu i na koji način?
Jedna od gošći panela bila je i Nataša Bijelić, stručna suradnica na programu Spol, rod i seksualna prava i za istraživanja iz CESI – Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje. U CESI-ju se zalažu za uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije u zagrebačke škole kroz kampanju #Zaštošutimo 3.0, a Bijelić nam je ispričala nešto više o njoj.
U Zagrebu postoji interes za uvođenje sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja, no napredak je jako spor, rekla je naša gošća.
– Naša kampanja je usmjerena na Grad Zagreb. Želimo komunicirati da mladi uče o seksualnosti, samo je pitanje na koji način i od koga. Želimo da to bude u školama kroz strukturirani predmet sveobuhvatne seksualne edukacije. S obzirom da na nacionalnom nivou zadnjih nekoliko desetljeća ne postoji politička volja i interes da se uvede takav program, usmjerili smo se na Zagreb. S ovim smo prijedlogom pristupili gradu prije 2 godine i dobili smo obećanja da im je tema važna i da žele krenuti u proces, navela je Bijelić dodajući kako se, nažalost, dalje od toga nisu pomaknuli.
Sveobuhvatno seksualno obrazovanje uključilo bi i učenje o biološkim aspektima seksualnosti, ali i onim društvenim i kulturalnim. Učenici bi se bavili temama kao što su rodno uvjetovano nasilje, seksualno nasilje, rodna ravnopravnost i LGBTIQ teme, objasnila je naša gošća.
– To su programi koji mladima daju znanstveno utemeljene informacije i znanja. Radi se i na razvijanju vještina koje im pomažu da ostvare kvalitetne veze. To su vještine komunikacije, postavljanja granica i odupiranja pritiscima. Dakle, nije dovoljno samo pružiti informaciju, objasnila je Bijelić naglasivši kako mlade treba osnažiti i ohrabriti.
Više o njihovom modelu seksualnog obrazovanja pogledajte u videu ispod.
srednja.hr+ konferencija Obrazovanje u pubertetu koju smo organizirali povodom 13. rođendana portala održala se 7. studenog u prostoru Algebra Spark Space. Srebrni partneri konferencije su Sveučilište Algebra i Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI). Brončani partneri konferencije su RIT Croatia, Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Školska knjiga i Fakultet organizacije i informatike Varaždin (FOI). Partneri konferencije su Hrvatska zajednica županija, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilište u Dubrovniku, Zagrebačka škola ekonomije i managementa (ZŠEM), Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci (PFRI) i Privredna banka Zagreb. Pokrovitelji konferencije su Kraš, Ledo i Coca-Cola HBC Adria.
Sve novosti možete pratiti u rubrici ili preko Facebook događaja ovdje.