Pretraga

VIDEO Što napraviti kad shvatite da faks koji ste upisali nije za vas? Poslušajte savjet prodekana

A- A+

Biranje studija je uvijek stresno, ali što ako smo donijeli pogrešnu odluku? Što ako neki fakultet ipak nije za nas? Na našoj konferenciji ‘Obrazovanje u pubertetu’, prodekan sa RIT Croatia, Jakov Patekar, navodi da je u redu nakon godinu ili tri, promijeniti fakultet ako nas nešto drugo ipak više zanima. I sam je naveo da su mu dragi transfer studenti koji su se odlučili na prekretnicu i studirati ono što ih istinski zanima.

Jakob Patekar, RIT Croatia| Foto: srednja.hr

Tijekom naše konferencije ‘Obrazovanje u pubertetu’, na panelu ‘Od učionice do karijere: kako pripremiti mlade za tržište rada?’, čiji je pokrovitelj RIT Croatia, raspravljalo se o aktualnim trendovima ulaska mladih u svijet rada. Mnogi studenti svoje prve poslove dobivaju upravo tijekom studiranja, a RIT Croatia se ponosi time da njihovi studenti imaju obilje stručne praske od druge godine studiranja. Fakulteti nedvojbeno igraju veliku ulogu u formiranju mladih koji se pripremaju na tržište rada.

No, kako netko može znati da je neki fakultet doista za njega, da je njegovim upisom zaista napravio ispravan odabir za sebe? To je bilo jedno od pitanja iz publike koje je glavni urednik portala srednja.hr Marko Matijević na panelu postavio Jakobu Patekaru, prodekanu za znanost i opće obrazovanje na RIT Croatia. Patekar je istaknuo da bi se u Hrvatskoj trebao promijeniti mentalitet koji govori da kada nešto odlučiš sada, to mora ostati zauvijek. Ili da primjerice, morate čitav životni vijek provesti na istom radnom mjestu.

Izdvojeni članak

Mladi su na tržištu bolji uz praksu, ali nije dovoljno pripremiti ih za rad: Treba im prenijeti i znanje

– U redu je promijeniti fakultet za godinu dana ili za tri godine, ako nije za tebe, i probati nešto drugo. Meni je posebno drago kad imamo naše transfer studente s drugih fakulteta, što javnih, što privatnih, koji su nakon tri godine shvatili da možda pravo nije za njih pa ih više zanima dizajn novih medija ili tako nešto, naveo je Patekar iz svog iskustva na RIT Croatia.

Dodao je i da kada je riječ o srednjoškolcima, koji kroz osnovnu i srednju školu nisu imali nikakvo usmjeravanje, pogađanje je li neki fakultet za njih, smatra čistom lutrijom.


srednja.hr+ konferencija Obrazovanje u pubertetu koju smo organizirali povodom 13. rođendana portala održala se 7. studenog u prostoru Algebra Spark Space. Srebrni partneri konferencije su Sveučilište Algebra i Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI). Brončani partneri konferencije su RIT Croatia, Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Školska knjiga i Fakultet organizacije i informatike Varaždin (FOI). Partneri konferencije su Hrvatska zajednica županija, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilište u Dubrovniku, Zagrebačka škola ekonomije i managementa (ZŠEM), Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci (PFRI) i Privredna banka Zagreb. Pokrovitelji konferencije su Kraš, Ledo i Coca-Cola HBC Adria.

Sve novosti možete pratiti u