Sveučilišta iz Hrvatske u inicijativi koja mijenja obrazovanje u Europi: Provjerite je li vaš fakultet među njima
Europske sveučilišne alijanse naziv je ambiciozne inicijative koja mijenja način na koji funkcionira visoko obrazovanje u Europskoj uniji. Projekt je povezao više od 560 visokih učilišta, a rezultat su uzbudljive prilike za studente i profesore. Uključeno je i 8 hrvatskih sveučilišta, a o svemu smo razgovarali na našoj konferenciji ‘Obrazovanje u pubertetu’.
Četvrta konferencija portala srednja.hr održala se 7. studenog pod nazivom ‘Obrazovanje u pubertetu‘. Dio bogatog programa događaja bio je i panel ‘Kako mobilnost može utjecati na razvoj mladih‘, koji je nastao uz podršku Europske komisije, a na kojem je bilo govora i o Europskim sveučilišnim alijansama.
Riječ je o projektu u kojeg je Europska komisija uložila 1,1 milijardu eura, a do sada se u njega uključilo više od 560 institucija visokog obrazovanja iz 35 država Europske unije. Cilj projekta je stvoriti suradnje, odnosno alijanse, među visokim učilištima u Europskoj uniji.
Što to znači za studente i profesore?
Svaku alijansu čine najmanje tri institucije visokog obrazovanja iz Europe. Zajednički razvijaju dugoročne strategije za obrazovanje i istraživanje, a kreiraju i takozvane među-sveučilišne kampuse koji omogućuju studentima i djelatnicima visokih učilišta da uče, poučavaju, napreduju i istražuju na partnerskim sveučilištima.
Ova inicijativa omogućuje im studiranje na više institucija unutar jedne alijanse, bilo uživo, online ili u hibridnom obliku. Zamislite studenta koji prvu godinu studija provodi u Francuskoj, drugu u Njemačkoj, a treću u Hrvatskoj – sve u sklopu jednog programa.
U alijanse uključeno 8 hrvatskih sveučilišta
Studenti sami biraju kad će studirati na određenom sveučilištu iz alijanse, kao i što će učiti. Omogućujući lakšu mobilnost, Europska je komisija utrla put Europskim diplomama koje bi se stjecale na kraju takvog studija. Riječ je o diplomi koja bi bila automatski priznata svuda u Europskoj uniji, a dodjeljivala bi ju zajednički sveučilišta uključena u suradnju.
No, Europske sveučilišne alijanse nisu tu samo za studente. One povezuju i profesore, istraživače te stručnjake iz različitih sektora kako bi zajedno radili na rješavanju konkretnih društvenih izazova. Profesorima i asistentima otvaraju mogućnost predavanja, istraživanja i napredovanja u drugim europskim sveučilištima.
EUNICoast alijansa
Čak osam institucija visokog obrazovanja iz Hrvatske dio su alijansi europskih sveučilišta. Jedno od njih je i Sveučilište u Dubrovniku. Prorektorica za znanost i održivost UNiDu-a, Marijana Pećarević je na konferenciji Obrazovanje u pubertetu rekla je nešto više o njihovoj alijansi EUNICoast koja sve skupa broji 13 visokih učilišta. Riječ je o suradnji koja stavlja naglasak na obalna područja, otoke i luke.
– Koje će koristi imati naši studenti? Uz, naravno, mobilnost i zajedničke studijske programe i istraživanja s kojima ćemo sudjelovati s partnerima iz alijanse, imati razmjenu iskustava i dobrih praksi. More je zaista važan resurs hrane, energije i prometne povezanosti, oko 90 posto prometa roba ide morem. Dakle važno nam ga je zaštiti i koristiti u budućnosti. Naučiti mlade da ne ponavljaju naše greške i da bolje raspolažu s tako vrijednim blagom (…) Među zajedničkim ciljevima su zajednički studijski programi svih razina, prijediplomski, diplomski i doktorski, rekla je Pećarević.
Projekt predvodi Sveučilište Le Havre Normandie iz Francuske, a uz Sveučilište u Dubrovniku uključeni su i Åland University of Applied Sciences iz Finske, Burgas Free University (Bugarska), Stralsund University of Applied Sciences (Njemačka), EMUNI University (Slovenija), University of the Azores (Portugal), University of the Balearic Islands (Španjolska), University of Patras (Grčka), University of Sassari (Italija), University of the Faroe Islands (Farski otoci), University of French West Indies (Francuska), University of Le Havre Normandie (Francuska) i West Pomeranian University of Technology in Szczecin iz Poljske.
EUonAIR alijansa
Zagrebačka škola ekonomije i managementa (ZŠEM) članica je EUonAIR alijanse. Riječ je o istraživačkom i znanstvenom projektu koji u obrazovanje i upravljanje visokim učilištima uvodi umjetnu inteligenciju, na konferenciji je objasnila Dubravka Kovačević, suradnica u uredu za međunarodnu suradnju ZŠEM-a.
Među ciljevima je i gradnja virtualnog kampusa ‘MyAI’. Inicijalni dizajn već postoji, istaknula je Kovačević. Ideja je da u staklenoj kupoli budu postavljene zgrade svih sveučilišta i partnera koje će na virtualnoj platformi izgledati kao zgrade u stvarnosti.
– Naglasila bi da umjetna inteligencija u visokoškolskom obrazovanju ne znači da profesori neće biti potrebni naravno da će biti, možda i više nego prije ali, kao što je bilo i s internetom, nema povratka natrag, navela je Kovačević.
U projekt je uključeno 10 partnera. Pored ZŠEM-a iz Hrvatske, punopravni partneri ovog projekta su i ESSCA Angers School of Management (Francuska), HTW Berlin – University of Applied Sciences te Heilbronn University of Applied Sciences (Njemačka), Kozminski University i Polish Japanese Academy of Information Technology (Poljska), Abat Oliba CEU University (Španjolska), ISM University of Management and Economics (Litva), Luxembourg School of Business (Luksemburg), a tu je University of Piraeus iz Grčke.
COLOURS alijansa
Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera iz Osijeka dio je COLOURS alijanse koju čini 9 visokih učilišta iz Europe. Cilj je pretvoriti postojeća partnerstva u dinamičan europski međusveučilišni ekosustav koji odgovara na izazove današnjice.
Cilj ovog saveza je trostruka tranzicija: zelena, digitalna i socijalna. Svako sveučilište aktivno doprinosi inovacijskom okruženju svoje regije, povezujući akademiju, industriju, javni sektor i društvo. Kroz suradnju, savez prelazi granice država i institucija te uvodi obrazovanje i istraživanje usmjereno na izazove i utjecaj, promičući otvorenost, odgovornost, raznolikost i održivost, redefinirajući akademsku izvrsnost.
Uz osječko Sveučilište, u projekt je uključeno Paderborn University (Njemačka), University of Ferrara (Italija), Kristianstad University (Švedska), Jan Dlugosz University in Czestochowa (Poljska), University of Castilla-La Mancha (Španjolska), Le Mans University (Francuska), University St Kliment Ohridski Bitola (Republika Sjeverna Makedonija) i Ventspils University of Applied Sciences (Latvija).
EU4DUAL alijansa
Veleučilište PAR iz Rijeke dio je EU4DUAL alijanse. Ukupno devet dualnih sveučilišta iz Europe udružilo se kako bi razvijali zajedničke programe, istraživanja i učenje bazirano na radu. Cilj im je da takav pristup visokom obrazovanju postane standard, a ne iznimka.
Partneri uključeni u alijansu teže postati vodeća svjetska referenca za dualno obrazovanje, povezujući akademiju, industriju i regije u najveći integrirani sustav te vrste. Planiraju koristiti svoje znanje kako bi kroz dualno obrazovanje pomogli Europi da se suoči s izazovima poput klimatskih promjena, dekarbonizacije i digitalizacije, stvarajući zeleniju, pravedniju i uspješniju budućnost.
Partneri projekta, uz Veleučilište PAR, čine Baden-Wuerttemberg Cooperative State University (Njemačka), ESTIA Institute of Technology (Francuska), FH Joanneum University of Applied Sciences (Austrija), Malta College of Arts Science and Technology (Malta), Mondragon University (Španjolska), John von Neumann University (Mađarska), Koszalin University of Technology (Poljska) i Savonia University of Applied Sciences (Finska).
EU-CONEXUS alijansa
Sveučilište u Zadru član je EU-CONEXUS alijanse za pametnu i urbanu održivost obalnih područja. Projekt EU-CONEXUS okuplja devet sveučilišta kako bi stvorili centar izvrsnosti za održivi razvoj urbanih priobalnih područja.
Projekt teži integrirati visoko obrazovanje i istraživanje na europskoj razini kroz zajednički pristup, mobilnost i usklađivanje institucija. Fokus na pametan, održiv razvoj priobalnih regija donosi jedinstvenu konkurentsku prednost, koristeći interdisciplinarne metode i povezujući znanje partnera i njihovih regija.
Glavni ciljevi uključuju dodjelu zajedničkih europskih diploma, postizanje 50% mobilnosti studenata i osoblja, stvaranje međusveučilišnog europskog kampusa te integraciju preddiplomskih, diplomskih i doktorskih programa.
Uz Sveučilište u Zadru, u projekt su uključeni Frederick University (Cipar), Catholic University of Valencia (Španjolska), Agricultural University of Athens (Grčka), Klaipeda University (Litva), La Rochelle Université (Francuska), University of Rostock (Njemačka), Technical University of Civil Engineering Bucharest (Rumunjska), South East Technological University (Irska).
SEA-EU alijansa
Sveučilište u Splitu član je SEA-EU alijanse. Riječ je o projektu koji teži stvoriti međunarodno, višejezično, multikulturalno europsko sveučilište koje se bavi zelenom i digitalnom tranzicijom.
Alijansa SEA-EU nastoji postići višu razinu integracije kroz jedinstveni pravni identitet, razvoj raznovrsnih i fleksibilnih obrazovnih programa te promicanje inovacija i interdisciplinarnosti. Fokusirana je na mobilnost studenata i osoblja, održivost, promicanje inkluzivnosti, ravnopravnosti i višejezičnosti te razvoj ‘plavih’ edukacija i digitalne transformacije sveučilišta.
Cilj je dodatno povezivanje s društvom kroz Society Hub, promicanje otvorene znanosti, suradnju s vanjskim dionicima i stvaranje boljih prilika za zapošljavanje studenata. SEA-EU također djeluje kao platforma za testiranje i transformaciju visokog obrazovanja, šireći svoj utjecaj izvan Alijanse.
U projekt su uključeni, uz Sveučilište u Splitu, i Christian-Albrechts University of Kiel (Njemačka), Nord University (Norveška), University of Cádiz (Španjolska), University of Algarve (Portugal), University of Naples Parthenope (Italija), University of Malta (Malta), University of Western Brittany (Francuska), University of Gdańsk (Poljska).
UNIC alijansa
Sveučilište u Zagrebu dio je UNIC alijanse. Riječ je o Europskom sveučilištu postindustrijskih gradova koju čini deset sveučilišta, povezanih s ciljem transformacije europskog visokog obrazovanja i jačanja europskog identiteta. Fokusiraju se na inkluziju, pružajući nove obrazovne prilike za studente, uključujući migrante i osobe iz socioekonomski ugroženih područja.
Kroz inicijative poput City Labs-a, studenti i zaposlenici surađuju s gradovima na rješavanju urbanih izazova, spajajući znanost i praksu. Cilj je razviti mobilnost, promicati otpornost i obnovu postindustrijskih gradova te osposobiti novu generaciju lidera koji će oblikovati budućnost Europe.
Deset partnera, pored Sveučilišta u Zagrebu, čine Erasmus University Rotterdam (Nizozemska), Ruhr University Bochum (Njemačka), University of Deusto (Španjolska), University College Cork (Irska), Koç University (Turska), University of Liège (Belgija), University of Oulu (Finska), University of Lodz (Poljska), Malmö University (Švedska).
YUFE alijansa
Sveučilište u Rijeci dio je YUFE alijanse. Riječ je o projektu koji podržava studente iz devet sveučilišta Europe u razvijanju globalne perspektive i cjeloživotnog učenja, osposobljavajući ih za značajan doprinos zajednicama u kojima žive, uče i rade. Cilj je stvoriti pravedniji, fleksibilniji i društveno relevantniji sustav visokog obrazovanja i istraživanja u Europi kroz snažnu suradnju među partnerima.
YUFE se ističe uključivanjem studenata u razvoj projekta. Oformljen je YUFE Student Forum koji osigurava da studentska perspektiva bude ključna u provedbi vizije. Predsjednik Foruma su-predsjeda YUFE strateškim odborom, najvišim tijelom Alijanse, čime studenti aktivno sudjeluju u vođenju i stvaranju YUFE projekta.
Uz Sveučilište u Rijeci, članovi alijanse su i University of Eastern Finland (Finska), Charles III University of Madrid (Španjolska), University of Bremen (Njemačka), University of Antwerp (Belgija), Maastricht University (Nizozemska), University of Cyprus (Cipar), Nicolaus Copernicus University (Poljska), Sorbonne Nouvelle University (Francuska).
srednja.hr+ konferencija Obrazovanje u pubertetu koju smo organizirali povodom 13. rođendana portala održala se 7. studenog u prostoru Algebra Spark Space. Srebrni partneri konferencije su Sveučilište Algebra i Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI). Brončani partneri konferencije su RIT Croatia, Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Školska knjiga i Fakultet organizacije i informatike Varaždin (FOI). Partneri konferencije su Hrvatska zajednica županija, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilište u Dubrovniku, Zagrebačka škola ekonomije i managementa (ZŠEM), Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci (PFRI) i Privredna banka Zagreb. Pokrovitelji konferencije su Kraš, Ledo i Coca-Cola HBC Adria.
Sve novosti možete pratiti u rubrici ili preko Facebook događaja ovdje.