Pretraga

Treba li s djecom razgovarati o seksu? ‘Njih to zanima, a mi odrasli im se bojimo prići’

A- A+

Tko zapravo ne želi pričati o seksu, djeca ili roditelji? Razgovor i diskusija s djecom su svakako potrebni, a seksualni odnos bez zaštite u preranoj dobi jednako je opasan kao alkohol, droga ili cigarete. O tome je na našoj konferenciji Obrazovanje u pubertetu pričala poznata psihologinja i seksualna terapeutkinja Tanja Jurin.

Tanja Jurin

Tanja Jurin | Foto: srednja.hr

Konferencija Obrazovanje u pubertetu održana je povodom 13. rođendana portala srednja.hr, a s njom smo proslavili ulazak u tinejdžerske godine. Budući da je seksualno obrazovanje jedna od važnih tema koje se vežu uz adolescenciju, posvetili smo joj panel na kojem smo odgovarali na pitanje: trebamo li u pubertetu učiti o seksu i na koji način?

Panel je održan pod pokroviteljstvom CESI – Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje. U Centru se zalažu za uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije u zagrebačke škole kroz kampanju #Zaštošutimo 3.0. Takav program bi uključio i biološke aspekte seksualnosti, ali i one društvene i kulturalne, a sve kroz znanstveno utemeljene informacije i znanja. Uz znanja, učenici bi stjecali i vještine, poput vještina komunikacije, zaštite, odupiranja pritiscima, ostvarivanja zadovoljavajućih odnosa.

‘Djecu zanimaju teme o seksu’

O važnosti seksualnog obrazovanja na panelu je govorila i Tanja Jurin, klinička psihologinja, seksualna terapeutkinja i profesorica s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

– Trebamo djecu naučiti kako komunicirati, upoznati vlastito tijelo i shvatiti promjene koje im se događaju. Postoje različiti modaliteti kako se djeci prenose znanja. Te teme treba otvarati i puno o njima diskutirati, rekla je Jurin.

Podijelila je i primjer iz prakse.

– Ja djeci postavljam pitanja bez papirića i ičega, a oni su vrlo znatiželjni. Rado dižu ruku i pitanju, od sedmog razreda pa nadalje. Djecu zanimaju ove teme, poručila je.

‘Odrasli izbjegavaju razgovor’

Jurin je rekla i kako ima osjećaj da odrasli ne znaju prići djeci kada su u pitanju teme vezane uz seksualnost.

– Mi odrasli zaobilazmo te teme i krijemo se iza zdravstvenog dijela pod krinkom ‘važno je zdravlje’. Bez daljnjeg je važno zdravlje, treba govoriti i o pušenju cigareta i konzumaciji alkohola. Međutim, to je autodestruktivno ponašanje baš kao i stupanje u nezaštićeni seksualni odnos u preranoj dobi ili prepuštanju agresiji u bilo kakvom romantičnom partnerstvu, zaključila je Jurin.


srednja.hr+ konferencija Obrazovanje u pubertetu koju smo organizirali povodom 13. rođendana portala održala se 7. studenog u prostoru Algebra Spark Space. Srebrni partneri konferencije su Sveučilište Algebra i Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI). Brončani partneri konferencije su RIT Croatia, Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Školska knjiga i Fakultet organizacije i informatike Varaždin (FOI). Partneri konferencije su Hrvatska zajednica županija, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilište u Dubrovniku, Zagrebačka škola ekonomije i managementa (ZŠEM), Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci (PFRI) i Privredna banka Zagreb. Pokrovitelji konferencije su Kraš, Ledo i Coca-Cola HBC Adria.

Sve novosti možete pratiti u rubrici ili preko Facebook događaja ovdje.