VIDEO Razmjene studenata mogu trajati i samo mjesec dana: Neki se plaše cijelog semestra u inozemstvu
Razmjene studenata se ne tiču samo učenja, već i upoznavanja novih kultura, prijateljstva pa u konačnici i networkinga, istaknula je Marijana Pećarević sa Sveučilišta u Dubrovniku. Prorektorica za znanost i održivost na ovom sveučilištu istaknula je na našoj konferenciji ‘Obrazovanje u pubertetu’ da stalno potiče studente da isprobaju studentsku razmjenu, makar i samo na mjesec dana. Neki se tek nakon tih kraćih razmjena odluče na cijeli semestar, jer im se otklone strahovi, a puno im znači i čuti iskustva drugih studenata koji su već prošli Erasmus.
Dok je Europska unija u EU alijanse uložila 1,1 milijardu eura, one nude brojne prilike za studente i nastavnike 500 europskih sveučilišta koje su se udružile u njihovom sklopu za razne međunarodne suradnje. Toga su svjesni i na Sveučilištu u Dubrovniku (UNIDU), kojima alijansa EUNICoast za istraživanje priobalnog područja i otoka, nudi nove istraživačke prilike te razmjenu i posjet drugim sveučilištima koji su uključeni u ovaj četverogodišnji projekt koji je nedvano tek počeo.
Prenošenje iskustava među studentima je najbolji poticaj
No, kako je na našoj konferenciji ‘Obrazovanje u pubertetu‘, povodom 13. rođendana portala srednja.hr istaknula prorektorica za znanost i održivost UNiDu-a, Marijana Pećarević, ovo sveučilište na jugu Hrvatske stalno potiče studentsku razmjenu i ohrabruje svoje studente da tijekom svog studiranja posjete i druga europska sveučilišta.
– Shvatili smo da je najbolji poticaj upravo to prenošenje iskustava između njih (studenata, op.a). Znači, organiziramo razne info dane i panele, istaknula bih i ovaj serijal koji je baš srednja.hr imala o putopisima s tih Erasmus mobilnosti nakon čega smo mi konkretno na Sveučilištu u Dubrovniku imali značajan porast broja mobilnosti, rekla je Pećarević upoznata i s izvještavanjem našeg medija o temi Erasmusa.
‘Sjajna prilika na koju potičem svoju djecu i studente’
Dodala je da studentima ponekad teško odlučiti na studentsku razmjenu, pogotovo na cijeli semestar. Nekad zbog straha i neizvjesnosti što ih čeka u drugoj zemlji, a nekad i zbog brige hoće li im financijska podrška koju dobivaju u sklopu Erasmus mobilnosti biti dovoljna dok nisu kod kuće. Stoga je Pećarević istaknula da je važno što studenti danas imaju mogućnosti i ići na kraće mobilnosti od pet do trideset dana. Stoga je istaknula da na UNIDU-u potiču studente na isprobavanje kraćih razmjena. Nakon toga, neki se odluče i na provođenje cijelog semestra u inozemstvu.
– Mislim da je to jedna stvarno sjajna prilika na koju, evo i svoju djecu i studente stalno potičem da to iskoriste. To nije samo učenje i studij, nego je to i upoznavanje i drugih kultura običaja i na kraju krajeva stvaranje nekakvih veza i networkinga tijekom studija. I to je zaista odlično, zaključila je Pećarević.
Kako sve Sveučilište u Dubrovniku promiče studentsku mobilnost, pogledajte u videu.
srednja.hr+ konferencija Obrazovanje u pubertetu koju smo organizirali povodom 13. rođendana portala održala se 7. studenog u prostoru Algebra Spark Space. Srebrni partneri konferencije su Sveučilište Algebra i Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI). Brončani partneri konferencije su RIT Croatia, Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Školska knjiga i Fakultet organizacije i informatike Varaždin (FOI). Partneri konferencije su Hrvatska zajednica županija, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilište u Dubrovniku, Zagrebačka škola ekonomije i managementa (ZŠEM), Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci (PFRI) i Privredna banka Zagreb. Pokrovitelji konferencije su Kraš, Ledo i Coca-Cola HBC Adria.
Sve novosti možete pratiti u rubrici ili preko Facebook događaja ovdje.