Pretraga

Zbog umjetne inteligencije nema povratka na staro: No, bitno ju je koristiti etično i ispravno

A- A+

Umjetna inteligencija dobiva sve više na značaju, a njeno ispravno i etično korištenje u visokom obrazovanju istražuje i potiče EU alijanska ‘EUonAIR’. U ovoj alijansi sudjeluje i ZŠEM, a njihova suradnica u Uredu za međunarodnu suradnju, Dubravka Kovačević, napominje da umjetna inteligencija neće zamijeniti profesore.

Dubravka Kovačević, ZŠEM | Foto: srednja.hr

Europska unija je ove godine ušla u povijest kada je Europski parlament donio prvi Zakon o umjetnoj inteligenciji, a ovaj novitet prati i visoko obrazovanje. Tako smo na našoj konferenciji ‘Obrazovanje u pubertetu‘ povodom 13. rođendana portala srednja.hr doznali više o EU alijansi ‘EUonAIR‘. Riječ je o istraživačkom i znanstvenom projektu koji umjetnu inteligenciju (AI) nastoji uvesti u upravljanje sveučilištima i unaprjeđenje kurikuluma AI-em.

Profesori će biti i važniji nego prije

Zagrebačka škola ekonomije i menadžmenta (ZŠEM) jedan je od partnera na projektu. No, kako je istaknula Dubravka Kovačević, suradnica u Uredu za međunarodnu suradnju ZŠEM-a, AI ne znači da profesori ostaju bez posla.

– Umjetna inteligencija u visokoškolskom obrazovanju ne znači da profesori neće biti potrebni naravno da će biti, možda i više nego prije. Ali, kao što je bilo i s internetom, nema povratka natrag, rekla je Kovačević.

Izdvojeni članak

Naša visoka učilišta imaju snažna europska partnerstva: Radi se na zajedničkim studijskim programima

Prije AI-ja treba svladati klasične tehnike

Izrazila je i ponos da je EU alijansa u kojoj je ZŠEM dobila najvišu ocjenu Europske komisije i da je se jedino ‘EUonAIR‘ alijansa bavi AI-jem. No, istaknula je i da je umjetnu inteligenciju važno koristiti na ispravan i etičan način kako bi nam ista olakšala prijelaz u neko novo razdoblje, Na tom tragu, potvrdila je i da sam koristi AI.

Osobno koristim ChatGPT bez debate te potičem i svoje studenta da ga koriste na etičan način. Da, prije nego što ga krenu koristiti, svladaju klasične tehnike i nauče prepoznati što je na njemu dobro, što nije i da ga koriste etično i kvalitetno, istaknula je Kovačević.


srednja.hr+ konferencija Obrazovanje u pubertetu koju smo organizirali povodom 13. rođendana portala održala se 7. studenog u prostoru Algebra Spark Space. Srebrni partneri konferencije su Sveučilište Algebra i Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI). Brončani partneri konferencije su RIT Croatia, Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Školska knjiga i Fakultet organizacije i informatike Varaždin (FOI). Partneri konferencije su Hrvatska zajednica županija, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilište u Dubrovniku, Zagrebačka škola ekonomije i managementa (ZŠEM), Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci (PFRI) i Privredna banka Zagreb. Pokrovitelji konferencije su Kraš, Ledo i Coca-Cola HBC Adria.

Sve novosti možete pratiti u rubrici ili preko Facebook događaja ovdje.