Šest ključnih izazova visokog obrazovanja o kojima ćemo slušati na obrazovnom događaju godine
Šest panela konferencije srednja.hr+ Obrazovnih deset posvećeno je ključnim izazovima s kojima se suočava visoko obrazovanje u Hrvatskoj. Govorit će se, između ostalog, o tome treba li ukinuti maturu, zašto imamo eksploziju kvota na visokim učilištima te mrze li mediji profesore. Donosimo pregled svih tema o kojima će slušati posjetitelji konferencije.
Portal srednja.hr ove godine slavi desetu obljetnicu rada. Svih deset godina djelovanja pratimo i izvještavamo o sektoru obrazovanja i znanosti. Kako bismo okrunili veliku obljetnicu, organiziramo i konferenciju na kojoj ćemo o najvažnijim temama razgovarati uživo, i to u društvu nekih od najvažnijih aktera sektora.
Konferencija srednja.hr+ Obrazovnih deset održava se 5. studenog 2021. od 9h do 17h u zagrebačkom kinu Kaptol Boutique Cinema uz prijenos uživo. Registracija gostiju započinje u 8:30. Svi posjetitelji koji odaberu sudjelovati online, snimkama će moći pristupiti do tjedan dana nakon događaja. Informacije o ulaznicama dostupne su ovdje.
Program je tematski raspoređen u dvije dvorane. Jedna je posvećena visokom obrazovanju, a druga školstvu. Sva predavanja u Dvorani školstvo pogledajte ovdje, a sve panele ovdje. Dvorana visokog obrazovanja, osim četiri zanimljiva predavanja, ugostit će i šest panela. Donosimo informacije o svakom.
Treba li ukinuti maturu?
Državna matura prvi se put pisala 2010. godine, a njeno je uvođenje jedna od najvećih promjena unutar obrazovnog sustava Hrvatske. Panel na kojem sudjeluju Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje visokog obrazovanja, Zrinka Ristić Dedić s Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu te maturantica II. gimnazije Zagreb Stela Tonner preispitat će njenu opravdanost. Dobit ćemo odgovore na pitanja kao što su: Kako se kreću rezultati kroz godine? Kako će matura izgledati za 10 godina? Koliko česte promjene s uvjetima prolaza pojedinih ispita utječu na rezultate?
Eksplozija kvota na visokim učilištima
Dvorana visokog obrazovanja ugostit će panel koji će problematizirati upisne kvote visokih učilišta. Panelisti koji će o tome raspravljati su Teo Matković s Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, Igor Drvodelić, pomoćnik ravnatelja Agencije za visoko obrazovanje za prijave na studijske programe te Gordana Nikolić, predsjednica HUP-Udruge poslodavaca u obrazovanju. Kada i zašto je krenulo s velikim brojem upisnih mjesta na visokim učilištima? Zašto i kako se odobravaju kvote? Treba li se broj kvota vezati uz potencijalno zaposlenje unutar struke? Treba li država više utjecati na broj i sufinanciranje kvota? Zašto se odobravaju kvote za upisne smjerove koji se dupliciraju? Koliki je dropout s pojedinog visokog učilišta i treba li se taj podatak vezati uz odobravanje kvota? Zašto broj kvota ne prati broj kandidata?
Ima li zemlje znanja za mlade istraživače?
O položaju mladih znanstvenika u Hrvatskoj govorit će se na panelu čiji su gosti Jasminka Ledić, profesorica s Filozofskog fakulteta u Rijeci, Gordan Gledec, dekan Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu te Una Pale, mlada istraživačica i dopredsjednica Udruge Penkala. Doznat ćemo, između ostalog, koliko mladi istraživači i znanstvenici zaista imaju prostora za rad, koliko se često otvaraju nova radna mjesta, u kakvim radnim uvjetima rade te kako se mladim istraživačima dijele koeficijenti.
OK, boomer
Što je zajedničko novinarki aktivistkinji, spisateljici i TikTokeru? Svo troje spadaju u kategoriju koju obično nazivamo ‘mladi’. No oni su predstavnici tri različite generacije mladih, a na panelu ‘OK, boomer!’ će nam razjasniti tko su, zapravo, oni. Koliko su slične, a koliko različite tri generacije mladih ljudi? Koje su njihove vrijednosti, ideje, aspiracije? Pojasnit će nam Maja Krištafor, novinarka, aktivistkinja i freelancerica, Mateja Klemenčić, autorica knjige Fitness i napolitanke te Kristijan Jakšić, brucoš ZŠEM-a i TikToker.
Znanost u politici, politika u znanosti
Kako je to biti znanstvenik i političar istovremeno? Može li se uopće ta dva posla raditi istovremeno? Koliko znanstvena karijera može utjecati na političku i obrnuto? Gubi li se znanstveni kredibilitet ulaskom u politiku? Postoji li nad znanošću ‘politička čizma’? Ova i slična pitanja služit će kao odrednica rasprave na panelu ‘Znanost u politici, politika u znanosti’ na kojoj će sudjelovati Nino Raspudić, profesor s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i saborski zastupnik iz Kluba zastupnika Mosta te Zlatko Hasanbegović, povjesničar s Instituta Ivo Pilar i saborski zastupnik iz Kluba zastupnika Domovinskog pokreta.
Mrze li mediji profesore?
Odnos medija i obrazovnog sektora bit će tema rasprave panela koji će ugostiti Anu Dasović iz 24sata, Doru Kršul s telegram.hr te Martinu Bolšec Oblak s Nove TV. Doznat ćemo koliko mediji prate obrazovanje i je li to dovoljno. Čita li publika takav sadržaj? Je li, nakon prosvjeda za kurikularnu reformu, došlo do pada interesa za sektorom s godinama? Što radimo krivo i gdje se možemo popraviti?
Povodom 10. rođendana portala organiziramo konferenciju srednja.hr+ Obrazovnih deset čiji program možete pogledati ovdje. Ulaznice možete kupiti putem Entrio sustava ovdje, a sve novosti možete pratiti putem rubrike srednja.hr+ ili preko Facebook događaja Konferencija: srednja.hr+ Obrazovnih deset