Centar za odgoj i obrazovanje “Ivan Štark”
Centar za odgoj i obrazovanje “Ivan Štark” je odgojno obrazovna ustanova za djecu i odrasle osobe s intelektualnim i drugim utjecajnim teškoćama u razvoju. Centar polaze učenici s područja grada Osijeka, prigradskih naselja i područja Osječko-baranjske županije. Centar pruža sljedeće programe i aktivnosti:
- Osnovnoškolski odgoj i obrazovanje učenika od 1. do 8. razreda za učenike s lakšim intelektualnim i drugim utjecajnim teškoćama u razvoju (autizam, Sy. Dawn, sljepoća, gluhoća-gluhonijemost, motoričke teškoće, epilepsija i druge zdravstvene teškoće).
- Odgoj i obrazovanje učenika s umjerenim, težim i teškim intelektualnim teškoćama, odnosno višestrukim teškoćama u razvoju od 7. do 21. godine u odgojno-obrazovnim skupinama.
- Produženi stručni postupak u sklopu kojeg učenicima osiguravamo posebne edukacijsko-rehabilitacijske postupke, ručak, pisanje zadaća, kreativne radionice.
- Poludnevni boravak za odrasle osobe s intelektualnim teškoćama iznad 21 godine starosti, u okviru kojeg pružamo usluge psihosocijalne rehabilitacije, radne terapije, socijalizacije i organiziranog provođenja slobodnog vremena.
- Rehabilitacijsko terapijske aktivnosti (logopedske vježbe, fizioterapija, terapijsko jahanje, slušno integracijski trening, modificirani znakovni jezik, trening motoričkih aktivnosti, modifikacija ponašanja).
- Izvannastavne aktivnosti (dramsko-scenska, novinari, pjevački zbor, lutkari, keramičari, folklor, multimedija, informatičari, domaćinstvo, modelari, sportska, tradicionalni aikido, nogomet, plivanje).
Odrasli korisnici s intelektualnim teškoćama stariji od 21 godine polaze radionice za radno-proizvodne aktivnosti u sklopu POLUDNEVNOG BORAVKA koji pruža usluge prehrane, njege i skrbi o zdravlju, psihosocijalne rehabilitacije, radne terapije i organiziranog provođenja slobodnog vremena. Trenutno skrbimo o 60 odraslih osoba, u tri radionice. Jedna je radionica sa 20 korisnika u prostorima matične škole na Drinskoj ulici, a druge dvije su smještene u Briješću, Duga ulica 66, gdje skrbimo o 40 korisnika.
Višegodišnjim porastom broja korisnika, nastala je potreba za proširenjem prostornih kapaciteta, te smo u ljeto 2014. godine uz financijsku pomoć Grada Osijek, u visini od 44.662,88 kuna uredili i opremili zgradu u Briješću, koju od 17. studenog 2014. godine zajednički koristimo s Klubom roditelja i djece s teškim invaliditetom „Novi dan“. Centar „Ivan Štark“ provodi program poludnevnog boravka u vremenu od 8.00 do 15.00 sati, a udruga „Novi dan“ prostor koristi u kasno poslijepodnevnim i večernjim satima. Financijska sredstva za dva djelatnika (radni terapeut i medicinska sestra), režijske troškove i prehranu korisnika u 2014. godini osigurala je Osječko-baranjska županija. Grad Osijek i Osječko-baranjska županija osigurali su financijska sredstva i u narednim godinama.
Na žalost, otvaranjem Poludnevnog boravaka u Briješću nisu riješeni problemi skrbi o odraslim osobama s intelektualnim teškoćama u gradu i županiji. Broj korisnika koji navršava 21 godinu života raste svake godine, te je potrebno sustavno planiranje njihovog zbrinjavanja.
Uloga poludnevnog boravka u životima naših korisnika je iznimno značajna, jer se radi o ranjivoj i rizičnoj populaciji koja teško ostvaruje socijalne kontakte i zapošljavanje u lokalnoj zajednici, čiji su roditelji zaposleni ili u starijoj dobi, te je ovaj oblik skrbi primjeren njihovim psihofizičkim sposobnostima i mogućnostima.
Njihovi roditelji i djelatnici Centra izuzetno su zadovoljni radom i skrbi o korisnicima, jer im ono osigurava uključenost u radne aktivnosti, primjerenu socijalizaciju i kvalitetniji život kako korisnika, tako i njihovih obitelji.
Centar „Ivan Štark“ pruža kvalitetne prostorne uvjete za rad Udruge edukacijskih rehabilitatora Osijek koja djeluje od 1962. godine, a obuhvaća defektologe i edukacijske rehabilitatore Osječko-baranjske županije i pojedine stručnjake Vukovarsko-srijemske županije te
Proširenje prostornih kapaciteta
S obzirom na povećanje broja upisanih učenika s višestrukim teškoćama u razvoju te porast broja odjela, 2016. godine započela je dogradnja postojeće zgrade za dodatnih 505 m2 neto prostora, a 09. lipnja 2017. godine, u sklopu obilježavanja Dana Centra otvorili smo nove prostore u kojem od školske 2017./2018. godine odgajamo, obrazujemo i rehabilitiramo učenike mlađe kronološke dobi od 7 do 11 godina. Dogradnju novog dijela financirao je Grad Osijek, te manjim dijelom Centar „Ivan tark“ iz vlastitih sredstava.
Novi prostor se sastoji od 11 učionica, senzoričke sobe, sobe za kineziterapiju, blagovaonice i prilagođenog sanitarnog prostora te opremljen kvalitetnom i suvremenom rehabilitacijskom opremom.
S osobitom pažnjom brinemo o stručnom usavršavanju svih djelatnika. Stručno usavršavanje edukacijskih rehabilitatora provodimo u organizaciji Ministarstva znanosti i obrazovanja, Agencije za odgoj i obrazovanje, Saveza edukacijskih rehabilitatora Hrvatske, Udruge edukacijskih rehabilitatora Osijek, Hrvatske komore edukacijskih rehabilitatora, te u sklopu Učiteljskog vijeća Centra i drugih ustanova i udruga.
Povodom Dana Grada 2017. godine Centru je dodijeljeno javno priznanje Grb Grada Osijeka, za izuzetan doprinos u području obrazovanja djece i odraslih osoba s intelektualnim i drugim teškoćama.
Uz podršku i financijsku pomoć našeg osnivača Grada Osijeka, Osječko-baranjske županije, roditelja i donatora redovito opremamo i uređujemo prostore škole te stvaramo uvjete za što kvalitetnije školovanje, razvoj i rad naših polaznika
Centar je osnovan 1963. godine kao Specijalna osnovna škola. Više puta se mijenjao naziv škole. Školske 1974./1975. godine škola mijenja naziv u Specijalna osnovna škola „Dr. Zlatan Sremec“ Osijek. Uvođenjem novih programa rada, osobito poludnevnog boravka 1990. godine postajemo Centar za odgoj i obrazovanje, a 1996. godine Centar za odgoj i obrazovanje „Ivan Štark“.
18. svibnja 2001. godine Centar se preselio u nove prostore na Drinskoj ulici, u suvremenu i dobro opremljenu zgradu. S obzirom na povećanje broja upisanih učenika s višestrukim teškoćama u razvoju te porast broja odjela, 2017. godine je izvršena dogradnja postojeće zgrade za dodatnih 505 m2 neto prostora, u kojem se od školske 2017./2018. godine odgajaju, obrazuju i rehabilitiraju učenici mlađe kronološke dobi od 7 do 11 godina s višestrukim teškoćama. Dogradnju novog dijela financirao je Grad Osijek, te manjim dijelom Centar iz vlastitih sredstava.
Upis učenika u Centar vršimo prema rješenjima Ureda za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije.
Adresa škole: Drinska 12b, Osijek
Broj telefona: 031 274 811, 091 542 5909
Mail škole: [email protected]
Oib škole: 57781751749
Link na web stranicu škole: http://centar-istark-os.skole.hr/
Centar ima dvije učeničke organizacije:
1. Učeničku zadrugu “IVAN ŠTARK, osnovanu 1964. godine, sa sekcijama:
- keramičari
- ručni radovi
- kreativna sekcija
- eko sekcija
- multimedija
- staklarska sekcija
2. Športski klub “Duga” sa aktivnostima:
- nogomet
- atletika
- plivanje
- pikado
Redovito sudjelujemo na državnim smotrama i natjecanjima organiziranim na području sporta, likovnih i tehničkih radova te učeničkih zadruga, kao što su:
- Državno natjecanje učenika s intelektualnim teškoćama u razvoju u sportu
- Republičko natjecanje u plivanju za učenike s intelektualnim teškoćama
- Likovna smotra LIK
- Državna smotra učeničkih zadruga
- Državna smotra tehničke kulture i modelarstva
Na smotrama i natjecanjima postižemo zapažene rezultate, medalje i vrijedne nagrade.
Sudjelujemo u svim aktivnostima u organizaciji Grada i Županije, domaćim i međunarodnim projektima s ciljem razvijanja kompetencija i potpune uključenosti naših polaznika u život lokalne zajednice. Razvijamo kvalitetnu međunarodnu suradnju s partnerskim školama u:
- MAĐARSKOJ (Éltes Mátyás Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Speciális Szakiskola és Kollégium Pécs) i
Bajai Óvoda, Általános Iskola, Szpeciális Szakiskola, Kollégium, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény és Gyermekotthon) - NJEMAČKOJ (Fröbelschule Fellbach)
- SRBIJI (Škola za osnovno i srednje obrazovanje “Milan Petrović” Novi Sad i Osnovna i srednja škola “Žarko Zrenjanin” Subotica)
- BOSNI I HERCEGOVINI (Zavod za specijalno obrazovanje i odgoj Mjedenica, Sarajevo)
- SLOVENIJI (Zavod za usposobljanje, delo in varstvo dr. Marijana Borštnarja Dornava)
S navedenim partnerima sudjelovali smo u sljedećim međunarodnim projektima:
- QUODLIBET FÜR EUROPA, Waiblingen, 2009. (sudionici – Njemačka, Mađarska, Srbija, Poljska, Češka, Hrvatska)
- HARTS IN HARMONY, Novi Sad, 2010. (sudionici – Njemačka, Mađarska, Srbija, Španjolska, Hrvatska)
- ACES, Pécs, Subotica, Osijek, 2011./2012. (sudionici – Mađarska, Srbija, Hrvatska)
- ACES, Pécs, Sarajevo, Osijek, 2012./2013. (sudionici – Mađarska, Bosna i Hercegovina, Hrvatska)
- 5 OSJETILA, Siauliai, Litva, 2019./2020. (sudionici – Litva, Latvija, Hrvatska)
Domaći projekti u kojima smo sudjelovali:
- CAP – program prevencije zlostavljanja djece s intelektualnim teškoćama
- Volonteri – put ka inkluziji
- Prijatelj prijatelju
- Reporteri dobrog glasa (samo na nivou Centra)
- Zapošljavanje uz podršku
- Centar “Ivan Štark” za Afriku
- Mobilni stručni tim
Šestu godinu sudjelujemo u projektu „OSIgurajmo im JEdnaKost“ te na taj način osiguravamo podršku učenicima s većim i složenijim teškoćama u razvoju.
Od 2010. godine vježbaonica smo Fakulteta odgojno obrazovnih znanosti Osijek, imenovani od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja. Učitelji edukatori rehabilitatori i stručni suradnici pružaju studentima neposredni uvid u rad s učenicima s teškoćama u razvoju.
U Centru se provodi stručna praksa za studente Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta Zagreb.
U sklopu nagrade „Zlatni cvijet Europe“ 2012. godine, od strane Europske asocijacije za cvijeće i krajobraz predloženi smo za posebnu Nagradu „Dr. Lucija Čikeš“, nagradu koja se dodjeljuje ustanovama na području odgoja, obrazovanja, socijalne skrbi i zdravstva koje skrbe o osobama s teškoćama. Europsko povjerenstvo sastavljeno od članova europskih država razgledalo je našu ustanovu. Iako tada nismo osvojili prestižnu nagradu, na svečanosti dodjele nagrada u Solinu, Centru „Ivan Štark“ je uručeno posebno priznaje za izuzetno uspješnu prezentaciju Centra prigodom obilaska povjerenstva.
Nakon sedam godina, odnosno 2019. godine u okviru iste europske asocijacije INTERSTAS, ITF’CRO i KEA-CRO dodijelile su nam Nagradu „Dr. Lucija Čikeš“.
Školske 2015./2016. godine postali smo Međunarodna Eko škola. Naime, 13. svibnja 2016. godine, u Zagrebu, na svečanoj promociji uručivanja certifikata i Zelene zastave od strane Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš, naš je Centar i službeno postao Eko-škola, odnosno jedna od članica Međunarodnih Eko-škola.
Vođeni Eko-kodeksom: OTKRIJMO TAJNE PRIRODE, JER JE VELIČANSTVENA! SAČUVAJMO IH I UZVRATIMO JOJ KROZ DJELA NAŠIH RUKU! želimo sredinu u kojoj živimo učiniti ljepšom, boljom i urednijom. Ekološke aktivnosti provodimo kroz:
- nastavne predmete
- izvannastavne aktivnosti
- prigodne integrirane nastavne dane, kao što su Dan kruha i dan zahvalnosti za plodove zemlje, Dan jabuka, Dan voda, Dan planete Zemlje
- putem Učeničke zadruge i
- aktivnosti odraslih korisnika uključenih u Poludnevni boravak
Ove školske godine uključili smo se i u održivo gospodarenje otpadom, što uključuje sakupljanje, odvajanje, skladištenje i predaju otpada.
Jedna od osnovnih eko – aktivnosti koje u Centru provodimo je recikliranje, odnosno izrada prigodnih, ukrasnih i uporabnih predmeta od otpadnog materijala (od drveta, tkanine, plastike, papira, stakla). Dio proizvoda namijenjen je prodaji, a veliki dio služi kao poklon suradnicima, prijateljskim i partnerskim ustanovama prilikom odlazaka u goste, druženja, natjecanja i sl.
Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr
Izračunaj svoje bodove!