Ekonomska škola Vukovar
Ekonomska škola Vukovar se nalazi Vukovaru, u Ulici Stjepana Filipovića br.6.
Nastavu i druge oblike obrazovnog rada Škola izvodi na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu. Za učenike srpske nacionalne manjine nastava se izvodi u razrednim odjelima na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu.
Školu pohađa 234 učenika u 12 odjela nastave na hrvatskom jeziku i 12 odjela nastave na srpskom jeziku.
59 nastavnika i 6 stručnih suradnika Ekonomske škole Vukovar obrazuju učenike kroz četverogodišnje programe za zanimanja ekonomist, komercijalist i upravni referent.
EKONOMIST
Ekonomist je obrazovni program kojim učenici stječu opće i stručno znanje koje im otvara široke mogućnosti zapošljavanja ili nastavak školovanja na visokom školama i fakultetima.
Poslovi koje ekonomist može raditi su poslovi knjigovodstva, financijski poslovi u računovodstvu i bankarstvu, poslovi planiranja, bilanciranja i analize troškova i sl.
KOMERCIJALIST
Komercijalist se osposobljava za samostalno i uspješno obavljanje poslova nabave, prodaje i organizacije poslovanja u veleprodajnim, maloprodajnim, proizvođačkim, ugostiteljskim, turističkim poduzećima, osiguravajućim društvima, izvođenju poslova vanjske trgovine u razmjeni roba i slično.
UPRAVNI REFERENT
Upravni referent stječe znanje potrebno za rad na upravnim poslovima u tijelima državne uprave, pravosuđa, tijelima jedinice lokalne samouprave i uprave te kod drugih pravnih osoba koje su na temelju zakona stekle javne ovlasti.
Ekonomska škola Vukovar je pravna sljedbenica Ekonomske škole koja je osnovana u Vukovaru 1. listopada 1954. g. prema odluci Narodnog odbora gradske općine.
Škola je osnovana za potrebe vukovarskog gospodarstva koje se pedesetih godina dvadesetog stoljeća sve više razvijalo te je nedostajalo stručnog osoblja. Prve četiri godine škola radi u zgradi Gimnazije i pod njenom upravom. Kao samostalna obrazovna ustanova Škola je počela raditi 1958.g.
1962.g. Škola dobiva na korištenje palaču Jirkovsky izgrađenu 1874.g. Iste godine otvara se i područni razred u Iloku, ali za samo jednu generaciju.
1.siječnja 1978.g. u općini Vukovar se udružuju sve srednje škole u jedan centar-Centar za odgoj i usmjereno obrazovanje «Vukovar» sa sjedištem u Borovu. 1982.g. Centar dobiva ime «Edvard Kardelj» i seli se u Vukovar.
1990.g. donesenim zakonskim propisima dolazi do reorganizacije srednjoškolskih centara te se ponovno osnivaju srednje škole s određenim programima. Odlukom Skupštine općine Vukovar u svibnju 1991.g. osniva se u općini 5 srednjih škola, a jedna od njih je i Ekonomsko-trgovinska škola. Ratna događanja 1991.g. onemogućila su rad Škole.
1997.g., nakon mirne reintegracije, Škola ponovno počinje raditi. Ovaj put pod nazivom Prva srednja škola Vukovar radi u istoj zgradi do 1.rujna 1998.g. kad se seli u Drugu srednju školu Vukovar u Borovu naselju.
Odlukom Županijskog poglavarstva nastava se za sve učenike od 3.rujna 2006. održava na današnjoj lokaciji, u Ulici Stjepana Filipovića 6 u Vukovaru, a 4. travnja 2007. Prva srednja škola Vukovar postaje Ekonomska škola Vukovar.
Kandidatima za upis u sva tri smjera boduju se:
(1) Prosjeci zaključnih ocjena iz svih nastavnih predmeta na dvije decimale u posljednja četiri razreda osnovnog obrazovanja.
(2) Zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnog obrazovanja iz nastavnih predmeta: Hrvatski jezik, Matematika i prvi strani jezik.
(3) Zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnog obrazovanja iz predmeta važnih za nastavak školovanja, i to:
- za programe ekonomist, komercijalist i upravni referent u nastavi na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu: Geografija, Povijest i Tehnička kultura i
- za programe ekonomist, komercijalist i upravni referent u nastavi na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu: Geografija, Povijest i Srpski jezik (materinski).
Galerija 11 Fotografija
Otvori
Stjepana Filipovića 6
https://goo.gl/maps/8Sop5pYFAEYjyTUY8
032/423-019 Tajništvo
032/423-305 Stručni suradnici
032/423-306 Računovodstvo
032/560-256 Administracija
032/421-032 Fax
E-mail: [email protected]
Oib škole: 94881148856
Aktivnosti kojima se učenici EŠV bave izvan nastave:
Košarka (m)
Odbojka
Rukomet (m)
Kros
Stolni tenis
Nogomet
E-novinari
Volonterski klub EŠV
Učenička zadruga K.I.Š.A.
Filmski klub
Financijska pismenost
Praksa kod poduzetnika „Poduzmi“
Školski radio – USKORO!
Kroz raznolik program radija, koji će uključivati zabavni kutak, informativni kutak, glazbeni kutak, kutak za učenike osnovnih škola i suradnju s različitim vanjskim suradnicima, svi sudionici u pripremi i realizaciji programa rada radija radit će na razvoju osobnih kompetencija, a ujedno će širiti pozitivnu atmosferu te dijeliti informacije i praktična znanja međusobno te slušateljima na području grada Vukovara i okolice.
U sklopu rada na radiju, učenici će raditi na razvoju svojih vještina, na razvoju pozitivne slike o sebi i na jačanje samopouzdanja prilikom javnog nastupa, a samim time, postat će konkurentniji na tržištu rada i spremniji za daljnje obrazovanje.
Ponosni smo na projekte koji su provedeni i koji se provode u našoj školi:
Zajedno k novom kurikulumu
Ekonomska škola Vukovar, kao partner, na inicijativu Tehničke škole Nikole Tesle Vukovar u okviru grant scheme IPA for the Human Reosurces Development Component in Croatia 2007.-2009.: Implementation of new curricula, sudjelovala je u provođenju projekta Zajedno k novom kurikulumu.
Cilj projekta je inicirati razvoj strukovnog kurikuluma usmjerenih na rezultate učenja i akumulaciju znanja, vještina i sposobnosti u skladu sa zahtjevima tržišta rada, Zakonom o strukovnom obrazovanju i Nacionalnim okvirnim kurikulumom.
Modernizacija kurikuluma Vježbenička tvrtka
Nositelj projekta je bila naša škola, a partneri u provedbi projekta su Ekonomska škola Ivana Domca Vinkovci i Agencija za razvoj VSŽ Hrast.
Projekt je trajao od 1. svibnja 2015. i trajao do 1. svibnja 2016., a ukupna vrijednost projekta je 1.220.940,00 kn.
Školontiranje
Trajanje projekta je dvije godine, od 1.6.2017. do 31.5.2019. godine. Aktivnosti su grupirane u dva projektna elementa: 1) Razvoj i provedba programa školskog volontiranja i odgoja za volontiranje te 2) Razvoj i provedba održivih volonterskih programa u zajednici.
Projekt ima za cilj povećati broj kvalitetnih i održivih volonterskih programa, posebice programa školskog volontiranja i volontiranja u zajednici, kroz obrazovanje i odgoj za volontiranje u školskim ustanovama i organizacijama civilnoga društva u Vukovarsko-srijemskoj i Sisačko-moslavačkoj županiji.
Škole različitih jednakosti
Škole različitih jednakosti je projekt ukupne vrijednosti 1.199.006,88 kn sufinanciran 100% iz Europskog socijalnog fonda Europske unije i odobren za financiranje u sklopu programa dodjele bespovratnih sredstava “Unaprjeđenje pismenosti-temelj cjeloživotnog učenja”.
Projektne aktivnosti su usmjerene na stručno usavršavanje odgojno-obrazovnih radnika te razvoj i provedbu učeničkih izvannastavnih aktivnosti za unaprjeđenje digitalne i interkulturalne pismenosti.
Brucken bauen
Ekonomska škola Vukovar, kao partner, dobila je financijsku potporu (30.615,00 eura) za projektni prijedlog u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga za 2018. g. za program Erasmus+ – Ključna aktivnost 2 za područje općeg obrazovanja.
Projekt “Brücken bauen” u kojem će sudjelovati šest partnerskih zemalja Njemačka, Portugal, Češka, Poljska, Latvija i Hrvatska vrijedan je 194.590,00 eura. Glavni koordinator projekta je Privates Gymnasium St. Paulusheim, Bruchsal, Njemačka.
Sinergija
Program „Sinergija održivog razvoja i poduzetničke aktivnosti u školskim klupama“ sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, koji traje od ožujka 2019. – do ožujka 2020. Glavni nositelj projekta je Centar za edukaciju i savjetovanje Sunce.
Sudjelovanjem u aktivnostima projekta „Sinergija održivog razvoja i poduzetničke aktivnosti u školskim klupama“ učenici će usvajati znanja iz dva područja: održivog razvoja i poduzetništva. U navedenim radionicama ćemo kod učenika otkrivati talente, graditi vrline te poticati kreativnost i stvaralaštvo, koje su osnova za postizanje uspjeha kako u poduzetništvu tako i u drugim područjima života. Učenici će razviti poduzetnički stav koji će se ogledati u davanju inicijative, proaktivnosti, samostalnosti i inovativnosti u osobnom i društvenom životu.
SRCEšv
Projekt se provodi u vremenskom trajanju od 24 mjeseca, a vrijednost projekta iznosi 1.430.968,32 kn.
Svrha projekta je unaprjeđenje postojećeg obrazovnog sustava kroz razvoj i provedbu programa koji će se uskladiti s konkretnim potrebama na tržištu rada.
Cilj projekta je razvoj i uspostava Sinergijsko – razvojnog centra koji će mladima, nezaposlenima i dugotrajno nezaposlenima omogućiti usvajanje novih poduzetničkih, transverzalnih i poslovnih znanja i vještina te ih učiniti konkurentnijima na tržištu rada.
Razlozi za organiziranje prakse:
- nedovoljno praktične primjene naučenih sadržaja tijekom redovnog školovanja
- nespremnost učenika za tržište rada
- nedostajući sadržaji koji će omogućiti veću zapošljivost učenika škole
- poduzetnici nemaju odgovarajući kapacitet za učinkovito prihvaćanje učenika na praksu na dosadašnji način
Ciljevi prakse kod poduzetnika
- učenicima na praksi omogućiti stjecanje dodatnih znanja iz područja poduzetništva
- stečena znanja u školi primijeniti u stvarnom poduzetničkom okruženju
- mogućnost za stipendiranje tijekom školovanja u srednjoj školi (4.godina) na osnovu postizanja izvrsnih rezultata na praksi
- mogućnost za stipendiranje tijekom fakultetskog obrazovanja na osnovu postizanja izvrsnih rezultata na praksi u 3. i 4. razredu srednje škole
- zaposliti se kod poduzetnika kod kojeg se obavlja praksa poslije završetka srednjeg školovanja
- stjecanje novih kompetencija učenika koje će im pomoći za uspješniji nastavak školovanja na fakultetima
- poticanje učenika za pokretanje vlastitog startup-a
- zadovoljstvo roditelja s dodatnim mogućnostima koje omogućava škola kroz novi pristup praksi učenika
Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr
Izračunaj svoje bodove!