Gimnazija i strukovna škola Bernardina Frankopana Ogulin
Gimnazija i strukovna škola Bernardina Frankopana prošle je godine proslavila 100 godina svog postojanja. Nastava je organizirana u jednoj smjeni, u 18 razreda i pet smjerova/programa: opća gimnazija, jezična gimnazija, ekonomist, hotelijersko-turistički tehničar i prodavač. Škola je prepoznatljiva u cijelom ogulinskom kraju, ali i šire po kvaliteti odgojno-obrazovnog rada. Izrazito je dobro opremljena suvremenom informatičkom opremom, a nastava je organizirana na kabinetski način. U školi postoji i sportska dvorana, a pokraj škole je i vanjsko školsko igralište.
Učenici naše škole ostvaruju odlične rezultate na ispitima obaveznih predmeta Državne mature, sjajne rezultate na županijskim i državnim natjecanjima iz mnogih predmeta, a u školi se konstantno provode i brojni projekti od koji su najvažniji Erasmus +, projekt SNEP program, UNESCO ASPnet mreža, Škole ambasadori Europskog parlamenta, Karlovačka županija za inkluzivne škole i slično.
Nakon razvojačenja Vojne krajine, u čijem sastavu se nalazio i ogulinski kraj, grad Ogulin se počeo, krajem 19. stoljeća, brže razvijati kao administrativni i gospodarski centar. Činovničke i trgovačke obitelji željele su svoju djecu školovati u mjestu stanovanja pa je već 1906. godine građanstvo tražilo osnivanje gimnazije, ali austro-ugarske vlasti nisu udovoljile zahtjevu.
Gimnazija je osnovana odlukom bana Matka Laginje te započinje s redovnom nastavom 13. listopada 1919. godine. Prvi ravnatelj bio je prof. Luka Golub, a nastava je počela s 290 učenika te 8 učitelja i nastavnika. Od školske godine 1956./57. uvedeno je obavezno osmogodišnje školovanje pa je gimnazija od tada imala samo četiri razreda (do tada je imala osam). Školske godine 1961./62. Gimnazija se preselila, zajedno sa Srednjom ekonomskom školom osnovanom 1960 godine, u novu zgradu u kojoj je i danas. Za Gimnaziju su teška vremena stigla odlukom vlasti o reformi školstva I ukidanju gimnazija iz 1976. Tada su se tri ogulinske srednje škole ujedinile u Srednjoškolski centar Ogulin.
Gimnazije su vraćene školske godine 1990./91. kao rezultat osamostaljenja Republike Hrvatske.
Obnovljena je opća i matematičko-informatička gimnazija s tri upisana prva razreda. Škola je 1993. godine dobila ime Srednja škola Ogulin, a 1996. godine odvojila se Gimnazija od Obrtničke i tehničke škole. Danas škola nosi ime po osnivaču grada Ogulina – Bernardinu Frankopanu.
Opća gimnazija – trajanje 4 godine
- broj upisnih mjesta – 20
- bodovni prag – 65
Jezična gimnazija – trajanje 4 godine
- broj upisnih mjesta – 20
- bodovni prag – 65
Ekonomist – trajanje 4 godine
- broj upisnih mjesta – 20
- bodovni prag – 55
Hotelijersko-turistički tehničar – trajanje 4 godine
- broj upisnih mjesta – 20
- bodovni prag – 55
Prodavač – trajanje 3 godine
- broj upisnih mjesta – 20
- bodovni prag – nema
Galerija 2 Fotografija
OtvoriAdresa škole: Struga 3
Broj telefona: 047/522-573
Mail škole: [email protected]
Oib škole: 98718120450
Link na web stranicu škole http://www.gimnazija-strukovnabfrankopana-ogulin.skole.hr/
U školi se provodi veći broj projekata, u koje su učenici uključeni, od kojih je najvažniji Erasmus + projekt u kojem smo partneri školama u Portugalu, Španjolskoj, Litvi, Mađarskoj i Bugarskoj. Škola je dobila titulu eTwinning škole na temelju svojih rezultata. Iz mnogih predmeta organizira se dodatna i dopunska nastava kao i fakultativna nastava Španjolskog i Talijanskog jezika te Filmska umjetnost. Brojne su izvannastavne aktivnosti koje škola organizira za učenike poput novinarske i dramske grupe, školskog športskog kluba, učeničke zadruge Klečka čarolija, kluba volontera i slično. Redovito se organiziraju odlasci učenika na terensku nastavu (Sabor Rh, Muzej u Krapini, ZOO, Dani poslova u turizmu, Rimac, Podravka), u kazalište ili u muzeje u zagrebu, na jednodnevne i višednevne izlete, planinarski i skijaški dan i slično. Škola je već nekoliko godina partner školi u Njemačkoj gradu Haanu s kojim se ostvaruje razmjena učenika, a slična razmjena postoji i sa Gimnazijom u Bihaću.
Visoka prolaznost učenika na ispitima Državne mature iz obaveznih predmeta, sjajni rezultati na županijskim i državnim natjecanjima, stručan kadar koji se redovito usavršava, odlična informatička opremljenost škole, osigurana praksa za učenike smjera prodavač, posebna briga i rad s učenicima s teškoćama, iznimno velik izbor izvannastavnih aktivnosti te jako puno organiziranog sadržaja (izleti, terenska nastava, projekti).
Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr
Izračunaj svoje bodove!