Pretraga

Osnovna škola

Osnovna škola „Grigor Vitez“

Mreža osnovnih škola Koprivničko-križevačke županije uz suglasnost Ministarstva provjete i športa usvojena je na skupštini Koprivničko-križevačke županije 1998. godine te je utvrđeno da naše školsko područje obuhvaća i dalje područja Područnih škola Cirkvene, Svetog Petra Čvrsteca i Treme. To znači da školsko područje u potpunosti pokriva područje Općine Sveti Ivan Žabno – površine 106 km2, s osam većih naselja i dvadesetak manjih zaselaka. U školu nam dolaze i učenici iz područja Povelića, Hagnja, Brezina i Žabnice. Školu trenutno pohađa 371 učenik u 25 razrednih odjela (23 “čista” odjeljenja i 2 kombinirana odjeljenja). Od 371 učenika njih 211 su putnici. U školi je zaposleno 14 učiteljica razredne nastave, 27 učitelja predmetne nastave, 3 stručna suradnika, te 11 ostalih djelatnika.

Osnovna škola u Svetom Ivanu Žabnu ima dugu tradiciju. Prema izvještaju sa sjednice školske komisije održane 7. prosinca 1786. u Bjelovaru postoji škola u Svetom Ivanu Žabnu. Ako je postojala tada, za vjerovati je da je postojala i ranije.

Nastava se održavala u staroj vojnoj zgradi iz 17. ili 18. st. Nakon Drugog svjetskog rata zbog uvođenja obveznog sedmogodišnjeg i osmogodišnjeg školovanja nastava se održavala u raznim zgradama u mjestu. Sadašnja školska zgrada dovršena je 1976. Učenici su u njoj započeli nastavu 4. 10. 1976., a svečano je otvorena 4. 6. 1977. Iste je godine uređen okoliš. Škola nosi ime velikog dječjeg pjesnika Grigora Viteza od 26. 11. 1967. Osim učenika iz Svetog Ivana Žabna više razrede polaze i učenici iz naših područnih škola: Cirkvena, Sveti Petar Čvrstec i Trema. I naše područne škole bile su ne tako davno osmogodišnje.

U Cirkveni je postojala škola od 1786., kako se navodi u izvještaju sa sjednice školske komisije održane 7. prosinca 1786. u Bjelovaru. Dakle kao i u Svetom Ivanu Žabnu škola je postojala još prije. Župnik Jandrić u svojoj Spomenici 1807. spominje “njeku sgradu koja se zvala škola prem je imala u sebi nastanjena častnika”. Školska zgrada, u kojoj se do prošle školske godine održavala nastava, bila je stara oko 130 godina(?). Zbog derutnosti, vlage i neprikladnosti za daljnje korištenje izgrađena je nova škola koja je svečano otvorena 27. 10. 2015.

U Svetom Petru Čvrstecu škola je započela radom 1830. Prema prekrasno ispisanoj Spomenici ove škole u Svetom Petru Čvrstecu radio je književnik i pedagog, utemeljitelj Hrvatsko-pedagoško književnog zbora Ivan Filipović. Kako ne spomenuti domaćeg sina, velikoga umjetnika riječima i slikama Zvonimira Baloga, našega djelatnika koji je predavao likovni odgoj u svome rodnom Sv. Petru Čvrstecu i Svetom Ivanu Žabnu. I u Svetom Petru Čvrstecu sagrađena je nova škola, nakon što se, pod teretom snijega, 30. 11. 1993., srušila stara. Nastava se nakon toga održavala u Vatrogasnom domu u Sv. P. Čvrstecu do svečanog otvorenja nove škole 18. 11. 2000.

Učenici iz Treme su neko vrijeme polazili nastavu u Područnoj školi Sveti Petar Čvrstec jer je zgrada u Tremi također bila zbog dotrajalosti opasna za život izvana i iznutra. Zato je izgrađena nova školska zgrada u Tremi koja je svečano otvorena 21. 9. 2007.

Zahvaljujući maru i žaru naših učitelja, vanjskih suradnika te sposobnostima naših učenika nisu izostala izvrsna postignuća i nagrade posebno u jezično-umjetničkom području (literarno, likovno i školski zbor) te na sportskom području (streličarstvo i šah).

Generacije naših učenika i učitelja promiču umjetničko stvaralaštvo velikih književnika Grigora Viteza i Zvonimira Baloga.

Igru koju je započeo Grigor Vitez nastavljamo. Mi smo naraštaj sretnika kojima je pripala čast slaviti u našoj školi 100. obljetnicu Vitezova rođenja, obilježili smo 50. obljetnicu njegove smrti te proslavili 50. obljetnicu imena naše škole.

osnovna škola grigor vizet sveti ivan žabno

Adresa škole: Trg Karla Lukaša 7, Sveti Ivan Žabno

Broj telefona: 048851408

Mail škole: [email protected]

Oib škole: 85565258026

Link na web stranicu škole: http://os-gvitez-zabno.skole.hr/

U našoj školi trudimo se iz godine u godinu da učenicima uz redovno obrazovanje omogućimo da sudjeluju u različitim aktivnostima kroz koja mogu izraziti svoj talenat i/ili interes (npr. Večer matematike, Festival matematike, Klokan bez granica, Willkommen natjecanje, ATOM liga…), te sudjelovanjem u raznim projektima. Učenici također sudjeluju u raznim izvannastavnim aktivnostima, od ritmike i plesa, tambura, Malih knjižničara i Kluba malih čitača, Malih robotičara i informatičara, Istraživačke matematike do novinarsko-radijske grupe, Malih humanitaraca, raznih sportskih aktivnosti (košarka, futsal, stolni tenis) i/ili Filatelističke grupe koja se može pohvaliti kako je do sada napravila velik broj prigodnih žigova i omotnica u suradnji s lokalnim poštanskim uredom.

osnovna škola grigor vizet sveti ivan žabno

1. Balogijada

Balogijada je učenička manifestacija u okviru koje se svake godine, počevši od 2019., raspisuje nacionalni krasnoslovno-scenski i likovni natječaj namijenjen učenicima i učenicama osnovnih škola u Republici Hrvatskoj. Prethodili su joj Dani Zvonimira Baloga (2015. – 2018.).
Održava se u Svetom Petru Čvrstecu, mjestu u sastavu općine Sveti Ivan Žabno, u kojemu je 30. 5. 1932. godine rođen Zvonimir Balog, jedan od najvećih hrvatskih dječjih pisaca i utemeljitelj suvremene hrvatske dječje poezije, ali i veliki likovni umjetnik.

Organizator je Osnovna škola „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno koja u Svetom Petru Čvrstecu ima svoju područnu školu. Učeničke radove vrednuju članovi prosudbenih povjerenstava – za krasnoslovno-scenski natječaj to su Barbara Rocco, Zvonimir Ilijić i Sunčana Zelenika Konjević, a za likovni natječaj Tomislav Buntak, Ranka Javor i Manuela Vladić Maštruko.

Završna svečanost održava se u lipnju u Svetom Petru Čvrstecu, u sklopu proslave rođendana Zvonimira Baloga.
Na natječajima Balogijade godišnje sudjeluje oko 700 učenika – školske godine 2021./2022. u krasnoslovno-scenskom natječaju sudjelovalo je 245 učenika, a u likovnom natječaju 453 učenika iz svih hrvatskih županija.

Detaljnije informacije o Balogijadi, s mnogo zanimljivih materijala i multimedijskih prikaza, mogu se vidjeti i proučiti na web-stranici manifestacije www.balogijada.hr.

Tema ovogodišnje 4. Balogijade je Veseli zemljopis i završna će se svečanost održati 17. lipnja, uživo u Balogovu rodnom Svetom Petru Čvrstecu ili online ako zbog epidemioloških prilika ne bude moguće održavanje uživo.

2. Vitezijada

Vitezijade su susreti učenika i učitelja osnovnih škola u Republici Hrvatskoj koje nose ime Grigora Viteza. Prije Domovinskog rata redovito su se održavale i posljednja se održala upravo u Svetom Ivanu Žabnu 26. svibnja 1990. godine. Na njoj se okupilo, kako se navodi u Spomenici škole, „300 učenika i 150 odraslih gostiju“. Bila je to ukupno 19. Vitezijada. Hvalevrijedni su napori posljednjih godina uloženi u pokušaj obnove ovog tradicionalnog susreta pa je tako prekrasan susret „vitezovskih“ škola održan u Poljani 2017. godine, a potom i u našoj školi 17. svibnja 2019. godine.

Uoči Vitezijade 2019. godine u Svetom Ivanu Žabnu raspisani su likovni i literarni natječaj „Vitezove krijesnice“ za sve zainteresirane učenike osnovnih škola koje sudjeluju u Vitezijadi. Likovni natječaj bio je raspisan u dvije kategorije: za učenike 1. – 4. razreda i učenike 5. – 8. razreda, pri čemu su učenici nižih razreda izrađivali omot za knjigu pjesama Grigora Viteza, dok su učenici viših razreda osmišljavali logo Vitezijade. Na natječaj je ukupno pristiglo 40 učeničkih radova, od čega 19 radova u kategoriji razredne, a 21 rad u kategoriji predmetne nastave. Poput likovnog, i literarni je natječaj bo raspisan u kategoriji nižih (1. – 4.) i viših (5. – 8.) razreda. Na natječaj su ukupno pristigla 22 rada, pri čemu 17 u kategoriji viših i 5 u kategoriji nižih razreda.

Hodogram Vitezijade u Svetom Ivanu Žabnu, 17. svibnja 2019.

  • dolazak u OŠ „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno – do 10,30 sati
  • doručak – od 10,30 do 11,00 sati
  • zajednička svečana priredba – od 11,00 do 12,30 sati
  • razgled skupne izložbe literarnih i likovnih radova pristiglih na raspisani natječaj „Vitezove krijesnice“, slobodno vrijeme – od 12,30 do 13,00 sati
  • sportski susreti – od 13,00 do 15,00 sati
  • zajednički svečani ručak – od 15,00 do 16,00 sati
  • proglašenje najboljih literarnih i likovnih radova, podjela pohvalnica, zahvalnica i medalja – od 16,00 do 17,00 sati
  • predviđen povratak kućama – oko 17,00 sati.

Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr

Izračunaj svoje bodove!