Pretraga

Osnovna škola

Osnovna škola Ivana Kukuljevića

Škola broji 640 učenika u 38 razrednih odjela. Sastoji se od Matične škole Belišće i Područne škole Veliškovci i Vinogradci. U školi je zaposleno 18 učitelja razredne nastave, 40 učitelja predmetne nastave, 4 stručna suradnika (pedagog, psiholog, 2 knjižničara) i 19 ostalih zaposlenika (administrativno i tehničko osoblje).

Povijest škole u Belišću usko je povezana uz razvoj tvrtke i mjesta. Obitelj Gutmann je kupila hrastove šume, napravila tvornicu i dovela radnu snagu iz Mađarske, Austrije, Italije i Češke te stvorila uvjete za život u blizini tvornice. Usporedo s naseljavanjem Belišća rasla je i potreba za osnivanjem škole. Osnivala su se i razna kulturna udruženja, knjižnice i domovi za radnike koji su usko povezani s obitelji Gutmann. Već 1886. godine osniva se i škola. Nastava se održavala u stambenoj zgradi i imala je 61 učenika u prvoj školskoj godini, a u drugoj 70. Prva učiteljica bila je Jelena pl. Czompo. Broj učenika je rastao iz godine u godinu te je 1908. godine tvrtka Gutmann sagradila školsku zgradu. U novu školsku zgradu s tri učionice uselilo se 77 učenika. Za deset godina taj se broj udvostručio, a 1920. godine bio je veći od 300. 1946. godine prelazi se na sedmogodišnje školovanje. Škola se dograđuje i proširuje, a broj učenika se povećava. 1953. godine škola je imala 516 učenika u 11 odjeljenja. Od 1954. Godina škola postaje osmogodišnja. 1964. godine školu je polazilo 1162 učenika u 30 odjeljenja. Montažna zgrada izgrađena je 1963. godine i imala je 4 učionice i knjižnicu.1967. godine mještani izlaze na referendum i odlučuju se na samodoprinos za novu školsku zgradu. Već sljedeće godine učenici se sele u novu školsku zgradu. Škola je imala 23 učionice, knjižnicu i službene prostorije. Nastava tjelesnog odgoja se održavala u prostoru Doma kulture.1970. godine pokrenuta je i izgradnja nastavno- športske dvorane. Poznati hrvatski pedagog Pero Šimleša otvorio je dvoranu 1975. godine. U povijesti naše škole nekoliko je učenika postiglo izuzetne rezultate u znanosti, umjetnosti i sportu. Sigmund Romberg (1887.-1951.) bio je svjetski poznati kompozitor. Skladao je preko 70 opereta, mjuzikla i revija. Josip Hamm (1905.-1986.) bio je priznati znanstvenik na polju lingvistike te priznati član JAZU. Vladimir Beck-Matković (1915.-2005.) bio je istaknuti znanstvenik na polju suvremene telekomunikacijske discipline te istaknutu član JAZU. Tibor Karpaty (1921.-2002.) bio je također istaknuti znanstvenik na području ekonomije te dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku. Matija Ljubek (1953.-2000.) bio je uspješan sportaš kanuist te osvojio brojne medalje na Olimpijskim igrama. Pavica Galošević (1955.) bila je državna prvakinja u kuglanju. Damir Fučkar (1957.) bio je četverostruki prvak svijeta u kuglanju. Ivan Šabjan (1961.) bio je svjetski prvak u kajakaštv

Adresa škole: Belišće, Kralja Tomislava 196

Broj telefona: 031 663 730

Mail škole: [email protected]

Oib škole: 22935346080

Link na web stranicu škole: http://os-ikukuljevica-belisce.skole.hr/

Učenici škole sudjeluju u brojnim izvannastavnim, izvanškolskim aktivnostima i projektima. Dramsko – literarna skupina, Ritmika, Mala pričaonica, Eko skupina, Kreativne radionice, Mladi geografi, GLOBE grupa, Program osposobljavanja za upravljanje biciklom i sl. Od sportskih aktivnosti, učenici su u uključeni u aktivnosti kajaka, nogometa, rukometa, gimnastike i sl.

Od 2013. u školi se provodi CAP (Child Assault Prevention) preventivni program nasilja među djecom u suradnji s Udrugom roditelja Korak po korak iz Zagreba. U suradnji s Odjelom prevencije Policijske uprave osječko-baranjske provodi se niz preventivnih programa (Zajedno više možemo, Zdrav za pet).

U školi se provodi identifikacija darovitih učenika s kojima se provode radionice poticanja kreativnog mišljenja i intelektualnog razvoja.

Učenici škole godinama postižu uspjehe na županijskim i državnim natjecanjima ili natječajima. Svake godine škola je domaćin Smotre zborova Osječko – baranjske županije. Škola uspjehe postiže i u skupljanju starog papira za što su učenici nekoliko puta nagrađeni. Područna škola Vinogradci proglašena je najljepšom područnom školom u Hrvatskoj u projektu “Najljepši školski vrtovi 2019.” Hrvatske radiotelevizije.

Škola uspješno surađuje s lokalnom zajednicom i udrugama civilnog društva kroz različite projekte, programe i natječaje (osiguravanje pomoćnika u nastavi, likovni i literarni natječaji povodom Dana grada, Cvjetni korzo, suradnja s Glazbenom školom, Društvom Naša djeca i sl.). Uspješnu suradnju škola je ostvarila i s američkim veleposlanstvom u Zagrebu kako bi učenici vježbali usmenu komunikaciju s izvornim govornikom i upoznali se s američkim engleskim, kulturom.

Škola je ostvarila i uspješnu suradnju s Veleposlanstvom Republike Poljske u Zagrebu s ciljem kontakta učenika s izvornim materijalima za Europski Dan jezika.

Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr

Izračunaj svoje bodove!